انتشار اتهامات شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران


شورای همکاری خلیج فارس ضمن تاکید بر ادعای امارات در مورد جزایر سه گانه ایرانی تنب بورگ، تنب کوخ و ابوموسی و نیز ادعای مشارکت ایران در امور یمن، خواستار مشارکت در امور یمن شده است. هسته ای. مذاکرات و گنجاندن برنامه موشکی ایران در این مذاکرات.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشستی در ریاض به ریاست «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیر امور خارجه در کشورهای عربستان سعودی دیدار کردند. عربستان، آنها را متهم می کنند. ایران.

به گزارش عصر چهارشنبه خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، در این دیدار «خلیفه شاهین المر» وزیر امور خارجه عربستان سعودی، «عبد لطیف بن» وزیر مشاور امارات نیز حضور داشتند. راشد الزیانی وزیر امور خارجه بحرین، «بدر بن حمد بن حمود البوسعیدی» وزیر امور خارجه عمان، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر، «احمد ناصر آل محمد الصباح» وزیر امور خارجه کویت و «نایف فلاح مبارک الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس حضور داشتند.

در این نشست شورای همکاری خلیج فارس بار دیگر بر ادعای امارات نسبت به سه جزیره ایرانی تنب باغر، تنب کورک و ابوموسی تاکید کرد و ضمن درخواست حاکمیت امارات بر این جزایر، از ایران خواست. برای حل این موضوع با ابوظبی وارد مذاکره مستقیم شده و یا هر دو طرف به دیوان عالی بین المللی مراجعه کنند.

شورای همکاری همچنین رفتار ایران را “بی ثبات کننده منطقه” با مداخله در مذاکرات هسته ای ایران توصیف می کند و این کشور را به حمایت از آنچه “تروریسم و ​​گروه های تروریستی” می خواند، متهم می کند.

این شورا همچنین به دنبال مشارکت در مذاکرات و مذاکرات هسته ای با تمامی مجامع مربوطه منطقه ای و جهانی بود و در عین حال بر لزوم گنجاندن برنامه موشکی، دفاع دریایی و تاسیسات هسته ای ایران، نفت در مذاکرات هسته ای و غیره تاکید کرد.

شورای همکاری خلیج فارس نیز با تکرار اتهامات همیشگی خود علیه ایران، ایران را به «دخالت در امور یمن» و «کارشناسان نظامی و تسلیحاتی» بدون اشاره به مداخله امارات و عربستان در مسائل یمن متهم کرد.

در بخشی دیگر از این بیانیه به «مواضع شورای همکاری و تصمیمات پایدار این شورا در رابطه با روابط با جمهوری اسلامی ایران» و «نیاز این کشور به پایبندی به منشور سازمان ملل و حقوق روابط بین الملل بین کشورها از جمله اصول حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها، عدم مداخله در امور داخلی، حل و فصل مناقشات از طریق مسالمت آمیز، عدم توسل به زور یا تهدید و همچنین نفی تروریسم و فرقه گرایی

این اتهامات و اتهامات زمانی به ایران تکرار می شود که «سعید خطیب زاده»، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه ایران، زمانی بر درخواست شورای همکاری برای حضور در مذاکرات هسته ای تاکید کرد: «برجام و کشورهای آن مصمم هستند، مشمولان متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ اکنون مشخص است و بر این اساس، تیم‌های مذاکره‌کننده فعلی وین برای هرکسی که اصول امور بین‌المللی را می‌داند واضح است، بنابراین درخواست‌هایی از این دست که فروشندگان آن به خوبی از آن مطلع هستند، ارائه می‌کنند. بی اساس بودن آنها فقط برای نشان دادن عمق بی اعتنایی این دادگاه به بدیهیات است که نتیجه ای ندارد اما بیش از پیش برایش مایه شرمساری است و در رابطه با این موضوع وقتی این شورا به مرکز اصلی سلاح های آمریکایی و غربی تبدیل شده است، جهان، در موقعیتی نیست که در مورد برنامه موشکی و مسائل مربوط به انسداد سیاست های نظامی و امنیتی بحث کند.

سخنگوی اسبق دستگاه دیپلماسی ایران همچنین در ادامه بر موضع عادی ایران تاکید کرد و همزمان سه جزیره ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را بخشی دائمی از منطقه جمهوری اسلامی ایران خواند. تایم افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچ اظهارنظری نخواهد کرد و این جزایر را مداخله در امور داخلی خود و قلمرو منطقه می داند و قاطعانه آن را محکوم می کند.

خطیب زاده همچنین گفت: تکرار این شرایط مداخله به هر نحوی کاملا مردود است و در زمینه حقوقی و تاریخی هیچ تاثیری ندارد و نخواهد داشت.