ارتباط بین اشعه ماوراء بنفش و نزدیک بینی چیست؟ – وبلاگ Credihealth


معرفی

در کشورهایی با آب و هوای معتدل، مردم معمولاً تابستان را با ساعات طولانی آفتاب در آسمان تجربه می کنند. اگر تابستان را در محل زندگی خود تجربه می کنید، ممکن است اغلب از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا از پوست خود در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید محافظت کنید. گاهی اوقات ممکن است سعی کنید به طور کلی از نور خورشید دوری کنید.

با این حال، گذراندن وقت در خارج از منزل زیر نور خورشید ممکن است در واقع بینایی را تقویت کرده و نزدیک بینی را کاهش دهد [۱].

نزدیک بینی چیست؟

نزدیک بینیکه به عنوان نزدیک بینی نیز شناخته می شود، یک عیب انکساری است که بر توانایی فرد برای دیدن اجسام از فاصله دور تأثیر می گذارد. نزدیک بینی زمانی رخ می دهد که طول محوری چشم بیش از حد طولانی شود، بنابراین نور از شبکیه کم می شود. چنین وضعیتی منجر به تاری دید در هنگام نگاه کردن به اشیاء دور می شود. برخی از علائم نزدیک بینی عبارتند از سردرد، چشم دوختن برای تمرکز بر روی اشیاء در فاصله، تاری دید اشیاء در فاصله دور.

(قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش می تواند به چشم آسیب برساند.)

پرتو های فرابنفش

UVA، UVB و UVC 3 نوع مختلف اشعه ماوراء بنفش (UV) هستند که با آسیب احتمالی پوست و چشم مرتبط هستند. [۲] . قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (به ویژه در سنین نوجوانی و بزرگسالی) می تواند از چشمان شما در برابر نزدیک بینی محافظت کند.

(پوشیدن سایه ها می تواند از چشمان فرد در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند)

یک مطالعه JAMA شامل بیش از ۳۰۰۰ مرد و زن با میانگین سنی ۷۲ سال برای بررسی رابطه بین نزدیک بینی و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش انجام شد. [۳]. از بین این شرکت کنندگان، ۳۷۱ نفر نزدیک بینی داشتند. محققان با شرکت کنندگان در مورد سلامتی، رفتار و شیوه زندگی کلی آنها مصاحبه کردند تا الگوی قرار گرفتن در معرض UVB را ارزیابی کنند. محققان به این نتیجه رسیدند که شرکت‌کنندگانی که در سنین پایین‌تر بیشترین میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را داشتند، ۳۰ درصد کمتر در معرض نزدیک‌بین شدن بودند. کسانی که تحصیلات بیشتری داشتند، که نشان می‌دهد به احتمال زیاد زمانی را در داخل خانه صرف مطالعه می‌کردند، در معرض خطر ابتلا به نزدیک‌بینی بودند. علاوه بر این، دریافت نور بنفش در داخل خانه دشوار است، زیرا بیشتر چراغ‌های داخلی دارای انرژی LED هستند و نور بنفش را منتقل نمی‌کنند. از این مطالعه، ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض UVB و ۳۰٪ خطر کمتر نزدیک بینی و افزایش خطر نزدیک بینی مرتبط با مدت طولانی گذراندن در داخل خانه وجود دارد.

با توجه به آنچه گفته شد، به خاطر داشته باشید که اگرچه این مطالعه مزایای سلامت چشم را برای قرار گرفتن در معرض UVB از نظر کاهش خطرات نزدیک بینی نشان می دهد، اما لزوماً به این معنا نیست که قرار گرفتن در معرض UVB یا قرار گرفتن در معرض بیش از حد نمی تواند به چشم یا سلامت کلی شما آسیب برساند. به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، اثرات نامطلوبی بالقوه وجود دارد. نمونه ای از اختلالات چشمی مرتبط با اشعه ماوراء بنفش آب مروارید است. آب مروارید زمانی اتفاق می افتد که عدسی چشم شفافیت خود را از دست می دهد و منجر به تاری یا تاری دید می شود. مطالعات نشان داده اند که اشعه ماوراء بنفش احتمال ابتلا به آب مروارید خاص را افزایش می دهد [۴]. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش حتی می‌تواند منجر به ناخنک (رشد بافتی که می‌تواند دید را مسدود کند) و دژنراسیون ماکولا (شرایط چشمی که بر دید مرکزی تأثیر می‌گذارد) شود.

