اهمیت تمیز کردن منظم دندان ها – بلاگ Credihealth


سلامت دهان و دندان بسیار مهم است، زیرا مشکلات کوچک در دهان، به عنوان مثال دندان‌های کثیف یا لثه‌های متورم، می‌تواند منجر به مشکلات بسیار بزرگ‌تر و سخت‌تر شود، مثلاً بیماری قلبی. تمیز کردن دندان بخش مهمی از حفظ سلامت دهان است زیرا از ایجاد پلاک – یک لایه چسبنده که روی دندان ها را می پوشاند و توسط باکتری ها ایجاد می شود – و سایر مواد ناخواسته جلوگیری می کند. انواع مختلفی از تمیز کردن دندان وجود دارد که رایج ترین و شناخته شده ترین آنها تمیز کردن پروفیلاکسی است که به عنوان تمیز کردن روتین نیز شناخته می شود و بقیه تمیز کردن عمیق، تمیز کردن پریودنتال و تمیز کردن ناخالص دبریدمان است.

تمیز کردن روتین

توصیه می شود توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا، ADA، به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و در طول این ویزیت های برنامه ریزی شده بیماران باید دندان های خود را چک و تمیز کنند. این تمیز کردن های معمول توسط دندانپزشکان نه تنها برای از بین بردن پلاک و مواد مشابه، بلکه برای بررسی حفره ها، بررسی سلامت لثه و بررسی اینکه آیا مشکلی وجود دارد که نیاز مبرم به رسیدگی دارد، استفاده می شود. این تمیز کردن‌های دوره‌ای نه تنها به بیماران اطمینان می‌دهند که دندان‌های درخشان و نفس تازه‌ای دارند، بلکه به بیماران کمک می‌کنند در درازمدت پول خود را ذخیره کنند. هزینه تمیز کردن پروفیلاکسی در مقایسه با قیمت های گزاف کانال ریشه، حفره، یا درمان یک بیماری قلبی عروقی – که همه اینها نتایج احتمالی مراقبت ضعیف از دهان هستند، چیزی نیست. اکثر دندانپزشکان به بیماران خود پیشنهاد می کنند که دو بار در سال، هر شش ماه یکبار تمیز کردن معمولی داشته باشند، به این ترتیب آنها می توانند جلوی هر گونه مشکلی را در مسیر خود بگیرند، قبل از اینکه خیلی گران و ناخوشایند شوند. این روش به طور کلی بدون درد است و بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

  • بخش های یک تمیز کردن معمولی

تمیز کردن پروفیلاکسی با مشاهده داخل دهان بیمار توسط یک متخصص بهداشت شروع می شود تا مشخص کند آیا او یا دندانپزشک مسئول باید از آن آگاه باشد یا خیر. از آنجا آنها پلاک و جرم – پلاک سخت شده را که به عنوان جرم دندانی نیز شناخته می شود – با جرمگیر دستی یا اولتراسونیک پاک می کنند. ترازوهای دستی ابزارهای ذهنی با ابزارهای باریکی هستند که بهداشت دندان را قادر می‌سازد بین تمام شکاف‌های دندان‌ها را کاملا تمیز کند و جرم‌گیرهای اولتراسونیک از آب و ارتعاشات برای از بین بردن تجمع دندان‌ها استفاده می‌کنند. پس از آن، متخصص بهداشت دندان از خمیر دندان ساییده برای صیقل دادن دندان ها و سپس نخ دندان کشیدن استفاده می کند. آخرین مرحله تمیز کردن، استفاده از فلوراید روی دندان ها برای یک لایه محافظتی بیشتر است، و اغلب در طعم های مختلف ارائه می شود تا فرآیند دلپذیرتر شود.

تمیزکاری کامل

تمیزکاری کاملکه گاهی به آن جرم‌گیری و برنامه‌ریزی ریشه نیز گفته می‌شود، برای بیمارانی استفاده می‌شود که دچار بیماری لثه شده‌اند یا در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند که با خونریزی یا تورم لثه‌ها و لق شدن دندان‌ها مشخص می‌شود. این نوع تمیز کردن دندان نه تنها دندان‌ها را تمیز می‌کند، بلکه نواحی زیر خط لثه را نیز تمیز می‌کند، به عنوان مثال پاکت‌های لثه‌ای که ممکن است به دلیل بیماری لثه ایجاد شده باشند. بخش جرم گیری این فرآیند زمانی است که دندانپزشکان پلاک و جرم دندان را از روی دندان جدا می کنند و این می تواند بین یک تا دو ساعت طول بکشد. بخش ریشه‌بندی این فرآیند زمانی است که پلاک و تارتار یا از ریشه دندان‌ها پاک می‌شود، به طور مؤثری آن‌ها را صاف می‌کند و چسبیدن مجدد لثه‌ها به دندان را آسان‌تر می‌کند. برای کمک به ایجاد تجربه راحت‌تر، مشتریان ممکن است یک بی‌حسی موضعی دریافت کنند. این نوع تمیز کردن دندان می‌تواند به جلسات متعدد و همچنین یک دوره نقاهت چند روزه نیاز داشته باشد، اما مزیت لبخند و نفس تازه و همچنین لثه‌های سالم‌تر باعث می‌شود که ارزش این مشکل را داشته باشد.

تمیز کردن پریودنتال یک تمیز کردن عمیق است اما به طور منظم انجام می شود. به جای قرار ملاقات یکباره تمیز کردن عمیق، به بیماران پیشنهاد می‌شود که هر ۳ تا ۴ ماه یک بار مراقبت پریودنتال مراجعه کنند. این کمک می کند که بیماری لثه به نقطه ای بدون بازگشت تضمین نشود.

تمیز کردن ناخالص دبریدمان

این نوع تمیز کردن دندان برای کسانی که پلاک و جرم زیادی دارند، به عنوان مثال کسانی که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه نمی کنند، اختصاص دارد. تمیز کردن ناخالص دبریدمان انجام می شود زیرا میزان پلاک و جرم بسیار مهم است که دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان نمی توانند سلامت دهان و دندان بیمار را ارزیابی کنند. دبریدمان ناخالص ممکن است برای دندان‌های سالم و آسیب‌دیده لازم باشد، تفاوتی با تمیز کردن معمولی که برای دندان‌های سالم و تمیز کردن عمیق برای درمان بیماری‌های لثه است. این روش به ابزار الکترونیکی خاصی نیاز دارد که از ارتعاشات اولتراسونیک برای حذف مواد ناخواسته استفاده می کند. این ابزار همچنین می تواند به از بین بردن لکه های روی دندان کمک کند و به لبخند سفید مرواریدی برای بیماران کمک کند. پس از رفع تجمع شدید، دبریدمان ناخالص ممکن است با پاکسازی پیشگیرانه یا جرم گیری و برنامه ریزی ریشه بسته به وضعیت دندان ها و لثه ها پیگیری شود.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه درمان از مراکز مختلف و بروز رسانی به موقع پزشکی کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر