آیا نوشیدن آب زیاد برای بدن مضر است؟


جمعه ۳ تیر ۱۴۰۱ – ۰۴:۴۶

آب

تهران (پانا) – نوشیدن بیش از حد آب که مهم تلقی می شود می تواند باعث بیماری های جدی و عوارض جبران ناپذیری شود.

اگر تا به حال در مورد بیماری به نام مسمومیت با آب شنیده اید، ممکن است تصور کنید که نوشیدن بیش از حد این آب باعث آسیب جدی می شود. کلیه ها مهمترین عضو بدن برای کم آبی بدن هستند و نوشیدن آب زیاد می تواند برای آنها مشکل ساز باشد. در این مقاله با تعجب به شما می گوییم که چرا نوشیدن آب زیاد برای کلیه ها مضر است و مناسب ترین میزان تامین آب چیست؟

چرا کلیه ها به مقدار مشخصی آب نیاز دارند؟

یک تصور غلط رایج در مورد آب آشامیدنی این است که نوشیدن این مایع کاملا بی ضرر است و به عملکرد همه اندام ها کمک می کند. گاهی اوقات این احساس باعث می شود که آب به روش نادرست نوشیده شود. همانطور که برخی افراد حتی تصور می کنند که نوشیدن تمام آب معدنی موجود در دستگاه آب ضامن سلامتی است. اگرچه نوشیدن آب فراوان یکی از مهمترین دشمنان کلیه ها است.

کلیه ها وظیفه پاکسازی خون از مواد زائد و تامین آب بدن را بر عهده دارند. کم آبی می تواند حرکت محتویات کانال های باریک کلیه را کند کند. به همین دلیل است که در روزهایی که نوشیدن آب کافی را فراموش می کنید، دچار درد کلیه می شوید. اما این عضو که بدون آب نمی تواند به درستی عمل کند، در صورت نوشیدن آب زیاد، ممکن است با مسمومیت شدید آب مورد حمله قرار گیرد. در واقع، کم یا زیاد آب در بدن می تواند عملکرد کلیه را به شدت مختل کند.

نارسایی کلیه مهمترین عامل مسمومیت با آب است

کلیه ها می توانند حدود ۱۰۰۰ میلی لیتر آب در ساعت ترشح کنند و مقدار مورد نیاز را ذخیره کنند. هنگامی که در طول روز آب بیشتری می نوشید، کلیه ها آب بیشتری را به سرعت دفع می کنند. این فرآیند می تواند ساعت ها طول بکشد. اما در نهایت این اندام فعال از کار می افتد و قادر به تولید آب زیادی نیست. کم آبی وضعیتی است که در آن کلیه ها ادرار نمی کنند. در نهایت، نوشیدن کم آب معدنی می تواند باعث اسهال و استفراغ شود. در نتیجه آب اضافی از این فرآیندها استخراج می شود.

از سوی دیگر، دست ها و پاها ممکن است تحت تأثیر اثرات تحریک کننده مسمومیت و نوشیدن زیاد الکل قرار گیرند.