از چه غذاهایی برای دیابت اجتناب کنید – بلاگ Credihealth


دیابت یک بیماری مزمن است که هم سالمندان و هم جوانان را بدون در نظر گرفتن سن، پیشینه خانوادگی و غیره تحت تاثیر قرار می دهد. دیابت نوع ۱ و نوع ۲ طبقه بندی کلی هستند. نوع ۲ معمولا در افراد مسن دیده می شود در حالی که نوع ۱ جوانان، حتی کودکان را هدف قرار می دهد.

افزایش سطح انسولین و اثرات

● افزایش سطح انسولین باعث نمک و amp; احتباس آب که باعث افزایش فشار خون می شود
● ایمنی بدن را کاهش می دهد
● در مورد زنان، تخمدان زنان می تواند تستوسترون بیشتری تولید کند که منجر به سندرم تخمدان پلی کیستیک می شود.
● خطر آترواسکلروز بیشتر خواهد بود که می تواند منجر به حمله قلبی شود
● افزایش چربی خون (VLDL) می تواند به دلیل افزایش انسولین رخ دهد که یک کلسترول بد است.
● آسیب عصبی و بینایی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.
● و در نهایت، افزایش و غیر قابل کنترل سطح انسولین منجر به دیابت می شود.

علاوه بر داروها، ورزش ها و سایر تمرینات، غذا، یعنی رژیم غذایی، نقش کلیدی در کنترل و مدیریت دیابت دارد. یک رژیم غذایی خوب کلیدی برای معکوس کردن دیابت است. در اینجا، غذاهایی را که افراد مبتلا به دیابت باید از آنها اجتناب کنند، فهرست می کنیم.

غذاهایی که در دیابت باید از آنها اجتناب کنید

قانون ۱: از رژیم غذایی با شاخص گلیسمی بالا اجتناب کنید.

به عنوان یک دیابتی، باید به برنامه غذایی دیابتی که پزشک توصیه می کند، پایبند باشید. مصرف محدود قند و سدیم محدود نه تنها به بهبود سطح قند کمک می کند، بلکه فشار خون شما را نیز تحت کنترل نگه می دارد. رژیم غذایی با گلیسمی بالا باعث آزاد شدن فوری قند در جریان خون می شود. بنابراین باعث افزایش قند خون می شود. با دیابت باید از مصرف آن اجتناب کرد.

۱. چربی های ترانس

تحقیقات می گوید چربی های ترانس مصنوعی کاملاً ناسالم هستند. برای تثبیت اسیدهای چرب غیراشباع، هیدروژن اضافه می شود. بنابراین، فرآیند ایجاد اتفاق می افتد. این ماده عمدتاً در خامه‌ها، مارگارین، اسپرد، کره بادام‌زمینی، کلوچه‌ها و سایر خوراکی‌های نانوایی یافت می‌شود. چربی های ترانس به ویژه عمر مفید مواد خوراکی را افزایش می دهند. این با مقاومت به انسولین، افزایش التهاب و مشکلات قلبی کاهش کلسترول خوب و آسیب عملکرد شریانی مرتبط است. اگر محصولی با برچسب " تا حدی هیدروژنه شده، بهتر است از آن اجتناب کنید.

۲. آب میوه

بله، آب میوه ها برای حفظ انرژی مفید هستند. اما اگر دیابت دارید می توانید مقداری آب میوه را به مقدار محدود مصرف کنید. آب میوه ها دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند و بلافاصله بر سطح قند خون تأثیر می گذارند. بنابراین، از نوشابه های گازدار، سایر نوشیدنی های شیرین خودداری کنید. پس بهتر است از آب میوه های شیرین نشده یا میوه های ساده استفاده کنید. فروکتوز به عنوان نوشیدنی های شیرین شده با شکر به وفور در آب میوه وجود دارد. فروکتوز ممکن است منجر به مشکلات قلبی و مقاومت به انسولین شود.

۳. برنج سفید، نان سفید، پاستا

اقلام سفید رنگ مانند ماکارونی، نان و برنج سرشار از کربوهیدرات و کم فیبر هستند. این ترکیب منجر به افزایش سطح قند خون می شود. بنابراین، جایگزینی غذاهای کم فیبر با مواد فیبر بالا به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش می دهد. بسیاری از بیماران دیابتی دریافتند که کلسترول را با مواد غذایی با فیبر بالا کاهش می دهد و افزایش فیبر به بهبود میکروبیوتای روده کمک می کند که به تقویت مقاومت به انسولین کمک می کند.

۴. تنقلات بسته بندی شده

تنقلات بسته بندی شده غذاهای سالمی نیستند زیرا آرد تصفیه شده ماده اصلی آن است. و وجود کربوهیدرات های سریع هضم به سرعت سطح قند خون را افزایش می دهد. خوردن آجیل یا سبزیجات کم کربوهیدرات بین گرسنگی برای مدیریت کارایی دیابت خوب است.

۵. عسل، شربت افرا

دیابتی ها بهتر است از شکر سفید، کلوچه و آب نبات اجتناب کنند. هنگامی که از اشکال دیگر قند مانند عسل، شربت افرا، شکر قهوه ای و غیره استفاده می شود، افزایش قند در خون مشاهده می شود. بنابراین، در صورت داشتن سطح قند خون بالا، از مصرف آنها اجتناب کنید.

