افسردگی با رژیم کم کربوهیدرات درمان می شود؟

اره، درست شنیدی! آیا رژیم کم کربوهیدرات در تثبیت اختلالات خلقی از جمله افسردگی نقش دارد؟ یا شاید باید آن را اینگونه بیان کنم. آیا کتون ها در پروفایل انرژی مغز ما نقش دارند؟

کتون ها چیست؟

بگذارید جمله بالا را کمی بیشتر توضیح دهم. وقتی کربوهیدرات می خوریم بدنمان آن را به گلوکز تجزیه می کند. این از سد خونی مغز عبور می کند و به مغز ما سوخت می دهد. بدن ما همیشه ترجیح می دهد قبل از استفاده از منبع سوخت دیگری از گلوکز به عنوان منبع انرژی استفاده کند.

وقتی کربوهیدرات ها را از رژیم غذایی خود حذف می کنیم، نمی توانیم از گلوکز به عنوان منبع سوخت استفاده کنیم. بنابراین بدن ما شروع به پردازش پروتئین و چربی می کند که می خوریم. این پروتئین ها و چربی ها را به کتون تبدیل می کند.

این کتون ها همچنین می توانند به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرند و همچنین می توانند از سد خونی مغزی عبور کنند. و این نوع سوخت متفاوت برای مغز به نظر می رسد که آن را تغییر می دهد.

چرا کتون ها کار می کنند؟

یکی از شناخته شده ترین اثرات رژیم کتوژنیک، تأثیر قابل توجه آن بر تشنج در بیماران صرعی است. برخی از افراد در واقع بدون تشنج هستند در حالی که برخی دیگر کاهش قابل توجهی در تشنج خود دارند. اثرات رژیم کتوژنیک حتی پس از معرفی مجدد کربوهیدرات ها باقی می ماند.

صحبت هایی وجود دارد که رژیم کتوژنیک می تواند برای بسیاری از اختلالات روانی از جمله افسردگی، دوقطبی و آلزایمر مفید باشد. اگر این رژیم فقط می توانست به گروهی از مردم که زیر بار این شرایط هستند کمک کند، انقلابی بود!

ما کاملاً مطمئن نیستیم که چرا و چگونه این کتون ها بر مغز تأثیر می گذارند. اما برخی نظریه ها گمان می کنند که این سوخت متفاوت از کتون ها به هیپومتابولیسم مغزی جهانی کمک می کند. به نظر می رسد که مغز می تواند به طور موثرتری از کتون ها استفاده کند. همچنین تصور می شود که کتوز غلظت سدیم درون سلولی را کاهش می دهد، که دقیقاً همان کاری است که تثبیت کننده های خلق و خو انجام می دهند.

برای مشاهده فواید رژیم کتوژنیک بر اختلالات روانی، آزمایشات انسانی زیادی لازم نیست انجام شود. اما قطعا تضمینی است!

رژیم کتوژنیک دقیقا چیست؟

باشه عالیه. بنابراین اکنون می دانیم کتون ها چیست و چگونه کار می کنند. اجازه دهید نگاهی به کارهایی که برای داشتن رژیم کتوژنیک باید انجام دهید، بیاندازیم.

رژیم کتوژنیک رژیمی است که واقعاً کربوهیدرات ها را به حداقل می رساند. پذیرفته‌شده‌ترین نسخه رژیم کتوژنیک، داشتن کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات در روز است.

اما همه افراد متفاوت هستند و برخی از افراد ممکن است همچنان به مقادیر بالاتر کربوهیدرات در روز پاسخ دهند.

کتوز، بنابراین زمانی که ما در حال تولید کتون هستیم، می توان از طریق استفاده از چوب کتو بررسی کرد.

به من اعتماد کنید حفظ ۲۰ گرم کربوهیدرات در روز یک چالش است.

کربوهیدرات ها را از کجا پیدا کنیم؟

کربوهیدرات ها در مجموعه ای از محصولات و غذاهای طبیعی یافت می شوند.

واضح ترین مکان برای یافتن کربوهیدرات ها در شکر است. این شامل شکری است که به نوشیدنی ها، محصولات غذایی، شیرینی ها، کیک و شکلات اضافه شده است.

ما همچنین در نشاسته‌های خود کربوهیدرات‌هایی از جمله برنج، کوسکوس، نان، جو دوسر و پاستا پیدا می‌کنیم. اینها معمولاً در رژیم کتوژنیک کاملاً حذف می شوند.

میوه همچنین حاوی فروکتوز است که یک قند است و همچنین مصرف کربوهیدرات شما را افزایش می دهد. مصرف میوه به طور معمول به شدت کنترل می شود.

انواع دیگر قند، عمدتاً لاکتوز، در محصولات لبنی یافت می شود.

رژیم کتوژنیک برای افراد ضعیف مناسب نیست!

پس چی بخورم؟

همانطور که می بینید وقتی رژیم کتوژنیک داریم بسیاری از غذاها از معادله خارج می شوند. آنچه می توان در مقادیر زیاد مصرف کرد سبزیجات غیر نشاسته ای هستند، بنابراین سبزیجاتی که کربوهیدرات بسیار کمی دارند. و سپس می توانیم تمام گوشت، تخم مرغ و ماهی خود را بخوریم. اینها معمولاً با مقدار نامحدود چربی پخته می شوند.

ادامه دادن این رژیم آسان نیست، اما زمانی که مردم مزایای آن را احساس کنند، می گویند که هرگز به عقب برنمی گردند. هنگام اقدام به رژیم کتوژنیک توصیه می شود با یک متخصص تغذیه و پزشک حمایت کننده کار کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر