تاثیر شگفت انگیز شنیدن آواز پرندگان بر روی اعصاب


محققان انجمن ماکس پلانک در مطالعه اخیر خود اثرات مثبت آواز پرندگان را بر سلامت روان افراد گزارش کردند.

به گزارش ایسنا، هنگامی که صدای آواز و گریه پرندگان را می شنوید، باید بایستید و گوش دهید، زیرا محققان موسسه ماکس پلانک و دانشگاه هامبورگ-اپندورف (UKE) در جدیدترین تحقیقات خود نشان داده اند که آواز پرندگان کاهش می یابد. اضطراب و افکار غیر منطقی

در این مطالعه، محققان یک نظرسنجی آنلاین تصادفی با ۲۹۵ شرکت‌کننده انجام دادند تا بررسی کنند که چگونه سر و صدای ترافیک و آواز پرندگان بر خلق و خو، پارانویا و عملکرد شناختی تأثیر می‌گذارد.

سوء ظن یا پارانویا در تعریف کلی آن غریزه یا فکری است که تحت تأثیر اضطراب یا ترس غیرمنطقی و هذیانی می شود. افراد ناامید اغلب فکر می کنند که افراد دیگر سعی در آزار و اذیت آنها دارند یا فکر می کنند که دیگران علیه آنها توطئه می کنند. توطئه زیرمجموعه پارانویا است.

شرکت کنندگان در مطالعه مذکور به مدت ۶ دقیقه به صدای عادی ترافیک، سر و صدای شدید ترافیک و آواز پرندگان گوش دادند و قبل و بعد از شنیدن صداهای ضبط شده، پرسشنامه هایی را برای ارزیابی سلامت روان خود و انجام تست های روانشناسی تکمیل کردند.

به گفته امیل استوب، یکی از محققان این مطالعه، هر فردی استعداد ذهنی خاصی دارد. افراد سالم همچنین می توانند افکار مضطرب یا نوسانات خلقی را تجربه کنند. پرسشنامه ها به ما کمک می کند تا گرایش های انسانی را غیر از تشخیص افسردگی، اضطراب و روان پریشی شناسایی کنیم و تأثیر آواز پرندگان یا ترافیک را بر این تمایلات بررسی کنیم.

نتایج مطالعه حاضر نشان داد که گوش دادن به آواز پرندگان اضطراب و احساس پارانویا را در شرکت کنندگان سالم کاهش می دهد، اما به نظر نمی رسد که آواز پرندگان بر حالات استرس زا در این آزمایش تأثیری داشته باشد. با این حال، سر و صدای ترافیک اغلب احساس افسردگی را تشدید می کند، به خصوص اگر کلیپ صوتی شامل انواع مختلفی از صداهای ترافیکی باشد.

فواید احساسی گوش دادن به آواز پرندگان در حال حاضر به خوبی شناخته شده است، اما این مطالعه اولین مطالعه ای است که در آن محققان تأثیر آواز پرندگان را در کشورهای دارای آشفتگی عاطفی بررسی کرده اند. محققان همچنین دریافتند که آواز پرندگان یا صدای ترافیک بر عملکرد ذهنی افراد تأثیری ندارد.

به گفته محققان این تحقیق، آواز پرندگان را می توان برای پیشگیری از اختلالات روانی نیز مورد استفاده قرار داد. گوش دادن به یک سی دی صوتی می تواند راهی آسان و مقرون به صرفه برای انجام این کار باشد.