۶. میوه خشک

همانطور که می دانیم بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و ریز مغذی ها در میوه های خشک موجود است. هنگامی که میوه ها را خشک می کنید، از دست دادن آب رخ می دهد که منجر به غلظت بالاتر این مواد مغذی می شود. به طور همزمان، سطح قند نیز متمرکزتر می شود. با در نظر گرفتن کشمش، کربوهیدرات آن ۴ برابر بیشتر از انگور است. از این رو، میوه های خشک در مقایسه با میوه های تازه حاوی کربوهیدرات بالایی هستند. هیچ کس نمی گوید که دیابتی ها نباید میوه بخورند، اما می توانند به میوه های کم قند بچسبند.

۷. اقلام مواد غذایی فرآوری شده

از مصرف کربوهیدرات های فرآوری شده، نوشابه یا شکر اضافه شده مانند شیرینی ها و شیرینی ها اجتناب کنید یا آن را محدود کنید. به همین دلیل سطح قند خون به سرعت افزایش می یابد. نگهدارنده های اضافه شده در غذاهای کنسرو شده حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند سطح قند خون را تحریک کنند. بنابراین، از آنها اجتناب کنید.

قانون ۲: کربوهیدرات بیش از حد نخورید

برای مدیریت دیابت کنترل کربوهیدرات در رژیم غذایی ضروری است. بدن ما پس از هضم، کربوهیدرات را به گلوکز تبدیل می کند. این باعث می شود سطح قند خون بالا برود. بنابراین، کربوهیدرات های خود را برای هر وعده غذایی بشمارید. کربوهیدرات بیش از حد می تواند باعث اضافه وزن و سطح قند خون بالا شود. به یاد داشته باشید که فقط می توانید نیمی از کالری روزانه را از کربوهیدرات ها دریافت کنید. هر مقدار بیش از نیمی از آن باعث افزایش سطح قند خون می شود. بنابراین، اگر کالری مورد نیاز روزانه شما ۱۶۰۰ است، باید ۷۰۰ تا ۸۰۰ کالری از کربوهیدرات دریافت کنید.

از کربوهیدرات های ساده اجتناب کنید زیرا دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند. نمونه های کربوهیدرات ساده عبارتند از: نان سفید، نوشابه، آرد، ماکارونی سفید، غلات و غیره.

قانون ۳: از سبک زندگی نامناسب، سیگار کشیدن و الکل اجتناب کنید

چاقی، سبک زندگی بد، استرس، سیگار کشیدن و الکل می تواند خطر عوارض دیابت مانند مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی، آسیب عصبی، آسیب چشم و غیره را افزایش دهد. بسیاری از بیماران دیابتی مزمن ممکن است درد نوروپاتی دیابتی را تجربه کنند. بنابراین، حفظ وزن سالم، انجام تمرینات منظم، ترک سیگار و مصرف الکل، داشتن خواب کافی، مدیریت استرس روزانه از طریق یوگا و مدیتیشن برای کنترل و مدیریت اثربخشی دیابت ضروری است.

همیشه به ابزارهای برنامه ریزی غذایی مانند شاخص گلیسمی، شمارش کربوهیدرات ها و پشتیبانی برای مدیریت سطح قند خون خود پایبند باشید. مصرف ۳۰ گرم فیبر، ۲۰ درصد پروتئین در روز و محدود کردن کلسترول به ۲۰۰ میلی گرم در روز به شما کمک می کند تا سطح قند خود را مدیریت کنید. به عنوان مثال: خوردن سبزیجات غیر نشاسته ای مانند گل کلم، کلم بروکلی و کلم به وفور، خوردن میوه های کم کربوهیدرات مانند هندوانه، شاه توت، انواع توت ها، هلو، روغن های غیر اشباع مانند زیتون، آفتابگردان و روغن کانولا به مقدار متوسط. نوشیدن دانه های آووکادو بدون طعم،
آب ساده یا گازدار برای آن خوب در نظر گرفته می شود معکوس شدن دیابت.

خط پایین

به طور کلی، اهداف خود را در اجتناب از قندهای مایع، کربوهیدرات های تصفیه شده، غلات فرآوری شده و چربی های ناسالم حفظ کنید. خوردن آنها منجر به افزایش ناگهانی و شدید قند و کاهش عوارض دیابت می شود. داروها، تغییرات سبک زندگی به مدیریت سطح قند خون کمک می کند و از کاهش سطح گلوکز کمک می کند. با اجتناب از آنها، می توانید حساسیتی را افزایش دهید که شما را سالم نگه می دارد و خطرات بعدی ابتلا به عوارض دیابت را کاهش می دهد.

اتخاذ یک سبک زندگی سالم و یک برنامه غذایی خوب به تثبیت سطح گلوکز خون کمک می کند که به تدریج منجر به معکوس شدن دیابت. با کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین برنامه غذایی، شیوه زندگی سالم از طریق یک، با خوشحالی به دیابت «نه» بگویید برنامه آنلاین معکوس دیابت توسط Breathe Well-Being.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه های درمان از مراکز مختلف و به روز رسانی های پزشکی به موقع کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر