اگر جمهوری خواهان پیروز شوند، بازگشت به برجام دشوارتر خواهد شد.


ایرنا، خبرگزاری رسمی دولتی در گزارشی درباره وضعیت مذاکرات تمدید برجام در وین نوشت: اگرچه این دور از مذاکرات با هدف تعمیم مذاکرات و رفع موانع باقی مانده برای دستیابی به متن آخرین آن انجام شد. پیش نویس توافق، اعلام پایان مذاکرات با درخواست برای رسیدن به متن نهایی، اقدام فوری هماهنگ کننده مذاکره بود که روند دستیابی به توافق نهایی را دشوارتر می کند.

پس از ماه ها مذاکره، مذاکرات برای اجرای کامل برجام به جایی رسیده است که همه نگاه ها به رفتار ایالات متحده آمریکا و ایران دوخته شده است. در نتیجه مذاکرات گروه ۱+۴، ایران و اتحادیه اروپا به عنوان اعضای برجام و ایالات متحده، چندین موضوع مهم باقی مانده است که نیازمند تصمیمات سیاسی است.

از نظر ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف ناقض توافقنامه ۱۹۹۴، این تصمیمات باید توسط ایران اتخاذ شود، اما از نظر تهران، توافق نهایی همچنان منتظر تصمیمات سیاسی آمریکاست. ایالات و این کشور باید برای بازپس گیری اعتماد ایران که حاصل رفتار غیرقانونی چهار سال اخیر است، تلاش کند.

در مذاکرات اخیر، نمایندگان عالی سه کشور اروپایی در این مذاکرات غایب بودند و با صدور بیانیه ای مواضع ایالات متحده آمریکا را با اتهام زدن به ایران تایید و تکرار کردند. در جمله گفته شده است: متن (پیش نویس توافق) روی میز است و [..]ایران اکنون باید تصمیم بگیرد که آیا توافق را امضا کند تا زمانی که هنوز ممکن است.

در این بیانیه خواسته های منطقی ایران مبنی بر عدم پایبندی ۴ ساله طرف مقابل، فراتر از برجام و خارج از محدوده توافق هسته ای است و از ایران خواسته می شود از اهداف خود صرف نظر کند. همانطور که گفته شد، یکی از گره های اصلی روی مسائل امنیتی کار می کند. برای جمهوری اسلامی ایران پذیرفتنی نیست که برجام توسط کشورهای غربی در موضوعات و اتهاماتی که با هدف فشار بر ایران وارد می شود، داشته باشد.

ماه گذشته در ماه مارس، طرف های غربی تعهداتی در زمینه مسائل امنیتی دادند که اکنون پس از گذشت بیش از ۵ ماه، نه تنها به آن عمل کرده اند، بلکه با تعهد خود مسیر متفاوتی را در پیش گرفته اند. هر دو کشور قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند و این قطعنامه را برای نادیده گرفتن تلاش های ایران به تصویب رساندند. عدم پایبندی به تعهدات توافق شده در این مذاکرات این ظن را تقویت می کند که طرف مقابل سطحی و بی رحم خواهد بود.

در واقع مسائل امنیتی محک صداقت و جدیت طرف مقابل است و نمی توانند با بیان اینکه مسائل امنیتی یک مسئله فنی است از حل این مسائل اجتناب کنند.

در وین، بهروز کمالوندی، نماینده سازمان انرژی اتمی در کشورمان آمد تا گره بحث در این بخش را باز کند. او شامگاه شنبه، قبل از ورود به هتل کوبورگ، محل مذاکرات، به خبرنگاران گفت که روند مذاکرات «بد نیست و مذاکرات ادامه دارد».

رضا نجفی معاون حقوقی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار روز شنبه حضور داشت. در مجموع هیئت جمهوری اسلامی ایران برای رفع موانع باقی مانده بر سر راه مذاکرات در سایه بی اعتمادی آمریکا به وین رفته بود اما اعلام پایان مذاکرات از سوی اتحادیه اروپا بود. آنجا. ایجاد و تقویت این ظن که در پیوند، متخلف به سطح مسئول وضعیت فعلی برجام نزدیک است.

شکی نیست که دولت ضعیف «جو بایدن» که قدرت تصمیم گیری برای بازگشت به برجام را ندارد، پس از انتخابات کنگره و احتمال پیروزی جمهوری خواهان، قدرت بسیار کمی خواهد داشت و خواهد بود. سخت تر. بازگشت به توافق با ایران بنابراین تاکتیک متهم کردن ایران و تبلیغات رسانه ای علیه ایران قبل از انتخابات کنگره قابل پیش بینی است، اما نکته اینجاست که اتحادیه اروپا نقشی در جهت دادن به سیاست های واشنگتن برای حفظ توافق هسته ای نخواهد داشت.

