بررسی ویژه پرونده مالیاتی ۲۰۰ شرکت بزرگ توسط حسابرسان انتصابی ملی


مالیات

تهران (پانا) – رئیس سازمان اطلاعات مالیاتی کشور از «بررسی ویژه» پرونده مالیاتی ۲۰۰ شرکت بزرگ مشکوک به کاهش درآمد و اظهار هزینه خبر داد.

داود منظور در دومین روز اجلاس سالانه مدیران کل امور اقتصادی و دارایی سراسر کشور طی سخنانی از تامین ۴۸ درصد بودجه سال ۱۴۰۱ از محل مالیات و مقایسه آن با رقم ۳۰ تا ۳۵ پرداخت. درصد در سال های گذشته گفته بود: در حال حاضر دوران مهمی از گذر از بودجه نفتی به مالیات را پشت سر می گذاریم و اگرچه این دوره سخت است، اما به خوبی پیش می رود.

منظور گفت: امسال درآمد مالیاتی ماهانه کشور معادل ۴۰ هزار تومان پیش بینی می شود و این رقم ۱۴۰۰ معادل ۲۵ و سال ۱۳۹۹ معادل هزار تومان ۱۵ است که بسیار مهم تلقی می شود. توسعه از نظر او..

وی اعلام کرد: در شش ماهه امسال درآمد مالیاتی کشور معادل ۲۳۱ میلیارد تومان یعنی ۵۰.۸ درصد از کل درآمدهای بودجه شده با توجه به اینکه به طور کلی درآمدهای نیمه اول ما بوده است. که از سال کمتر از ۴۰ درصد است یک رویداد بی سابقه است.

منظور اضافه کرد: بنابراین برای نیمه دوم سال هیچ نگرانی نداریم چرا که درآمدهای ما در نیمه دوم همیشه بیشتر از نیمه اول است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور یادآور شد: این در شرایطی است که با توجه به شرایط رکود اقتصادی، مودیان را بیشتر در زمینه تقسیم بدهی، بخشودگی جرایم و اعطای معافیت های مالیاتی به شرکت های آسیب دیده مد نظر داریم.

منظور با بیان اینکه سازمان مالیاتی کشور همچنان از این ارقام فراتر رفته است، گفت: سال گذشته هدف اصلی ما جلوگیری از فرار مالیاتی و هوشمندسازی آن بود.

وی گفت: نتیجه تمرکز بر فرار مالیاتی این بار شناسایی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مؤدی جدید و پذیرش یک میلیون و ۵۰۰ هزار فقره اظهارنامه جدید از سوی اشخاص حقیقی است.

رئیس سازمان اطلاعات مالیاتی کشور ادامه داد: خوشبختانه مالیات مشاغل در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش یافته است که به این معناست که تعداد افراد و مالیات افزایش یافته است.

منظور می افزاید: در بخش شرکتی نیز مشابه این اتفاق افتاده و تعداد این مودیان از ۳۲۰ نفر به ۳۳۰ هزار نفر در سال افزایش یافته است، وی همچنین از افزایش چشمگیر مالیات پرداختی از ۶۵ به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال خبر داد و گفت: یعنی مؤدیان پذیرفته اند که کارایی سازمان امور مالیاتی در حال افزایش است.

منظور با بیان اینکه در تمام دنیا تنها فردی که مردم بیشتر از پلیس از او می ترسند مأمور مالیات است، گفت: مردم بدانند که اگر مالیات ندهند، جرم به آنها وارد می شود قانون و بس. . قانون مالیات های مستقیم لغو شد و برای اولین بار فرار مالیاتی، کم اظهاری، نشان دادن بیش از حد هزینه و … به عنوان تخلف معرفی شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: در این مورد در برخی استان ها برای افراد دارای سابقه فرار مالیاتی پرونده تشکیل داده و در حال ارسال آن به مراجع قضایی هستیم.

منظور تصریح کرد: در مورد فرار مالیاتی امروز در نقطه ای ایستاده ایم که قشر قابل توجهی از جامعه مجبور به تمکین هستند.

وی ادامه داد: ضعف مالیات در شرکت‌های بزرگ عمدتاً در اظهار بیش از حد هزینه‌ها و شفاف‌سازی درآمد خود را نشان می‌دهد و با جمع‌آوری تحلیل‌گران منتخب از استان‌های مختلف، تحلیل ویژه‌ای انجام می‌دهیم تا متوجه شویم ارزش آن چقدر است. تاکنون تحقیقات انجام شده است و تا چه اندازه می توان مجموعه را با تحقیق مناسب افزایش داد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در بخشی از سخنان خود توسعه هوشمندسازی و اجرای دولت مالیاتی را یکی از محورهای کاری این سازمان عنوان کرد و گفت: حدود ۵۰ نقطه ارتباطی داریم. بین مؤدی و ما بازرس مالیاتی را شناسایی کرده ایم که برای ارتقای سلامت نظام و ساده سازی امور مردم باید کاهش یابد.

وی تصریح کرد: ما گفتیم همه این مراجعات و محل های ملاقات مردم با سازمان امور مالیاتی در قالب پنجره واحد سازمان امور مالیاتی کشور انجام شود. اکنون، هرکسی که از آن بازدید می کند می تواند تمام اطلاعات مالیاتی خود را ببیند.