بسته جدید برنامه ریزی شده ایران شامل اپلیکیشن های خارجی است


سخنگوی وزارت امور خارجه با تایید ادعای وزیر امور خارجه ایران مبنی بر ارائه بسته پیشنهادی برای تمدید برجام، گفت: پیشنهاد ایران شامل درخواست های خارجی است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا دیروز (سه شنبه) نیز گوی سبقت را از تعهد آمریکا مبنی بر پایبندی به برجام رها کرد و گفت اگر ایران حاضر است نیازهای خود را فدا کند. بریکس، واشنگتن می تواند «خیلی زود» به توافق بازگردد.

پرایس در نشستی خبری درباره اظهارات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران راهبردهای جدیدی را با هدف تمدید برجام ارائه کرده است، تایید کرد اما مستقیماً اظهار نظر نکرد. در مورد پیشنهادات ایران امتناع کرد.

وی همچنین گفت که واشنگتن و شرکای اروپایی اش آماده هستند تا توافق برجام را در وین نهایی کنند تا به برجام پایبند بوده و توپ را به سمت ایران بیندازند.

ند پرایس در ادامه دیدار تهران و واشنگتن با انریکه سون، هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات وین را به صورت غیرمستقیم بیان کرد و گفت: اجازه دهید.

امیرعبداللهیان دیروز (سه شنبه) با تاکید بر اینکه ایران پیشنهادات جدیدی ارائه کرده است، گفت: “ما یک بسته سیاسی جدید و یک گام جدید روی میز می گذاریم. طرف آمریکایی از این اقدام استقبال کرده اما بر تصویب این تصمیم نیز اصرار دارد.” . در نتیجه جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را به مناطقی که توسط آژانس انرژی اتمی اعلام، اجرا و اجرا شده و قبل از تصمیم‌گیری رسماً دبیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شده است، گسترش داده است.» .

کشورهای غربی به ویژه آمریکا در ماه‌های اخیر و به دنبال برهم خوردن مذاکرات وین، از روش سنتی خود در استفاده از تاکتیک‌های روانی و رسانه‌ای برای مقصر دانستن ایران و رهایی آنها از مسئولیت استفاده می‌کنند. آنها با ربط دادن مذاکرات به جنگ اوکراین، با بیان اینکه روسیه مذاکرات را مختل کرده است، شروع کردند.

پس از آن که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به صراحت اعلام کرد که درخواست مسکو برای همکاری با ایران به طور کامل اجرا شده است در حالی که برجام هیچ مانعی برای پیشبرد مذاکرات نیست. کشورها موضوع ایران مطرح شده و اعلام شده است که درخواست تهران برای حذف سپاه از لیست سازمان های موسوم به تروریستی، مذاکرات را متوقف کرده است.

یکی از دلایلی که طرف های آمریکایی نتوانستند اقدامات لازم برای مذاکره در وین را انجام دهند، مخالفت اعضای کنگره بر سر سیاست های اداری بایدن در شورای امنیت سازمان ملل بود. یکی از انتقاداتی که به این دسته از قانونگذاران آمریکایی وارد است این است که برجام به همه زمینه های درگیری آمریکا و ایران از جمله فعالیت های منطقه ای و برنامه پیکان ایران اشاره ای نمی کند.

در آوریل ۲۰۰۹، دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست “سازمان های تروریستی خارجی” (FTO) قرار داد. این اولین بار بود که کاخ سفید نیروهای مسلح خارجی را در فهرست “سازمان های تروریستی” قرار می داد. شورای امنیت ملی ایران پس از صدور این حکم، مقر نظامی آمریکا در منطقه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.