از روز شنبه سرعت پیشرفت در مذاکرات شدت گرفت و در مقطعی، علی باقری کنی، سخنگوی اصلی، اندکی پس از دیدار با انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس امور خارجی اتحادیه اروپا، به ساختمان محل برگزاری مذاکرات بازگشت. و هماهنگ کننده زبان روز بعد، مورا پس از دیدارهای جداگانه با مذاکره کنندگان ارشد ایران و روسیه، به هتل ریتز رفت تا با راب مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکایی دیدار کند.

این دیدار زیاد طول نکشید و او هنگام خروج از هتل محل اقامت هیئت آمریکایی صحبت کرد. مذاکرات ادامه دارد و او به نتیجه خوشبین است. وی ادامه داد که انتظار دارد مذاکرات به زودی به پایان برسد.

مورا باید نظرات طرفین را خلاصه می کرد و پیشنهادات خود را ارائه می کرد. پیش از آغاز مذاکرات، هیئت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که در روز عاشورای حسینی (دوشنبه) به دلیل مسائل شرعی مذاکره نمی کند. اما به محض دریافت نظر پسر، پاسخ و نظر اول خود را ابلاغ کرد.

اما اتحادیه اروپا در یک اقدام تصمیم گرفت پیشنهادات پیشنهادی را به عنوان متن نهایی تعریف و پایان مذاکرات را اعلام کند. در نتیجه، مقام اصلی اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که مذاکرات بر سر متن توافق به پایان رسیده و تا ساعاتی دیگر مذاکره کنندگان پایتخت اتریش را ترک خواهند کرد.

وی با بیان اینکه مذاکرات برای رسیدن به متن نهایی پایان یافته است، گفت: متن ارائه شده است و آنچه اکنون اتفاق می افتد بستگی به پاسخ خیرین دارد. وی درباره ادامه بحث تکرار کرد: چون به متن رسیدیم بحث تمام شده است. ما اینجا بودیم تا فیلمنامه (نهایی) را ارائه کنیم و حالا سران بزرگ باید تصمیم بگیرند.

اگرچه اصلاحاتی در متن ارائه شده توسط انریکه مورا صورت گرفته است، اما متن ارائه شده قطعاً از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران نهایی تلقی نمی شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب در تماس تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، تاکید کرد که تیم مذاکره کننده ایران در وین حضور داشته است. با عزم و جدیت برای دستیابی به توافق و ارائه پیشنهادات سازنده برای حل و فصل و فصل باقی مانده اطلاعات را بیان کرد و گفت: دیدگاه ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران در خصوص دیدگاه های تهیه شده توسط انریکه مورا به وی منتقل شده است. و از همه طرف ها انتظار می رود که عزم و جدیت نشان دهند. برای رسیدن به متن نهایی توافق

وی تصریح کرد: توافق نهایی باید حقوق و منافع مردم ایران را تضمین کند و تضمین کند که تحریم ها به طور دائم لغو می شود.

بورل همچنین در این تماس گفت که به تلاش های خود برای نزدیک کردن دیدگاه ها تا رسیدن به یک نتیجه خوب برای همه طرف ها ادامه خواهد داد. اما یک روز بعد، سخنگوی او، پیتر استانو، گفت که جایی برای مذاکره وجود ندارد. ما یک متن نهایی داریم و این بار باید تصمیم گیری شود، پاسخ بله یا خیر است، انتظار داریم همه طرف ها خیلی زود در این مورد تصمیم بگیرند.»

به نظر می رسد این گفته ها و اصرار بر پایان متن رمز جدیدی است که برای سرکوب ایران پس از شکست دوره های مصنوعی به کار می رود. در این میان اتحادیه اروپا باید مراقب باشد که در مذاکرات از اصل بی طرفی عدول نکند.

اگر چه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که آماده دستیابی به توافق نهایی است، اما این سند را در عین تامین منافع مردم، با ثبات و یکپارچگی امضا خواهد کرد. برای ایران اصل بر حفظ حقوق مردم است و روشن است که برای کسب منافع و تضمین اجرای پایدار مسئولیت طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتار غیرقانونی آمریکا. یک موضوع جدی است

جمهوری اسلامی ایران بدون توجه به فشارهای کاذب به مذاکره با میانجی و سایر طرف ها برای دستیابی به توافق ادامه خواهد داد. اما پرده نهایی به تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا بستگی دارد.