بابک تفرشی که سیارک را به نام او نامگذاری کرد؟


سیارک کوچک “LV62 2002” زین سو با نام رسمی “تفرشی ۲۷۶۱۶۳” (۲۷۶۱۶۳ تفرشی) نامیده می شود.

سیارک کوچک “LV62 2002” زین سو با نام رسمی “تفرشی ۲۷۶۱۶۳” (۲۷۶۱۶۳ تفرشی) نامیده می شود.

به گزارش ایسنا، استفان کورتی، ستاره شناس اهل نوو زامکی اسلواکی، بیش از یک دهه است که در جستجوی تصاویر آرشیو شده در دسترس عموم بوده و به دنبال سیارک های ناشناخته است.

این سیارک که اکنون به نام تافرشی (۲۷۶۱۶۳) شناخته می شود، در ژوئیه ۲۰۰۹ در تصاویر آرشیو مورخ ۱۳ ژوئن ۲۰۰۲ شناسایی شد. وی با استفاده از مشاهدات انجام شده مسیر احتمالی سیارک را تعیین کرد و توانست این شی ناشناخته را در تصاویر آرشیو شده ردیابی کند. . مرکز تحقیقات میکروسیاره (MPC) در کمبریج بر اساس داده ها، سیارک جدید را “۲۰۰۲ LV62” نامگذاری کرد. پس از آن، مرکز مشاهدات بیشتری را بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ انجام داد. این مشاهدات به طور قابل توجهی مسیر سیارک را بهبود بخشید و به رصدخانه سیارک اجازه داد تا شماره دائمی ۲۷۶۱۶۳ را به آن اختصاص دهد.

اکنون اتحادیه بین المللی نجوم (IAU) این سیارک را با شماره (۲۷۶۱۶۳) و نام موقت «۲۰۰۲ LV62» را تافرشی نامگذاری کرده است. سیاره کوچکی در تصاویری که در ۱۳ ژوئن ۲۰۰۲ در کوه پالومار، ایالات متحده گرفته شده است، کشف شد. سیاره کوچک تافرشی هر ۵.۱ سال یک بار به دور خورشید می چرخد ​​و قطر آن ۱۹۰۰ متر است، فاصله این سیارک از خورشید بین ۲.۳ تا ۳.۰ ستاره متغیر است. یک واحد نجومی (AU) تقریباً فاصله زمین تا خورشید و برابر با ۱۵۰ میلیون کیلومتر است.در حال حاضر این سیارک در صورت فلکی قوس در حال حرکت است. با توجه به موقعیت فعلی آن نسبت به خورشید و زمین، می توان آن را با تلسکوپ های متوسط ​​با قطر ۵۰ سانتی متر و دوربین CCD مشاهده کرد. برای زمین خطری ایجاد نمی کند، زیرا یک شی بالقوه خطرناک (PHO) یا یک جسم نزدیک به زمین (NEO) نیست.

بابک تفرشی عکاس، روزنامه‌نگار و ستاره‌شناس ایرانی است. او “دنیای شب” را در سال ۲۰۰۷ با شعار “یک نفر یک آسمان” تأسیس کرد و رهبری گروه رو به رشدی از عکاسان در حدود ۳۰ کشور جهان را بر عهده داشت. در سال ۲۰۰۹، تفرشی جایزه لنارت نیلسون را دریافت کرد. مشهورترین جایزه علمی برای عکاسی در آن زمان، به دلیل تلاش های او برای ارتباط مردم با جهان طبیعی با استفاده از تصاویر آسمان شب. علاقه مادام العمر تفرشی به ستاره شناسی از زمانی آغاز شد که او برای اولین بار ماه را در کودکی از طریق تلسکوپ خود در تهران دید. او از اوایل دهه ۱۹۹۰ قبل از تحصیل در رشته فیزیک عکاسی از آسمان تاریک ایران را آغاز کرد. او سپس روزنامه نگاری شد که نجوم و فضا را پوشش می داد. او از سال ۲۰۱۲ با نشنال جئوگرافیک همکاری می کند و آثار خود را در بیش از ۱۰۰ برنامه تلویزیونی و مستند به نمایش گذاشته است.

تفرشی اخیرا برنده جایزه «Wayfinder 2022» شده است. این جایزه سالانه توسط انجمن نشنال جئوگرافیک به افرادی اعطا می شود که در عصر جدیدی از اکتشافات در علم، آموزش، حفاظت، فناوری و داستان سرایی پیشرو هستند.