اصلاح نظام انتخاباتی مستلزم مشارکت بیشتر مردم است


صندوق رای

تهران (پانا) – همایش «مجلس، خانه همه ملت‌ها». در سالن کنفرانس دکتر برگزار شد. رضا رستاآزاد با حضور محمدعلی وکیلی نماینده دوره دهم مجلس، علی سنایی عضو هیات علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی، مهدی زینلو بنیانگذار مرکز مطالعات پارلمانی ولایت شریف اندیشکده و محمدحسین عالمی، پژوهشگر سیاست عمومی در اندیشکده حاکمیت شریف.

به گزارش روابط عمومی اندیشکده دولت شریف، در ابتدای این نشست، محمدحسین عالمی به آسیب شناسی نظام انتخاباتی موجود پرداخت. وی درباره تغییر طرح مدیریت انتخابات که بخشی از آن در اتاق فکر حکومت شریف انجام شده است، توضیح داد.

وی مشکل عدم شرکت مردم در انتخابات شهرهای بزرگ را یک معضل جدی خواند و گفت: زمانی که احتمال برنده شدن در لیست زیاد باشد، حامیان لیست با احتمال کم برنده انگیزه حضور خود را از دست می دهند. در انتخابات و همچنین لیست هایی که امید زیادی به پیروزی دارند، اجازه ورود افراد فاقد صلاحیت به لیست را می دهند و این اقدام باعث کاهش رفتار نمایندگان در مجلس شده است.

عالمی با بیان اینکه هر بار اولین نمایندگان و تجربه آنها به طور کامل از مجلس حذف شدند و این امر بر ثبات مجلس تاثیر می گذارد، افزود: با یک کرسی موضوع فرق می کند و بسیاری از نمایندگان شهرستان ها و شهرستان ها هستند. مسائل محلی را در اولویت قرار دهید آنها کار خودشان را می کنند.

وی از نشانه های یک نظام انتخاباتی خوب بر اساس قانون اساسی و سیاست های کلی انتخابات گفت. مشارکت مردمی و عدم ایجاد مشکلات امنیتی و قومیتی، عدالت انتخاباتی و هزینه های انتخاباتی، گفت: برای افزایش ثبات روند مجلس و هماهنگی نهاد نمایندگی; دو عنصر اصلی طرح اصلاح قانونگذاری، نظام انتخابات پارلمانی است.

این پژوهشگر سیاست عمومی گفت: اشتراک حوزه های انتخابیه چند کرسی در شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان، مشهد و کاهش حوزه های انتخاباتی در سطح استان از گزینه های پیشنهادی برای اصلاح نظام است.

محقق اتاق فکر دولت شریف ادامه داد: بر اساس ایده نظام انتخاباتی برابر، لیست های زیادی وجود دارد که هر کدام رای می آورند. به عنوان مثال، یک لیست ۲۰ درصد کل و دیگری ۴۰ درصد را دارد و نظام تناسبی می گوید که به هر لیستی با توجه به تعداد آرا، کرسی ها اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: نزدیک شدن به انتخابات متوازن و گسترش حوزه های انتخاباتی موجب توجه نمایندگان مردم و رفع اختلافات منطقه ای و کوچکی می شود که در مجالس اخیر به چشم می خورد و یکی از موانع عمده قوانین حاکم در سطح کشور است.

عالمی گفت: دغدغه جدی ما شناخت چالش فعلی مجلس در رسیدگی به مشکلات نمایندگان مجلس است. امروزه در سطح شهرها و روستاها، نمایندگان غیررسمی مجلس به دلیل ضعف نهادهای محلی مانند شهرداری ها و مسئولان و تبعیت از دستگاه های منطقه ای و اجرایی، تنها حلقه موثر بین مردم مناطق کوچک و دولت شده اند. اخبار.

وی گفت: با گسترش حوزه های انتخاباتی، گفت وگو بین مردم و نماینده قطع می شود و این امر باعث کاهش مشارکت مردمی در انتخابات می شود.

وی فایده این طرح را افزایش مشارکت مردمی خواند و افزود: به این ترتیب امکان ظهور لیست ها و گروه های جدید و رسمی شدن لیست ها فراهم می شود و شاهد همکاری بیشتر آنها خواهیم بود و در نتیجه . ، انگیزه مردم برای شرکت در انتخابات افزایش می یابد.

مهدی زینلو سخنران بعدی این جلسه بود و در خصوص عدم استفاده کامل از پتانسیل قانون اساسی در سال های گذشته، گفت: از اول انقلاب این مثال با این اصل پیش بینی شد که بعد پایین می آید که . این مدل اکثریت با حد نصاب ۵۰ درصد بود. تنها تغییری که در این سال ها در نظام انتخاباتی حاصل شد کاهش نصاب یا تغییر حوزه ها بود و گره کور تجدید نظام انتخاباتی باز نشد.

سنایی: کل مجموعه انتخابات باید درست شود

در ادامه علی سنایی با اشاره به اینکه انتخابات یک فرآیند زنجیره ای و چند وجهی است و همه اینها به نحوی با هم کار می کنند، گفت: اگر بخش های مختلف زنجیره انتخابات ضعیف باشند فرصت وجود دارد. شکستن کل زنجیره و پروژه اصلاح قانون انتخابات یکی از حلقه های این زنجیره است و شاید اولین گام در توسعه کل زنجیره باشد.

وی طرح پیشنهادی را دلیلی برای بهبود وضعیت کنونی دانست و افزود: نظام حزبی محصول نظام انتخاباتی است و یکی از راه هایی است که می توانیم نظام چند حزبی داشته باشیم و این افراد می توانند مدرک حزبی داشته باشند. طرح. این یک گذار به برابری است.

یکی از اعضای هیئت علمی علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه طرح تغییر قانون انتخابات منجر به هرج و مرج سیاسی می شود، گفت: حضور در انتخابات دو بخش نخبگان و جامعه است. مشارکت عمومی به طور کلی، اگر نوعی برابری وجود داشته باشد، طبیعتاً حس کارآمدی دارد.

وی بیان کرد: مردم انتخابات را تحلیل هزینه و فایده می بینند که هزینه آن شرکت در انتخابات است و فایده آن رای دادن به لیست هرکسی که دوست دارد، نظر وحدت گروهی و گاهی اعتراض است. پیام ظاهر می شود از عدم مشارکت که احتمالاً برنامه ای دارد می توان انتظار مشارکت مردمی بیشتری را در تهران داشت.

وی در پایان با بیان اینکه طرح تغییر قانون انتخابات ثبات سیاسی جدیدی ایجاد می کند، افزود: در صورت پذیرش این طرح از سوی شورای نگهبان، شاهد افزایش سطح درگیری هستیم که می تواند آخرین آن در حزب باشد، زیرا برای نمایندگان لیست و حزب بودن مهم است