برترین خطرات فناوری سلامت برای سال ۲۰۲۲: حملات سایبری، کمبودهای زنجیره تامین و موارد دیگرگروه ایمنی غیرانتفاعی موسسه ECRI آخرین نسخه گزارش سالانه خطرات فناوری سلامت خود را در این هفته منتشر کرد و به حملات امنیت سایبری، کمبود زنجیره تامین و پمپ های تزریق آسیب دیده به عنوان سه مورد از بزرگترین خطرات اشاره کرد.

نویسندگان گزارش خاطرنشان می کنند که بسیاری از مجرمان تازه وارد لیست شده اند.

محققان می‌گویند: «چند مورد از این‌ها موضوع کلیدی فهرست ۲۰۲۱ ما را گسترش می‌دهند: نیاز به پیشرفت از صرف تلاش برای مقابله در طول همه‌گیری تا ایجاد فرآیندهای قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر، بهره‌گیری از نوآوری‌های توسعه‌یافته و درس‌های آموخته شده در این مسیر». .

آنها افزودند: «موضوعات دیگر فهرست امسال به چالش‌های نوظهور، مسائل زیر رادار یا خطرات مداومی می‌پردازد که نیاز به توجه مجدد دارند».

چرا مهم است

به گفته محققان، فهرست خطرات به جای فراوانی، فوریت را نشان می دهد.

آنها خاطرنشان کردند: “همه موارد موجود در لیست ما نشان دهنده مشکلاتی است که می توان از آنها اجتناب کرد یا خطراتی را که می توان با مدیریت دقیق فناوری ها به حداقل رساند.”

شاید تعجب آور نباشد که با توجه به افزایش فراوانی آنها، حوادث امنیت سایبری شماره یک در لیست هستند.

گزارش ECRI توضیح می دهد که حوادث سایبری منحصر به صنعت مراقبت های بهداشتی ممکن است علاوه بر تداخل در عملیات تجاری، مراقبت از بیمار را مختل کند.

محققان می‌گویند: «مسئله این نیست که آیا یک مرکز مشخص مورد حمله قرار می‌گیرد یا خیر، بلکه این است که چه زمانی.

سایر خطرات مربوط به پیامدهای پایدار ناشی از همه گیری COVID-19، مانند کمبود زنجیره تامین، کمبودهای اضطراری ناکافی و نتایج ضعیف ناشی از گردش کار بهداشت از راه دور است.

محققان در مورد جهش مراقبت های مجازی در طول بحران بهداشت عمومی نوشتند: «برخی از امکانات و مراقبان اکنون فشار ناشی از استفاده از برنامه هایی را احساس می کنند که به سرعت در طول یک بحران اجرا می شدند، بدون اینکه زمان لازم برای در نظر گرفتن کامل گردش کار و عوامل انسانی باشد.

این گزارش همچنین استفاده از انواع خاصی از دستگاه‌های پزشکی، از جمله پمپ‌های تزریق آسیب‌دیده، عدم رعایت بهترین روش‌های پمپ سرنگ و پردازش مجدد ضعیف دوازدهه را به صفر رساند.

گزارش ECRI اشاره می کند که این خطرات به بیماران محدود نمی شود. کارکنان مراقبت های بهداشتی نیز با آسیب احتمالی روبرو هستند.

در این گزارش آمده است: «یک نظرسنجی ECRI در سال ۲۰۲۱ از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی که به طور معمول پردازش مجدد دئودنوسکوپی – یعنی تمیز کردن و ضد عفونی کردن (یا استریل کردن) را انجام می‌دهند – چندین خطر مهم ایمنی بیمار و کارگران را شناسایی کرد.

محققان همچنین به بازسازی مبتنی بر هوش مصنوعی که به گفته آنها ناپایداری ها و محدودیت های بالقوه ای دارد، پایان دادند. آنها همچنین توجه خود را به اشتباهات احتمالی انتخاب محصول و ایرادات ساخت لباس های محافظ پزشکی جلب کردند.

در نهایت، آنها زنگ خطر را در مورد ترک تحصیل و “مناطق مرده”، گربه بالقوه گربه برای خدمات بیماران در تنظیمات متصل به اختر به صدا درآوردند.

آنها نوشتند: «نقص ارتباطات بی‌سیم یا اتصالات غیرقابل اعتماد می‌تواند منجر به راه‌حل‌هایی شود که ویژگی‌های ایمنی یک سیستم را دور می‌زند.

آنها ادامه دادند: “آنها همچنین می توانند جریان کار را مختل کنند و مراقبت از بیمار را به تأخیر بیندازند. آنها حتی می توانند باعث آسیب جدی یا مرگ شوند – برای مثال، اگر هشدارهای مهم دریافت نشود.”

روند بزرگتر

این گزارش پانزدهمین گزارش از نوع خود از ECRI است که در گذشته سعی کرده است ذینفعان را از خطرات احتمالی خطاهای پرونده الکترونیکی سلامت، خستگی هوشیار و نظارت تشخیصی آگاه کند.

امنیت سایبری نیز یک نگرانی مکرر بوده است، زیرا این سازمان در سال ۲۰۱۸ زنگ خطر را در مورد آسیب پذیری ها به صدا درآورده است.

نویسندگان گزارش در آن سال گفتند: «حملات می‌توانند دستگاه‌ها یا سیستم‌ها را از کار بیاندازند، عملکرد آنها را کاهش دهند، یا داده‌هایی را که در اختیار دارند در معرض خطر قرار دهند یا به خطر بیاندازند، که همگی می‌توانند به شدت مانع ارائه مراقبت از بیمار شوند و بیماران را در معرض خطر قرار دهند».

در رکورد

محققان ECRI گفتند: «استفاده ایمن از فناوری سلامت – از دستگاه‌های ساده گرفته تا سیستم‌های اطلاعاتی پیچیده – مستلزم شناسایی منابع احتمالی خطر یا دشواری فناوری‌ها و اتخاذ اقداماتی برای به حداقل رساندن احتمال وقوع حوادث نامطلوب است». “این لیست به مراکز مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا این کار را انجام دهند.”

کت جرسیچ سردبیر ارشد Healthcare IT News است.
توییتر: @kjercich
ایمیل: [email protected]
Healthcare IT News یک نشریه رسانه HIMSS است.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر