از کجا بفهمیم زخم ما نگران است یا نه؟


रोशी ब्राय ब्राय जुम् जुम दीबी डेबाा

تهران (پانا) – هر زخمی که روی بدن ظاهر می شود باید به درستی درمان شود، در غیر این صورت تبدیل به عفونت یا بیماری دیگری در بدن می شود که خطرات و عوارض خاص خود را دارد.

به گزارش نمناک، اگر زخم خفیف درمان نشود، زخمی جدی ایجاد می کند. در این قسمت شما را با علائم عفونت زخم آشنا می کنیم که قبل از ایجاد مشکل باید رعایت کنید.

همه چیز به علت ایجاد زخم بستگی دارد، اما اگر احساس کردید که ذرات ریز در پوست شما وجود دارد، نشان دهنده وجود عفونت در این ناحیه است و باید بلافاصله اقدامات لازم را برای جلوگیری از عفونت انجام دهید. در غیر این صورت پوست آسیب می بیند.

* برای تمیز کردن پوست از صابون استفاده کنید

ممکن است فکر کنید صابون بهترین چیز است، اما در واقع خطراتی برای پوست شما دارد، روند بهبودی پوست از زخم را کند می کند و باعث می شود پوست واکنش شدیدی به آن ماده نشان دهد. پس بهتر است این عادت را ترک کنید و اگر دستتان درد می کند از صابون استفاده نکنید و از کمی پاک کننده استفاده کنید.

*آسیب بسیار جدی است و در اثر تماس با فلز ایجاد شده است

زخم های جدی به ویژه زخم های ناشی از فلز باید فورا پیگیری شود. در غیر این صورت احتمال عفونت آن وجود دارد و بهتر است به کلینیک مراجعه کنید یا درمان های خانگی تجویز شده توسط پزشک را انجام دهید.

* باند را نپیچانید

باید اجازه دهید پوستتان نفس بکشد، اما علاوه بر این، اگر زخم یا زخمی ظاهر شد، مراقب باشید که پوستتان در معرض آلودگی محیطی قرار نگیرد و آن را با بانداژ بپیچید، زیرا رطوبت پانسمان باعث بهبود زخم می شود. سریعتر به دست آوردن

* قرمزی اطراف ناحیه که پیشرفت کرده است

مراقبت از ناحیه زخم بسیار مهم است. هر گونه قرمزی یا درد در زخم اطراف زخم یا هر مایعی یک علامت هشدار دهنده است. پس باید توجه این حوزه را افزایش دهید.

*درد مداوم

اگر احساس کردید که زخم به شما آسیب رسانده و باعث درد شده است، اما درد غیرعادی و زیاد است، به این معنی است که احتمال عفونت وجود دارد و باید به پزشک مراجعه کنید.

* ترشح سبز رنگ یا ترشحات بدبو

دو موردی که در زخم باید به آن توجه کنید رنگ و بوی آن است که می تواند نشانه عفونت باشد. اگر چیزی زرد از این ناحیه خارج شد جای نگرانی نیست اما در صورت مشاهده ترشح سبز رنگ یا بوی بد در این ناحیه سریعا به پزشک مراجعه کنید.

*احساس بیماری دارید؟

وقتی علائم عفونت در شما ظاهر می شود، علائم بیماری را به همراه می آورد. علائمی مانند تب، حالت تهوع، گیجی و گیجی نشان دهنده عفونت است.

* زمانی که عفونت شدید می شود

عفونت های پوستی می توانند تهدید کننده زندگی و بسیار جدی باشند. در چنین شرایطی باکتری ها و زباله ها در این ناحیه تجمع می کنند و باعث ورود مواد سمی به جریان خون و علائمی مانند قرمزی، تورم، سوزش یا ترشح از این ناحیه می شوند. ایجاد می کند، در چنین حالتی، یک وضعیت دردناک ظاهر می شود که می تواند گسترش یابد و باید فورا آن را دنبال کنید و ممکن است پزشک با تجویز آنتی بیوتیک یا رفع عفونت، وضعیت را بهبود بخشد.