22
مهر

ارتش نیجریه می گوید سرکرده یک گروه مرتبط با داعش کشته شده است


لاگوس ، نیجریه (AP)-ارتش نیجریه روز پنجشنبه مرگ ابومصعب البرناوی ، رهبر یک گروه افراطی خشونت آمیز را مرتبط با کشتار صدها نفر در شمال شرق اعلام کرد. هیچ اعتراض فوری از طرف معترضان دریافت نشد.

ژنرال لاکی ایرابور ، فرمانده نیروهای دفاعی نیجریه به خبرنگاران گفت: من می توانم به شما اطمینان کامل دهم که ابومصعب مرده است. وی جزئیات بیشتری ارائه نکرد. این اظهارات قابل تأیید نیست و او اطلاعات بیشتری در مورد نحوه اطلاع از قتل خود ارائه نکرد.

پدر البرناوی ، محمد یوسف ، رهبر موسس بوکوحرام ، یک گروه شبه نظامی اسلام گرا است که بیش از یک دهه است که شورش می کند. خشونت همچنین به کشورهای همسایه نیجریه ، کامرون و چاد سرایت کرده و منطقه دریاچه چاد را ویران کرده است.

البرناوی غالباً با مردی که جانشین پدرش ابوبکر شکائو بود درگیر شده و در سال 2016 جدا شد و دولت اسلامی غرب آفریقا یا ISWAP را تشکیل داد.

نگرانی ها در مورد ISWAP در سال های اخیر افزایش یافته است ، به ویژه هنگامی که این گروه افراد غیرنظامی را که برای سازمان های کمک بین المللی در شمال شرق کار می کردند ، هدف قرار داد. مشخص شد که جناح تحت رهبری شکائو ضعیف است و در ماه مه اعلام شد که وی در درگیری با جنگجویان وابسته به البرناوی کشته شده است.

ناظران امنیتی می گویند که البرناوی در شکست هزاران نفر از اعضای بوکوحرام که به شکائو وفادار بوده اند و بسیاری نیز تسلیم ارتش نیجریه شده اند ، شکست خورده است.

برخلاف بوکوحرام ، که غالباً غیرنظامیان را هدف قرار می دهد ، ISWAP تحت رهبری البرناوی سربازان نیجریه ای و کسانی که به سربازان کمک می کردند را هدف قرار داد.

وینسنت فوچر از گروه بین المللی بحران می گوید: “سیاست ISWAP همیشه برقراری روابط مناسب با غیرنظامیان مسلمان و گرفتن مالیات در ازای امنیت و قانون و نظم بوده است.”

به گفته مقامات سازمان ملل ، درگیری ها در شمال شرقی نیجریه 36000 نفر را به طور مستقیم کشته و بیش از 2.3 میلیون نفر نیز آواره شده اند.