برنامه های مورد علاقه اردوغان


وب سایت انجمن ایرانی مطالعات غرب آسیا – مائده پورصفایی: به نظر می رسد یک سریال تلویزیونی تاریخی مربوط به امپراتوری عثمانی که بیش از هر زمان دیگری در این کشور محبوب شده است، به ابزاری برای نظر دولت ترکیه تبدیل شده است. رستاخیز ارطغرول (به ترکی: Diriliş: Ertuğrul) یک مجموعه تلویزیونی ترکی است که داستان زندگی رهبر یکی از قبیله های اوغوز، ارطغرول غازی، پدر بنیانگذار امپراتوری عثمانی را روایت می کند. داستان در آناتولی و خاور نزدیک در قرن سیزدهم می گذرد. اعضای قبیله قای (یکی از قبایل اوغوز) به دنبال مکان جدیدی برای زندگی هستند. مقایی ها با مغول هایی که در آن زمان در آسیای مرکزی بسیار قدرتمند بودند می جنگیدند. ارطغرل پسر سلیمان شاه از بیخ های این نسل به شمار می رود.

رستاخیز ارطغرل که نمایانگر دوران قبل از امپراتوری عثمانی است، داستان قهرمانی های ارطغرل، پدر عثمان غازی، بنیانگذار این امپراتوری را روایت می کند. او در این سریال با صلیبیون، مغولان مرتد و متحدان خیانتکارش مبارزه می کند. هدف همه این گروه ها ایجاد تفرقه بین ترک ها و حکومت بر آنهاست. اما به دلیل نقشه های ارطغرل و تصمیماتی که بسته به عنایت الهی و سرنوشت او می گیرد، دشمنان همیشه شکست می خورند.

این سریال که برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ از شبکه TRT ترکیه پخش شد، با استفاده از ستارگان هنری درخشان، کیفیت بالای تولید فیلم، درگیری ها و موقعیت های هالیوودی را نشان می دهد.هیجان انگیز مبتنی بر دسیسه و توطئه، به سرعت تبدیل به یک برنامه محبوب شد. برای بسیاری از خانواده های ترک و تبدیل به بخش مهمی از سریال های هفتگی آنها شد. رستاخیز ارطغرل با ۱۵۰ قسمت که هر قسمت بیش از دو ساعت به طول انجامید و انگین آلتان دوزیاتان به عنوان شخصیت اصلی سریال و مانند ارطغرول در اولین سال پخش از تلویزیون دولتی ترکیه به شهرتی فراتر از تصور دست یافته است. بر اساس نظرسنجی RTÜK، از هر سه بیننده تلویزیون ترکیه، دو نفر به طور مرتب سریال را تماشا می کنند.

رستاخیز ارطغرل بخشی از یک پروژه تبلیغاتی بزرگتر است که دوران سلجوقیان و تأسیس امپراتوری عثمانی را بازگو می کند. این پروژه در سال ۲۰۱۱ با سریال قرن باشکوه (به ترکی: Muhteşem Yüzyıl، دوبله و پخش با عنوان حریم سلطان از شبکه های جم) از تلویزیون خصوصی ترکیه آغاز شد.

مریم اوزرلی بازیگر برجسته ترک آلمانی در نقش خرم سلطان در نقش همسر محبوب سلطان سلیمان بازی کرد. قرن باشکوه ارطغرل علیه تأخیر توسط بسیاری مورد انتقاد قرار گرفت زیرا تاریخ عثمانی را به تصاویری از درگیری در کاخ سلطان، خیانت، خیانت زنان و لباس هایی که با تاریخ و باورهای مذهبی در تضاد است، تقلیل داد. با این حال تلویزیون ملی ترکیه در این سریال موفق و پرطرفدار ایده ساخت یک سریال بزرگ را مدیون عبدالحمید بود.

پایتخت عبدالحمید (به ترکی: Payitaht Abdülhamid) که در فوریه ۲۰۱۷ از TRT با بازی اینال در نقش عبدالحمید ثانی پخش شد، داستان زندگی این آخرین پادشاه قدرتمند عثمانی را روایت می کند. این سریال نشان داد که چگونه امپراتوری قدرتمند عثمانی توسط دشمنان داخلی و خارجی تضعیف شده و توطئه های مکرر چینی ها علیه پادشاه و خلیفه عثمانی تضعیف شده است. با نگاهی به اوضاع سیاسی ترکیه در زمان پخش این سریال، به نظر می رسد پیام اصلی آن این است: «ملت در خطر است؛ باید از گذشته عبرت گرفت تا اشتباهات تکرار نشود».

شاید یکی از دلایل استقبال عمومی از چنین سریال هایی و محبوبیت آن ها، عدم نظر مردم ترکیه برای عضویت در جمهوری آتاتورک باشد. این سریال تمایل و تمایل به بازگشت به دوران باشکوه عثمانی را نشان می دهد. این نقطه اشتراک و پیوند بین ملی گرایان و محافظه کاران ترک است.

با توجه به تعداد بالای بینندگان این شبکه، توجه دولت به نگاه محصولات تاریخی آن حائز اهمیت است. بنابراین جای تعجب نیست که سال هاست پخش بسیاری از موضوعات تاریخی از تلویزیون دولتی TRT ترکیه در دستور کار دولت قرار گرفته است. از سوی دیگر افکار عمومی نیز خود را برای رویارویی با تغییرات و شرایط سخت آماده می کنند.

در این میان رستاخیز ارطغرل بیش از هر سریالی تاثیر گذاشته است. با افزایش محبوبیت این سریال، پیام های سیاسی حزب حاکم (عدالت و توسعه) از طریق آن منتقل می شد. اردوغان پس از ملاقات با بازیگران سر صحنه سریال در ژوئن ۲۰۱۵، حامی و شریک نمادین سریال شد. بسیاری از صحبت ها و فیلم های او به همراه موسیقی متن سریال منتشر شد که صدای زیبای ساز سنتی تنبور و یادآور ریشه ترکی بود.

ماهیت این سریال تا حد زیادی با دیدگاه های سیاسی حزب عدالت و توسعه همخوانی داشت. در عین حال، بحث افراد با نفوذ و اظهارات اردوغان نیز شگفت انگیز بود. ارتباط واضح صحبت ها و اظهارات اردوغان با بحث های این سریال از چشم پرتال های خبری پرطرفدار ترکیه دور نماند. مداخله جنجالی ارتش ترکیه در سوریه در ۲۲ فوریه ۲۰۱۵ برای پاکسازی مقبره تاریخی سلیمان شاه از وجود جنگجویان داعش و بازگرداندن جسد او به ترکیه پیش از این در جریان رستاخیز ارطغرل مطرح شده بود. در قسمتی از این سریال، سلیمان شاه، پدر ارطغرل می گوید: روزی یکی از افراد قبیله برمی گردد و ما را به کشورمان برمی گرداند.