ایران باید خواسته های نامربوط برجام را کنار بگذارد


وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای از ایران خواست با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و پاسخ های فنی قابل اعتمادی را به آژانس ارائه کند.

به نقل از رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، گفت: «دیروز به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیوستیم تا از طرح راهبردی آژانس برای حفاظت از مواد هسته‌ای برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای حمایت کنیم.» ایران باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) همکاری کند و راهنمایی‌های فنی در مورد چگونگی پاسخ به سؤالات آژانس ارائه دهد – تنها راه حذف این موانع از برنامه شورای حکام.

وی ادامه داد: این تصمیم بین فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تعهد ایران ذیل معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است، نه در بطن برنامه عملیاتی جامع. ایالات متحده همچنان متعهد به احیای کامل شورای امنیت سازمان ملل است. ما آماده هستیم تا بر اساس توافقاتی که در ماه های اخیر با شرکای اروپایی خود در وین حاصل شده است، توافق را نهایی کنیم. این توافق از ماه مارس برقرار است، اما اگر ایران الزامات اضافی خود را که مربوط به برجام نیست، کنار بگذارد، می توانیم مذاکرات را به نتیجه برسانیم و آن را اجرا کنیم.

وی افزود: متأسفانه ایران به پاسخ شورای حکام به عدم همکاری و شفافیت – که منجر به گزارش منفی و دخالت مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد – پاسخ نداد و در عوض و خطر جنگ هسته‌ای را به همراه داشت. نتیجه گیری. برای کاهش بیشتر دید چنین اقداماتی سازنده نیستند و تلاش های ما را برای بازگشت به عملکرد کامل پیچیده می کنند. تنها پیامد چنین مسیری، جدی شدن بحران هسته ای و رشد روزافزون سیاسی و اقتصادی ایران است. ما به فشار بر ایران برای انتخاب مذاکره و سقوط ادامه خواهیم داد.

شورای حکام صبح پنجشنبه قطعنامه پیشنهادی آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا علیه ایران را تصویب کرد. ۳۰ کشور رای موافق، ۲ کشور (چین و روسیه) در مقابل ۳ کشور (هند، لیبی و پاکستان) رای مخالف دادند.

تصمیم درباره طرح بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا علیه ایران در نشست روز سه شنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شد.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اقدام با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران پذیرش قطعنامه‌ای که توسط آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست اخیر شورای حکام سازمان ملل متحد به تصویب رسیده را محکوم می‌کند. انرژی اتمی به عنوان اقدامی سیاسی، اشتباه و سازنده. بر اساس بیانیه مشترک ۵ مارس ۲۰۲۲، ایران با ارائه دیدگاه فنی مناسب، پذیرش همکاری خود با مرکز را اعلام کرده و انتظار می رفت که مرکز به طور مستقل، بی طرفانه و حرفه ای اقدام سازنده و واقعی انجام دهد. مسائل امنیتی را ایجاد کنید که مرکز معتقد است نامربوط و گسترده هستند. به نظر می رسد برخی فراموش کرده اند که تمام مسائل گذشته یک بار در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ توسط شورای حکام بسته شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران طی سال‌ها همکاری سازنده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است و مشارکت قابل توجهی در بررسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران مؤید این است که کشور ما اکنون یکی از شفاف‌ترین برنامه‌های صلح در جهان است. ” ظرفیت هسته ای در میان کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی پذیرش قطعنامه بر اساس گزارش سریع و صریح آژانس و بر اساس اطلاعات نادرست و جعلی رژیم صهیونیستی، همکاری و همکاری جمهوری اسلامی ایران را تضعیف خواهد کرد. سازمان آژانس بین المللی انرژی اتمی همانطور که قبلاً اعلام شده بود، جمهوری اسلامی ایران اقدامات مشابهی را در واکنش به محدودیت نهادی و پذیرش قطعنامه فوق انجام داده است، از جمله گنجاندن سانتریفیوژهای پیشرفته و خاموش کردن دوربین‌های اضافی.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه توئیتر خود نوشت: ارائه اطلاعات نادرست علیه کشوری که شفاف ترین برنامه هسته ای جهان را دارد. آنها از یکپارچگی مؤسسه فراتر رفتند. بانیان این تصمیم مستقیماً مسئول عواقب آن هستند. پاسخ ایران قاطعانه و منصفانه است.