اعتراف آمریکا به تمرکزش بر حمایت از قیام در ایران، نه مذاکره


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با بیان اینکه در حال حاضر «توافق هسته ای ایران» هدف واشنگتن نیست، اذعان داشت که تمرکز دولت این کشور بر حمایت از محرکان ایران است.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۲۱ مهرماه) گفت که «توافق هسته ای با ایران» در حال حاضر هدف آمریکا نیست و معتقد است که . دولت این کشور به جای تمرکز بر حمایت از قیام در ایران، به گفته وی تلاش برای بازگرداندن توافق هسته ای به پایان دیگری رسیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگرچه آمریکا طرفی است که از برجام خارج شده و تعهدات خود را نقض کرده است که منجر به وضعیت فعلی این توافق شده و تاکنون از پذیرش تعهد خود برای تکمیل مذاکرات خودداری کرده است. که ایرانی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند که این توافقی نیست که آن‌ها آماده انجام آن هستند، توافقی قریب‌الوقوع به نظر نمی‌رسد.

وی در ادامه اظهارات خود برای رفع تقصیر از واشنگتن گفت: خواسته های ایران غیر منطقی است. خارج از محدوده برجام است. هیچ چیزی که در هفته های اخیر شنیده ایم نشان دهنده تغییر موضع آنها نیست.

پرایس همچنین هدف کنونی دولت آمریکا را حمایت از قیام ایران می‌دانست و در همین راستا هدف کنونی واشنگتن را «خشم و شجاعت باورنکردنی مردم ایران با تظاهرات صلح‌آمیز خود از طریق ورزش» دانست. از حق جهانی آنها برای آزادی.” بیان وحدت و آزادی بیان. تمرکز فعلی ما تمرکز بر کاری است که آنها انجام می دهند و به هر نحوی که می توانیم از آنها حمایت کنیم. ”

پیش از این، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای در حمایت از ناآرامی های اخیر در ایران گفته بود که ایالات متحده تحریم های جدیدی را علیه مقامات ایرانی که به گفته او در “خشونت علیه معترضان” دست دارند، اعمال خواهد کرد.

دو روز پس از بیانیه بایدن، وزارت خزانه داری ایالات متحده در آخرین اقدام خود برای حمایت از قیام ایران اعلام کرد که نام هفت مقام از جمله وزیر ارتباطات ایران را در لیست سیاه مجازات ها قرار داده است. پیش از این وزارت خزانه داری آمریکا پلیس حفاظت از اخلاق ایران را به «خشونت علیه زنان» متهم کرده بود و آنها را در فهرست تحریم قرار داده بود. در بیانیه قبلی آمریکا پلیس امنیت اخلاقی را مسئول مرگ مهسا امینی بدون اشاره به اسناد و مدارک اعلام کرده بود.

این روزها کشورهای اروپایی نه تنها در خصوص اغتشاشات اخیر به نمایندگی از ملت ایران و حمایت از اغتشاشات بیانیه میانجیگری صادر کرده اند، بلکه قطعنامه هایی نیز صادر کرده و خواهان اعمال تحریم هستند.

کارشناسان می گویند آمریکا و کشورهای اروپایی در شرایطی که هیچ انتخابی در برابر دست برتر ایران در مذاکرات لغو تحریم ها در وین ندارند، مصمم هستند با تأثیرگذاری بر افکار عمومی و دعوت به هرج و مرج، از موج فشار به نفع خود استفاده کنند. . جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین حرف اول را می زند، عمدتاً به این دلیل که تحریم ها در نیت آشکار غرب برای ایجاد شکاف بزرگ بین مردم و دولت و ایجاد امواج قوی واژگونی و قدرت شکست خورده است.

با توجه به تشخیص افرادی مانند «ریچارد نفیو» که از سیاست‌گذاران تحریم‌ها محسوب می‌شوند، برای اینکه در مذاکرات طرف‌های غربی به‌عنوان ابزار چانه‌زنی مورد استفاده قرار گیرند، باید چهره‌های مسئولان دولت را تغییر دهند. با ایجاد یک “جامعه”. نارضایتی» و تهدید به سرنگونی و فشار آوردن به آنها برای ارائه جزئیات.

اما این اتفاقی است که با وجود اجرای سیاست فشار بالا و به دلیل مخالفت مردم، ایران شدیدترین پیامدهای جنگ کامل اقتصادی را داشت و اکنون تصمیم گیرندگان ایرانی می خواهند از آن استفاده کنند. این موضوع راهی برای متقاعد کردن غرب به استفاده از سیاست‌های زورمندانه و پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه مردم ایران است.

واضح است که در چنین مواقعی، کشورهای غربی و دولت های رسانه ای آنها نیازمند «آشوب» در داخل کشور هستند تا بتوانند آن را در بحث ها نشانه موفقیت تحریم ها بدانند و از آن به عنوان ابزاری برای انجام مذاکرات برای تداوم استفاده کنند. جنگ اقتصادی علیه مردم ایران باید از آن استفاده کرد. آشوب در واقع ابزاری است که جریانات ضدانقلاب از آن استفاده می کنند تا مسیر گفتگو را از بین ببرند و از آن تحریم بخواهند.

توجه به این واقعیت همراه با شواهد دیگری حائز اهمیت است که دولت جو بایدن به دلیل کاهش تحریم ها و فشارهای آمریکا قصد دارد از استراتژی بی ثبات سازی دونالد ترامپ برای پیشبرد جاه طلبی های خود علیه ایران استفاده کند. اهرم ها