به روز رسانی پاسخ ایران و پیش نویس توافقنامه احیای برجام


ایسنا: پایگاه خبری العربی الجدید در خبری اختصاصی نوشت که متن توافق هسته ای شامل ضمانت هایی از سوی آمریکا برای رفع تحریم ها علیه سایر فعالیت های اقتصادی و اتخاذ «موضع مثبت» در قبال تصمیم دیگران است. استدلال ها

به گزارش العربی الجدید، منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران گفتند که پاسخ حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سه مشکل را ایجاد کرده است.

این پاسخ شامل تعهد آمریکا به آمادگی برای لغو تحریم‌های ثانویه علیه شرکت‌های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اتخاذ موضع مثبت در قبال حل و فصل مسائل و تنش‌های امنیتی بین ایران و مرکز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

یک منبع به العربی الجدید گفت: رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، قول داده است که تا زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید نکند که اختلافاتش با تهران حل شده است، واشنگتن تلاش خواهد کرد تا موضوع امنیتی در ایران را از بین ببرد. ملاقات. شورای حکام.

بر اساس این گزارش، در متن توافقنامه ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا، دوره همکاری ایران و آژانس انرژی اتمی در خصوص حل مسائل امنیتی در نظر گرفته شده است که تا آغاز نشست آتی سال آینده ادامه دارد. شورای حکام ماه آینده

این منبع همچنین گفت که ایران از بورل خواسته تا «در این دو موضوع شفافیت ارائه کند و تعهدات آمریکا را مستند کند». پاسخ‌های ایران همچنین نشان می‌دهد که این کشور برای حل و فصل اختلافات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تمایل به انعطاف نشان می‌دهد.

نگرانی اصلی ایران دریافت «ضمانت‌های قوی» برای اقتصاد ایران، دوام توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها برای تجارت شرکت‌های خارجی با ایران است.

به گزارش ایسنا، نشریه پولیتیکو پیش از این در گزارشی درباره واکنش ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تمدید توافق هسته ای نوشت: به گفته یک مقام ارشد غربی، پاسخ ایران عصر دوشنبه به وقت ایران از سوی اتحادیه اروپا پذیرفته شد و بیشتر. در رابطه با تحریم ها و تضمین ها، عمدتاً بر روابط اقتصادی تمرکز دارد.