بنابراین محافظت کافی از چشم در قالب عینک آفتابی، لنزهای تماسی و عینک هایی که محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می دهند ضروری است. همچنین از بیرون رفتن در وسط روز که قرار گرفتن در معرض نور خورشید شدید است خودداری کنید تا از بیماری های مربوط به چشم و پوست محافظت کنید.

چگونه می توان سرعت نزدیک بینی را کاهش داد یا از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

علاوه بر گذراندن وقت در خارج از منزل، افراد در سنین نوجوانی و اوایل بزرگسالی می توانند اقدامات زیر را برای جلوگیری از بدتر شدن نزدیک بینی و تحت کنترل نگه داشتن نزدیک بینی اتخاذ کنند.

ارتوکراتولوژی

ارتوکراتولوژی یا ortho-k، استفاده از لنزهای تماسی که به طور هدفمند طراحی و نصب شده اند برای تغییر شکل موقت قرنیه به منظور بهبود بینایی است. در این فرآیند، لنزهای تماسی روزانه و هر بار چند ساعت استفاده می‌شوند، معمولاً در طول شب هنگام خواب. هنگامی که انحنای چشم شما یکنواخت شد، لنزها را کمتر استفاده کنید. لحظه ای که این درمان را متوقف می کنید، چشمان شما به شکل سابق خود باز می گردند. ظاهراً این لنزهای تماسی باعث کاهش طولانی شدن کره چشم نزدیک بین می شود و در نتیجه نزدیک بینی را کاهش می دهد. [۵].

قطره چشمی آتروپین

نشان داده شده است که این قطره های چشمی پیشرفت نزدیک بینی را در کودکان کاهش می دهد. مطالعات آزمایشی نشان داد که قطره های آتروپین ۵۰ تا ۶۰ درصد نزدیک بینی را در کودکان به تاخیر می اندازد. [۶]. با این وجود، از آنجایی که نزدیک‌بینی تاکنون قابل درمان نیست، کودکانی که از چنین قطره‌های آتروپین استفاده می‌کنند ممکن است همچنان نیاز به استفاده از لنز یا عینک داشته باشند.

تنظیم زمان صفحه نمایش

پمطالعات اولیه نشان می دهد که فعالیت های نزدیک به محل کار، مانند استفاده از تلفن یا رایانه، با نزدیک بینی مرتبط استآ [۷]. بنابراین، تنظیم زمان صفحه نمایش خود و فرزندتان برای جلوگیری از بدتر شدن نزدیک بینی بسیار مهم است. در حالی که با دیجیتالی شدن جامعه ما نمی‌توانید خود و فرزندتان را به طور کلی از تماشای صفحه نمایش محروم کنید، می‌توانید زمان صفحه نمایش را مدیریت کنید و به فرزندتان در انجام این کار کمک کنید.

دانلود برنامه های کنترل والدین مانند برنامه پیانو را در نظر بگیرید به دستگاه های فرزند شما برنامه planoApp یک برنامه کنترل والدین مبتنی بر علم است که به فرزندتان یادآوری می‌کند که هر ۳۰ دقیقه یک بار استراحت چشمی منظم داشته باشد و تلفن خود را در فاصله ایمن، حداقل ۳۰ سانتی‌متر از چشم‌ها قرار دهد. علاوه بر این، این برنامه به کودک شما یادآوری می کند که هنگام استفاده از دستگاه دیجیتال از شرایط نوری صحیح اطمینان حاصل کند. هنگامی که فرزند شما از تمام دستورات موجود در برنامه پیروی می کند، می توان برای درخواست فعالیت در فضای باز از برنامه امتیاز کسب کرد. planoshop.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه درمان از مراکز مختلف و بروز رسانی به موقع پزشکی کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر