آیا نور خورشید ویتامین D را به بدن ما می رساند؟


آفتاب

تهران (پانا) – قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روی پوست در شرایط مناسب می تواند با تاثیر بر پیش ساز ویتامین D در بدن تولید کند.

تخمین زده می شود که تا یک میلیارد نفر از هر نژاد و سن در جهان دچار کمبود ویتامین D هستند.

این کمبود گسترده ویتامین D تا حد زیادی به سبک زندگی و شرایط محیطی مربوط می شود. کاهش فعالیت در فضای باز و نداشتن نور کافی بر روی پوست و آلودگی هوا که اشعه های مضر خورشید B را که باعث تولید ویتامین D در پوست می شود جذب می کند، از این عوامل هستند.

ویتامین D را می توان در منابع غذایی مانند ماهی های چرب، گوشت قرمز، تخم مرغ یا شیر غنی از ویتامین D نیز یافت.

اگر رژیم غذایی شما حاوی منابع زیادی از ویتامین D نیست، آفتاب گرفتن می تواند به شما در دریافت ویتامین D کمک کند، اما نکاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

در افرادی که پوست تیره دارند، ویتامین D کمتری در پوست از نور خورشید نسبت به افراد با پوست روشن تولید می شود. دلیل آن این است که رنگدانه ملانین که رنگ پوست را تعیین می کند، انرژی اشعه های مضر خورشید را جذب می کند و اجازه نمی دهد از این انرژی برای ساخت ویتامین D استفاده شود.

افراد مسن تر از افراد جوان ویتامین D کمتری تولید می کنند. همچنین، مطالعات نشان داده است که افراد چاق دچار کمبود ویتامین D هستند.

ساخت ویتامین D در پوست

انرژی اشعه های مضر پوست نوع B خورشید می تواند پیش ساز ۷-دی هیدروکلسترول را به ویتامین D (کوله کلسیفرول) تبدیل کند. در واقع این شکل از ویتامین D غیر فعال است و پس از هیدروکسیل شدن مضاعف در کبد و کلیه، به شکل فعال این ویتامین یعنی ۱ و ۲۵ هیدروکسی ویتامین D (کلسیتریول) تبدیل می شود.

اشعه ماوراء بنفش A و B

تنها اشعه ماوراء بنفش نوع B می تواند تولید ویتامین D در پوست را تحریک کند (اشعه ماوراء بنفش نوع A که طول موج بیشتری دارد، به عمق پوست نفوذ می کند و باعث آفتاب سوختگی و پیری پوست می شود).

پرتوهای فرابنفش نوع B هنگام عبور از جو بیشتر از پرتوهای نوع A قابل مشاهده یا جذب هستند. لایه اوزون در جو نقش مهمی در این امر ایفا می کند.

هر چه پرتوهای UVB بیشتر در اتمسفر حرکت کنند، بیشتر جذب می شوند. بنابراین هنگامی که خورشید در آسمان پایین است (مانند ماه های زمستان در ارتفاعات بالاتر یا بالاتر در شمال)، پرتوهای B بر روی زمین کاهش می یابد.

ابر یا آلودگی هوا نیز باعث جذب بیشتر این پرتوها می شود.

آلودگی شدید هوا در برخی شهرها به این معنی است که میزان اشعه ماوراء بنفش B که به زمین می رسد بسیار کاهش می یابد و بنابراین توانایی ساخت ویتامین D در پوست نیز کاهش می یابد.

نکته دیگر این است که اشعه UVB از شیشه یا لباس عبور نمی کند. بنابراین، اگر در ماشین یا پشت شیشه هستید، تولید ویتامین D در پوست غیرممکن است. این اشعه ها باید مستقیماً به پوست برسد. ضد آفتاب هایی که مانع از رسیدن اشعه های مضر به پوست می شوند، تولید ویتامین D را مسدود می کنند.

اثرات آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی می تواند مشکلاتی ایجاد کند، از جمله خطر آفتاب سوختگی و پیری پوست، که عمدتاً ناشی از اشعه ماوراء بنفش A است که به سطح زمین می رسد بدون توجه به اینکه آیا خورشید می تابد یا نه، هوا چقدر یا چقدر ابری است.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه های خورشید نیز می تواند شما را در معرض سرطان های پوستی مانند ملانوما قرار دهد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید برای چشمان شما نیز خوب نیست و اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند شما را در معرض خطر مشکلات چشمی مانند آب مروارید یا دژنراسیون ماکولا قرار دهد.

خورشید چگونه طلوع می کند؟

اگر می خواهید از نور خورشید برای تولید ویتامین D کمک بگیرید و در عین حال آفتاب سوخته نشوید و در خطر سرطان پوست قرار نگیرید، باید از روش معقولی استفاده کنید.

اگر می خواهید در جایی مانند ساحل آفتاب بگیرید، همیشه به یاد داشته باشید که از صورت و گوش های خود در برابر نور خورشید محافظت کنید، زیرا این مناطق بیشترین آسیب را از خورشید می گیرند و باعث آسیب پوست می شوند.

همچنین باید با کلاه یا عینک آفتابی از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنید.

به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پوست خود را روی بازوها، پاها، شکم و پشت خود در معرض نور خورشید قرار دهید و پس از این مدت، این قسمت های بدن خود را با یک ضد آفتاب محافظ ضد آفتاب یا SPF 30 یا بالاتر بپوشانید.

باید زمان مناسبی از روز را برای آفتاب گرفتن انتخاب کنید. همانطور که گفتیم وقتی اشعه خورشید زیاد است، اشعه مضر فرابنفش B (ویتامین D) به سطح زمین می رسد.

بنابراین بهترین زمان برای آفتاب گرفتن برای تولید ویتامین D در پوست بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر است.

همچنین خوب است برای اطلاع از «شاخص UV» که قدرت پرتوهای فرابنفش روی زمین را بیان می کند، به سایت های هواشناسی مراجعه کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.