انتقاد شدید از نماینده دولت از مذاکرات وین/ هر چه بگوییم در این مذاکرات چه می گویید، جواب درستی نمی شنویم – پایگاه خبری مدارا


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; فریدون عباسی درباره از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: یکی از مسائلی که در مذاکرات هسته‌ای در ۸ سال اخیر دولت ادامه دارد این است که هیچ‌کس به طور قطع نمی‌داند در این مذاکرات چه می‌گذرد. مسائل گفتگو. این اطلاعات احتمالا در اختیار مقامات عالی کشور و اعضای شورای عالی امنیت ملی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در دولت قبل هیچ اطلاعی به ما نمی دادند و می گفتند نمی توانیم شرایط لازم برای اجرای برجام را در مذاکرات پیش ببریم.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ادامه داد: اتفاقی که در کشور افتاد این بود که عده ای به تیم مذاکره کننده منصوب شدند اما وقتی به مذاکره رفتند اشتباهات زیادی کردند، متنی را که درست نخواندند امضا کردند. ما در ۸ سال گذشته شاهد این روند بوده ایم. اما امروز هم پاسخ درستی درباره آنچه در این بحث ها می گویید نمی شنویم.

مذاکره برای بازگشت به برجام یا رفع تحریم ها؟
نماینده مردم کازرون در دادگاه اسلامی گفت: از طرف مقابل به اخبار نگاه می کنیم یعنی هنوز صحبت ها برای بازگشت به برجام ادامه دارد. اخبار ما هم می گوید مذاکره برای رفع ممنوعیت انجام می شود. یعنی موضوع بحث مشخص نیست. آیا مذاکرات یا مذاکرات رفع تحریم ها به برجام بازگشته است؟ این موضوع ارتباط زیادی با مصاحبه نویسی دارد. حداقل یک نفر به رسانه ها بگوید که ما در چه مناظره هایی می رویم و محتوای آنها چیست؟

عباسی همچنین تاکید کرد: باید مشخص شود چه تحریم هایی را می خواهیم برداریم؟ بانک، نفت، کشتی یا تحریم های دیگر؟ آیا می خواهیم تحریم فروش نفت را برداریم یا تحریم بانک مرکزی را؟ در این بحث ها چه چیزی باید اول باشد؟ اگر تیم مشاور ما مذاکرات در این زمینه را پیگیری کند بسیار خوب است. حال سوال این است که طرف مقابل چه می گوید. یک طرف می گوید به برجام برگردید یعنی قانون اقدام راهبردی مجلس را کنار بگذارید و به برجامی که در سال ۱۳۹۳ امضا کردید برگردید و هیچ اتفاقی نمی افتد. به عنوان یک قاعده، این درخواست غیر منطقی است.

وی گفت: تیم مذاکره کننده ما نباید درباره بازگشت به برجام صحبت کند، ما در برجام بودیم اما چیزی به دست نیاوردیم. آنها تکالیف زیادی برای ما نوشتند و ما نه تنها همه آنها را انجام دادیم، بلکه بیشتر انجام دادیم.

مردم باید بدانند که طرف های برجام عقلانی نیستند
عباسی خاطرنشان کرد: اما آیا تحریم ها پس از امضای برجام لغو شد؟ پاسخ منفی است. در آن زمان رئیس جمهور وقت گفت که اگر اسفند ۱۳۹۷ آن را رها کنند، مشکل را حل می کردم. هیچ کس نمی تواند با صدای بلند به آنها بگوید که اگر مشکل گشا بودید ۸ سال کشور را در دستان خود داشتید و این همه کار را انجام می دادید اما پولی برای کشور نداشتید. حالا شما می گویید اگر مصوبه مجلس نبود، مذاکرات در اسفند ۹۷ تمام می شد، متأسفانه امروز هم دقیقاً گفته نمی شود که مذاکرات بر سر چیست.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی افزود: اگر صحبت ها بر سر رفع تحریم ها است، به صراحت به مردم بگویید که ما این موضوع را مطرح کرده ایم و پاسخ طرف مقابل چه بوده است؟ مردم باید بدانند که احزاب مختلف منطقی نیستند. آن وقت مردم نخواهند رفت تا از رسانه های خارجی اطلاعات غلط بگیرند.