آزمایش PCR برای بازدیدکنندگان مورد نیاز است


میزان پوشش بیمه ای زائران حج تمتع 97 منتشر شد

تهران (پانا) – رئیس مرکز پزشکی و زیارتی حج تمتع جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه انجام آزمایش PCR برای زائرین اجباری است، از اعزام ۲۸۰ پزشک و کادر درمانی برای پوشش حج خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، سید علی مرعشی در خصوص حمایت پزشکی از جشنواره حج توسط جمعیت هلال احمر گفت: زمان زیادی از خروج دولت نگذشته بود، عربستان توانایی حج را اعلام می کند. بنابراین، با تلاش شبانه روزی شدید.» ، کار سختی انجام شد و زندگی زائران مذهبی مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: امسال میانگین سنی بازدیدکنندگان ۶۵ سال است و سفارشاتی نیز از سوی عربستان صادر شده است که نیاز به همکاری زیادی داشت. فردا ۴۵ نفر به عنوان اولین تیم پزشکی برای آماده شدن برای حج امسال به عربستان اعزام می شوند.

یکی از مسئولان جمعیت هلال احمر گفت: واکسیناسیون فلج اطفال بخشی از دستورالعمل های مقامات سعودی است. علیرغم اینکه سال هاست فلج اطفال از ایران ریشه کن شده است، مقامات سعودی به ۲۶ کشور گفته اند که باید واکسینه شوند. طی چند سال گذشته گزارش هایی مبنی بر ابتلا به این بیماری در شرق کشور گزارش شده است و همین امر باعث شده واکسیناسیون در برنامه قرار گیرد.

مرعشی ادامه داد: امسال حدود ۴۰ هزار نفر به همراه نمایندگان به حج اعزام می شوند و واکسن مننژیت برای این عزیزان تهیه و به استان ها داده شده است و مراحل واکسیناسیون نیز از هفته جاری آغاز شده است. داروهای ممنوعه نیز توسط مقامات سعودی گزارش و به مراکز حج گزارش شده است و پلیس فرودگاه برای جلوگیری از حذف این داروها آموزش های کافی دیده است. این داروها معمولاً حاوی دارو و کدئین هستند. معمولاً چنین داروهایی برای بیماران عربستان سعودی ارسال می شود تا در صورت نیاز توسط پزشک واکسینه شوند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر گفت: عربستان تاکنون ۱۰ آمپول دریافت کرده که ۳ مورد آن وارد ایران شده است و طبق جلساتی که با همکاری وزارت بهداشت برگزار شد میهمانان. واکسینه شده از این سه نفر واکسن زده اند و واکسینه خواهند شد تا بدون مشکل به حج بروند. تعداد بازدیدکنندگانی که باید واکسینه شوند نیز کم است و دو نرخ واکسیناسیون به آنها امکان سفر به عربستان سعودی را می دهد.

مرعشی با اشاره به اینکه کادر پزشکی هلال احمر در کادر درمانی حضور دارند، گفت: تمامی پزشکان و درمانگاه ها در محل میهمان حضور دارند و در صورت مشاهده علائم آبله اقدامات لازم انجام می شود. لازم به ذکر است که بسیاری از مسافران ایرانی هم سن و سال کسانی که قبلا واکسن آبله را دریافت می کردند و این بیماری در ایران ناپدید شده است. به گفته برخی کارشناسان مبتلایان به واکسن آبله تا ۹۰ درصد در برابر ویروس جدید مصون هستند اما با توجه به سفر بازدیدکنندگان بین المللی تمهیدات لازم برای برنامه درمانی انجام شده است. سریع به جلو

