ایران ۳ – چین ۱ / ایران لیگ ملت ها را با پیروزی آغاز کردتیم ملی والیبال ایران در اولین دیدار خود در جام ملت‌های ۲۰۲۲ از ساعت ۱:۳۰ بامداد امروز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ در برازیلیا به مصاف تیم چین رفت و با نتیجه ۳ بر ۱ مقابل این گروه پیروز شد.

بهروز عطایی سرمربی تیم ملی ایران برای شروع بازی از میلاد عبادی پور، مرتضی شریفی، رضا عابدینی، امیرحسین توخته، طاهر وادی، صابر کاظمی و محمدرضا حضرت پور (لیبرو) استفاده کرد. قضاوت این دیدار بر عهده خبرنگاران کوبایی و آرژانتینی بود.

اولین امتیاز بازی به نام چینی ثبت شد اما سرویس های هدفمند بازیکنان ایرانی به سرعت مسیر بازی را به سود آنها تغییر داد. شاگردان «شنگ وو» در مقابل ایران به اسپک روی آوردند و اختلاف امتیاز را کم کردند اما همچنان سردرگم بودند تا اینکه در نهایت ست اول را ۲۵ بر ۱۵ واگذار کردند. امتیاز ۳ نهایی این ست با خدمات صابر کاظمی بدون بازگشت به دست آمد.

گروه دوم با پیروزی چین، دو خطای داور و دو ویدئو چک موفق تیم ایران آغاز شد. تیم والیبال چین با بهره گیری از اشتباهات تیم ملی ایران در حمله، اختلاف امتیاز خود را تا پایان ست حفظ کرد و در نهایت با نتیجه ۲۵ بر ۱۹ پیروز شد و در واقع پیروزی کلاس ایران در کلاس اول باعث شد. تاثیر مثبتی روی این گروه نداشته باشد. اسپک با دو سر تیم چینی در گروه دوم مورد حمایت جدی ایران قرار نگرفت.

چینی ها که با حمله به دو سر آنتن از نقاط ۲ و ۴ راهی برای امتیاز گرفتن از تیم ایران پیدا کرده بودند، بیشترین تمرکز خود را روی این دو منطقه معطوف کردند. عدم استفاده مناسب از ریباند در تیم ایران، باعث شد تا بازی ست سوم نیز بدون مشکل پیش برود. در پایان این ست سرویس های بی ثبات مرتضی شریفی به تیم ایران کمک کرد و شاگردان عطایی با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ پیروز شدند.

ضعف تیم ملی در تیم های قبلی در تیم چهارم قوت گرفت. دفاع از سفر خوب بازیکنان ایران و سرویس های هدفمند آنها، در ابتدای این ستون به پیروزی ۸ بر یک ایران منجر شد. امتیاز ۱۱ بر ۳ برای شرمساری حریف چینی کافی بود اما این تیم به تلاش خود ادامه داد. اختلاف امتیاز و بار هوشمندانه تیم ملی ایران آنقدر نبود که چینی ها با این ست پیروزی را تصور کنند. تیم ایران ۲۵ بر ۱۵ و در مجموع ۳ بر ۱ مقام چهارم را کسب کرد.

تیم ملی والیبال ۳ فصل پیش از حضور خود در لیگ ملت‌ها و تنها در سال ۲۰۱۹ بازی‌های خود را با برد آغاز کرده بود.

برنامه چند دیدار تیم ملی ایران در هفته اول به شرح زیر است:

جمعه ۱۰ خرداد؛ ایران – هلند ساعت ۲۲:۳۰
یکشنبه ۲۲ خرداد؛ ایران – استرالیا ساعت ۱۶:۳۰
یکشنبه ۲۲ خرداد؛ ایران – ژاپن ۲۰:۳۰