بازدید از لاهیجان از سوغات و غذاهای محلی تا خرید ویلا – مرکز خبر مدآرا


شهرستان لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه همسایه است. این شهر یکی از پرجمعیت ترین شهرهای استان گیلان است. لاهیجان نیز مانند سایر شهرهای ایران سبک و زبان خاص خود را دارد. زبان محلی مردم این شهر گیلکی (بیه بیش) است. چشم انداز شهر صاف و شفاف است و به دلیل قرار گرفتن شهر در میان کوه های کم ارتفاع، تپه های آن پوشیده از بوته های چای است. در گذشته به دلیل اشتغال مردم این شهر به صنعت نساجی و بافندگی به آن ابریشم باف نیز می گفتند. روستای لاهیجان دارای سه قوم گیلکی، آذربایجانی و تالشی است که البته اکثریت مردم این روستا گیلکی هستند.

سنت های کهن مردم لاهیجان

لاهیجان مانند بسیاری از شهرهای ایران به سنت ها و آداب و رسوم پایبند است و بسیاری از این سنت ها از گذشته تا به امروز باقی مانده است. از مهم ترین سنت های این شهر می توان به آواز نوروزی، قایق گیله مردی، عروس گله، شلتزی، گل گل چهارشنبه و شب یلدا اشاره کرد. یکی از آداب و رسوم مردم لاهیجان برای برگزاری جشن عروسی، مراسم باربری جالب است. در این مراسم خانواده داماد وسایل مورد نیاز عروس را تزیین می کنند و سپس همراه با شیرینی و آینه و شمع به خانه عروس می برند. جشن مددکاری یکی از اعیاد این روستا است که در فصل کشاورزی، عروس به خانواده داماد کمک می کند و داماد به اقوام عروس در انجام کارهای کشاورزی کمک می کند.

جاذبه های گردشگری؛ از آبشار زیبای ماهی موشه تا حمام گلشن لاهیجان

لاهیجان با جاذبه های طبیعی فراوان، طبیعت ناب، باران و دسترسی به دریا یکی از مقاصد گردشگری شمال ایران است که در بین گردشگران بسیار محبوب است. کوه شیطان، بام سبز، استخر لاهیجان، تله کابین لاهیجان، باغ ملی (پارک بعث)، پارک جنگلی میرسفا، تالاب بین المللی امیر کلایه، تالاب سوستان، کوه عطاکوه، آبشار ماهی موشه، روستای جنگلی گردکوه و روستای چیچینی کوتی (به معنی گنجشک) یکی از جاذبه های طبیعی این شهر است.

جاذبه های گردشگری لاهیجان به مناطق طبیعی محدود نمی شود. این شهر یکی از قدیمی ترین مقاصد گردشگری تاریخی شمال ایران با مقبره ها و اماکن تاریخی مربوط به حکومت کیاییان و ناصروندان است. از جمله این آثار تاریخی می توان به چهارپادشاهان، بقعه شیخ زاهد گیلانی، حمام گلشن، مسجد اکبریه و خانه خشتی صادقی، آرامگاه میر شمس الدین، مسجد اکبریه، مسجد جامع لاهیجان، پل تاریخی سیمرود، مقبره شیخ ابولوجیه، مقبره شیخ ابوالوجیا، حرم مطهر الشائق الدینیه، مسجد جامع لاهیجان اشاره کرد. میرشاالدین میر میرشاالدین. در روستای لاشیدان مزار سید حسن بن موسی الکاظم در روستای لفامجان امامزاده آقا سید رضا کیا امامزاده آقا سید حسین بازمانده موسی الکاظم مزار سید رضا . داور کیا، مقبره آقا سید علی بن موسی الکاظم، بنای آقا میرشهید وی در مورد مقبره سید ناصرالدین بن موسی الکاظم، مقبره آقا میرصادق، مزار آقا سید امیر کیا بن صحبت کرد. موسی. الکاظم، مقبره آقا ابراهیم، ​​مقبره مراد دان و مقبره سید ابوجعفر بن علی الرضا معروف به مقبره فوشه.