وی افزود: افرادی که واکسن مننژیت را در سال ۹۹ دریافت کرده اند کارت مهر خود را اهدا کنند تا نیازی به واکسینه مجدد نداشته باشند. این واکسن سه ساله است و امروز نیازی به تزریق مجدد ندارد. بازدیدکنندگان بدون کارت زرد باید دوباره واکسینه شوند. قیمت واکسن نزدیک به ۱۴ یورو است و با توجه به هزینه ایاب و ذهاب و مراقبت و واکسیناسیون حدود ۵۰۰ هزار تومان در این مورد مورد قبول زائرین مذهبی است.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر درباره کنترل خانه به خانه و مهاجرت گفت: زندگی زائرین در حج به طور مستمر رصد می شود و گزارش ها به مقامات سعودی و وزارت بهداشت و وزارت بهداشت ارسال می شود. همه اطلاعات رد و بدل می شود.» به طوری که مشکلی در این زمینه وجود ندارد. در عربستان سعودی استفاده از ماسک در خارج از منزل ضروری نیست، اما همچنان به مهمانان توصیه می شود که در داخل خانه از ماسک استفاده کنند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: برای مقابله با دمای گردشگران اقداماتی انجام شده و فیلم های آموزشی برای مهمانان پخش می شود. به گردشگران توصیه می شود در مواقعی که آفتاب و گرما شدید است به بیرون بروند و در مواقعی که مشکل شرعی وجود ندارد از چتر استفاده کنند. بازدیدکنندگان باید مقدار زیادی آب بنوشند و داروهای خود را به مدت ۴۰ روز به همراه داشته باشند.

مرعشی در خصوص ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای مهمانان گفت: با ایجاد پرونده سلامت برای زائرین مذهبی، تصمیم گرفته شد که چه تعداد از مبتلایان به هر بیماری و آمادگی های لازم برای فرزندان دلبند انجام شود. اکثر زائران بین ۵۰ تا ۶۵ سال سن دارند و به همین دلیل است که بسیاری از بیماری ها با فشار خون و دیابت همراه است. اما حدود ۵۰ میهمان زیر ۱۸ سال نیز برای حج امسال حضور دارند که کوچکترین آنها ۶ ساله است.

وی افزود: با وجود نامه‌های فراوانی که به دست مقامات سعودی رسیده است، هنوز از تحویل دارو خبر نداده‌اند و فقط هزینه بالای درمان را اعلام کرده‌اند. البته این دارو برای ۴۰ هزار مهمان آماده است و از فردا در سه فاز به عربستان ارسال می شود. این پیوند همچنین با طرف سعودی ایجاد شده است تا در صورت نیاز بتوان داروها را به صورت محلی از عربستان سعودی خریداری کرد.

خبرنگار جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوالات خبرنگاران مبنی بر فوت احتمالی تعدادی از گردشگران، تصریح کرد: اگر ایرانی در ایام حج سالانه جان خود را از دست بدهد، ابتدا با خانواده متوفی تماس گرفته می شود و به دلیل اینکه تمامی گردشگران بیمه می شوند، هزینه ها تحت پوشش بیمه قرار گرفته و سپس به ایران بازگردانده می شود. خوشبختانه خدمات خوبی ارائه شد و به ازای هر ۴۰۰ میهمان یک پزشک اعزام شد که حدود ۹۵ نفر می شود و همچنین ۱۲۳ پزشک در بخش های مختلف در مرکز پزشکی مکه مستقر هستند تا به گردشگران کمک کنند.

مرعشی خاطرنشان کرد: زائرانی که امکان حضور در مراسم حج را نداشتند، برای جلوگیری از انتقال افراد مبتلا به سرطان شدید، بیماری های پیشرفته قلبی، باردار و روانی و افرادی که تشخیص بردگی داشتند، توسط کمیسیون مورد معاینه مجدد قرار گرفتند. معلوم می شود که تعداد این افراد بسیار اندک بوده است. لازم به ذکر است مسافرانی که وارد عربستان می شوند باید آزمایش PCR را انجام دهند که کمتر از ۷۲ ساعت طول می کشد زیرا در مقصد شما تنظیم می شود.