استفاده از ظرفیت سازمان ملل متحد در راستای منافع ملی، هدف از سفر آیت الله رئیسی به نیویورک است.


دوشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ – ۰۶:۰۰

குத்து கார்கை பாட்ட்டு

تهران (پانا) – رئیس مجلس و وزیر امور خارجه درباره سفر رئیس جمهور به نیویورک، استفاده از توانمندی های سازمان ملل متحد بر اساس مصالح کشور را هدف سفر رئیس جمهور به نیویورک دانستند.

علی بهادری جهرمی در گفت و گو با خبرنگار پانا، ضمن صحبت از سفر رئیس جمهور به نیویورک برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: سیاست خارجی دولت سیزدهم دیگر محدود به مذاکره نیست و فرصت های زیادی در این زمینه وجود دارد. سیاست خارجی که توجه متوازن به آن بتواند منافع ملی را تامین کند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از موضوعات مهمی که در سیاست خارجی دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت، توجه به مذاکرات اقتصادی بود. نتایج این فرآیند را می‌توان در افزایش فروش نفت علیرغم باقیمانده تحریم‌های محدودکننده و افزایش چشمگیر درآمد حاصل از فروش نفت، گاز و میعانات گازی و جایگزینی تجهیزات تولید شده توسط شرکت با پول بیشتر مشاهده کرد. اول اینکه اثرات تورمی آن امروز کشور را آزار می دهد.

وی درباره افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه نیز گفت: آشتی با همسایگان در محوریت سیاست خارجی دولت سیزدهم نیز قرار داشت. چند برابر شدن روابط اقتصادی با همه کشورهای همسایه نتیجه این رویکرد است.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت تاکید کرد: علاوه بر اینها می توان به نتایج آن اشاره کرد و به توافقات منطقه ای سیاست خارجی توجه جدی داشت.

بهادری جهرمی گفت: آغاز روند عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای که اقتصاد آن بیش از ۲۰ میلیارد دلار است و ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی دنیا و این کشورها در شانگهای است، یکی از نتایج قابل مشاهده است. مذاکرات و سیاست خارجی قوی در دولت سیزدهم.

سخنگوی دولت درباره برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد و سفر رئیس جمهور به نیویورک گفت: سفر رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شما می توانید در این زمینه بررسی شوید. استفاده از توانمندی های سازمان ملل متحد مطابق با منافع کشور هدف این سفر خواهد بود.

وی تاکید کرد: تعادل و توازن دو رکن سیاست خارجی در دولت سیزدهم است. ارتباط با همه کشورها به ویژه کشورهای مستقل بر اساس این دو رکن نیز در دستور کار قرار دارد.

بهادری جهرمی گفت: حضور سران کشورهای خارجی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد فرصت مناسبی برای ایجاد روابط جهانی بر اساس نظم نوین بین المللی و برقراری روابط بین کشورهای مستقر عدالت، خرد، احترام و استقلال عقیده است. جمهوری اسلامی ایران توسط رئیس جمهور ارائه شد.

وی در پایان گفت: با تمام این حقایق، رئیس جمهور پس از حضور موفق در نشست شانگهای، نیویورک را ترک خواهد کرد.