سوغات و غذاهای محلی لاهیجان

با توجه به رسوبات به جا مانده از رودخانه های گیلان، اراضی این استان تمایل به تولید چای دارند. بنابراین چای محصول اصلی لاهیجان است. از دیگر محصولات عمده این شهر می توان به برنج، پیله ابریشم و کنف اشاره کرد.

هر چه هست نمی توان از سوغاتی ها و غذاهای لذیذ لاهیجان چشم پوشی کرد. از غذاهای معروف محلی این شهر می توان به میرزقاسمی، مرغ و آلو لاهیجان، شش انزا گیلکی و خورشت سبزی فسنجان اشاره کرد.

آب و هوا لاهیجان

با توجه به موقعیت این شهر تابستان ها گرم و مرطوب است که مشکل ساز است. وقتی زمستان فرا می رسد، بادهای گرم شدید شروع به وزیدن می کنند. پس از این مرحله برف شروع به باریدن می کند که شهر را شبیه زمستان می کند. لاهیجان در تمام فصول سال پذیرای گردشگران زیادی است، اما فصل بهار به دلیل هوای معتدل و تابستان به دلیل تعطیلی مدارس بهترین زمان برای سفر به این شهر است. اما دیدن شهر لاهیجان در فصل پاییز به دلیل طبیعت زرد و نارنجی آن خوب نخواهد بود.

خرید ویلا در لاهیجان

اگر برای خرید ویلا تمام جنبه های زیبایی، امکانات رفاهی و سرسبزی را در نظر می گیرید، لاهیجان انتخاب خوبی برای خرید ویلا است.

انتخاب ویلا در لاهیجان کار بسیار سختی است. با توجه به شرایط اقتصادی کنونی ایران، سرمایه گذاری در ملک یکی از مطمئن ترین راه ها برای پس انداز است. بنابراین، خطای تست می تواند با از دست دادن پول شما همراه باشد. بنابراین برای خرید ویلا لاهیجان باید به دسترسی به مناطق مختلف، تجهیزات اولیه ویلا، سال ساخت و دیوارهای محافظ ویلا توجه کرد. اگر قصد خرید ویلا در شهرها را دارید از مزایایی مانند امنیت، داشتن نگهبان، پارکینگ مناسب، دوربین مداربسته و … برخوردار هستید. هنگام خرید ویلا باید در نظر داشته باشید که آیا بعدا می توانید به راحتی آن را بفروشید یا خیر.

از آنجایی که لاهیجان منطقه ای باصفا و روستایی است، قیمت املاک، آپارتمان ها و خانه های این شهر برای افراد با تمکن مالی بالا مناسب است. بیشتر ویلاهای لوکس این شهرک در نواحی تپه ای واقع شده اند.

چرا لاهیجان را برای خرید ویلا انتخاب کنید؟

با خرید ملک در لاهیجان جدای از لذت بردن از جاذبه های گردشگری و پارک های شهر، می توانید به راحتی به رشت و جاده تهران دسترسی داشته باشید. علاوه بر این، هر زمان که بخواهید ویلا را بفروشید، خریدار برای آن وجود خواهد داشت. به خاطر تپه های لاهیجان، هوای شارجه نیست. گیاهان مختلف به شما این امکان را می دهند که از هوای تازه این منطقه لذت ببرید. اگر همچنان به دیدن دریا علاقه دارید کافیست ۳۰ دقیقه تا شمال این شهر پیاده روی کنید تا از دیدن دریا لذت ببرید.

مکان های محبوب لاهیجان

در سایر مناطق لاهیجان مانند منطقه کارگر و شیخ زاهد قیمت منازل مسکونی به دلیل مدرن بودن قیمت بالایی دارد. از دیگر مکان های معروف لاهیجان می توان به کاشف غربی، گلستان، شیهگران و فیاض اشاره کرد.

منبع: گیلیم