با حقایق کمک های اولیه سکته و سکته مغزی آشنا شوید – HealthPhreaks


ما نمی توانیم زمان ایده آلی برای صحبت در مورد سکته مغزی، علائم و نشانه های آن و کمک های اولیه سکته مغزی که می تواند به نجات جان انسان ها کمک کند، در نظر بگیریم. ابتکار بنیاد سکته مغزی، هفته ملی سکته مغزی ۲۰۲۰ با هدف تشویق استرالیایی ها به یادگیری علائم مختلف سکته مغزی و تبدیل شدن به قهرمانان سریع است!

سکته مغزی چیست؟

به گفته The First Aid Course Sydney، سکته مغزی دومین قاتل بزرگ پس از بیماری عروق کرونر قلب و عامل اصلی ناتوانی در میان استرالیایی ها است. آمار نشان می دهد که از هر ۶ نفر در استرالیا یک نفر در طول زندگی خود دچار سکته مغزی می شود.

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به بخشی از مغز توسط لخته یا خونریزی مسدود می‌شود، که از دریافت اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز بافت مغز برای عملکرد خوب جلوگیری می‌کند. در طول سکته مغزی، سلول‌های مغز در عرض چند دقیقه شروع به مردن می‌کنند، و سکته مغزی را به یک اورژانس پزشکی تبدیل می‌کند که در آن درمان سریع و مؤثر حیاتی است.

علائم سکته مغزی

هنگام تعیین اینکه آیا فردی سکته کرده است یا خیر، سریع فکر کنید

مخفف مورد بحث بر اهمیت شناخت علائم و نشانه های سکته مغزی و تماس با اورژانس تاکید دارد. شناسایی علائم سکته مغزی و پاسخ سریع به اطمینان از دسترسی زودهنگام به آمبولانس و کمک حرفه ای برای درمان سکته مغزی احتمالی کمک می کند.

  • F مخفف صورت است. بررسی کنید که آیا افتادگی یا بی حسی در یک طرف صورت در مقابل طرف دیگر وجود دارد یا خیر. از فردی که مشکوک به سکته مغزی است بخواهید لبخند بزند تا پرولاپس را واضح تر ببینید.
  • A مخفف سلاح است. توجه داشته باشید که آیا فرد می تواند هر دو دست خود را بالا بیاورد یا اینکه یکی از بازوها بی حس تر یا ضعیف تر از دست دیگر است. از آنها بخواهید که بازوهای خود را بالا بیاورند تا تا ده بشمارند. اگر یک دست بیفتد، این می تواند نشانه سکته مغزی باشد.
  • S مخفف گفتار است. از فرد بخواهید یک عبارت ساده را تکرار کند. اگر سخنان عجیب یا نامشخصی وجود دارد توجه کنید.
  • T مخفف زمان است. در مورد سکته مغزی احتمالی، زمان بسیار مهم است. اگر متوجه هر یک از علائم شدید، سریعاً با ۰۰۰ (شماره خدمات اورژانس استرالیا) تماس بگیرید.

سایر علائم سکته مغزی ممکن است شامل یا ترکیبی از موارد زیر باشد:

● سرگیجه یا ناتوانی در ایستادن بدون کمک
● بی حسی یا فلج صورت، بازو یا پا
● تاری یا کاهش دید در یک یا هر دو چشم
● سردرد شدید یا شروع ناگهانی الگوهای سردرد

کمک های اولیه سکته مغزی

کمک های اولیه سکته مغزی

در حالی که منتظر رسیدن آمبولانس هستید، بررسی کنید که آیا فرد هوشیار است یا بیهوش

● اگر فرد (آگاهانه) پاسخ داد، او را در حالت ایستاده یا نشسته نگه دارید. اگر فرد قادر نیست یا خیلی ضعیف است که سر خود را نگه دارد، او را در وضعیتی جانبی قرار دهید و سر را کمی بالا و تکیه گاه قرار دهید.

به او غذا یا مایعی ندهید و در صورت امکان لباس های محدود کننده را که باعث مشکلات تنفسی می شود، گشاد کنید.

● اگر فرد بیهوش است، الگوی تنفس او را بررسی کنید و ببینید آیا مشکل تنفسی دارد یا خیر. اگر اصلاً علائمی از تنفس وجود نداشت، بلافاصله CPR را شروع کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه CPR را انجام دهید و از AED استفاده کنید، هم اکنون یک دوره کمک های اولیه رزرو کنید.

سریع فکر کنید سریعتر عمل کنید

سکته مغزی می تواند برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد، با بیش از ۸۰ درصد احتمال نشان دادن حداقل یکی از علائم سکته سریع. تشخیص سریع پاسخ به علائم سکته مغزی برای دستیابی به درمان مناسب برای فردی که دچار سکته مغزی شده است، حیاتی است. از این رو از همه می خواهیم در هفته ملی سکته مغزی شرکت و شرکت کنند و در این اورژانس سکته مغزی سریع فکر و عمل کنیم.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر