تجارت نیوز مقاله جنجالی فروش تجهیزات استارلینک بانه به قیمت ستاره!


تجارت نیوز نوشت: اگر کاربران ایرانی بخواهند به اینترنت ماهواره ای دسترسی داشته باشند باید حدود ۶۱ میلیون تومان هزینه کنند و از آنجایی که تجهیزات به صورت غیرقانونی وارد می شود، هزینه آن از نرخ ارز آزاد محاسبه می شود.

برخلاف اظهارات وزارت ارتباطات و ایلان ماسک مبنی بر اینکه کار اینترنت ماهواره ای در ایران منوط به اخذ مجوز است. اما ظاهرا فروش غیرقانونی تجهیزات استارلینک در برخی از شهرهای ایران آغاز شده و برخی از تبلیغات حتی قیمت این تجهیزات را ۶۰ میلیون تومان اعلام می کنند.

به نظر می رسد محموله استارلینک عاری از کالاهای قاچاق نیست و قبلا وارد کشور شده است. یکی از اعضای سابق شورای ایران و عراق با اعلام این خبر به تجارت نیوز گفت: تجهیزات استارلینک با قیمت ۳۵۰ دلار از عراق به ایران قاچاق می شود.

دیاکو افخم گفت: در شهرهای مرزی دستگاه های استارلینک با قیمت های نجومی به فروش می رسد و فروشندگان ادعا می کنند ظرف ۱۵ روز دستگاه ها را به مشتریان سراسر کشور تحویل می دهند و آن طور که می گویند هر دستگاه یک مودم می تواند به ۲۰۰ دستگاه تلفن همراه اینترنت بدهد. در عین حال، این مودم ها تا فاصله ۴۰۰ متری قابل استفاده هستند.

همانطور که تجربیات مختلف در سال‌های گذشته نشان می‌دهد، کاهش یا محدود کردن راه‌های قانونی واردات کالاهای مورد نیاز فناوری جدید منجر به توسعه بازار غیرقانونی آن محصول می‌شود. اکنون به نظر می رسد که زمان اینترنت ماهواره ای است.

ملک استارلینک در بانه ۶۰ میلیون!

اظهارات افرادی که ادعا می کنند می توانند تجهیزات استارلینک را به کشور وارد کنند نیز حکایت از واردات محدود تجهیزات به ایران توسط دیگران دارد.

یکی از این افراد گفت که برای ورود محصولات استارلینک به کشور ابتدا ۳۵۰ دلار (۱۱ میلیون تومان) به عنوان پیش پرداخت از مشتریان دریافت می کند و پس از ۱۵ روز کالا را تحویل می دهد. در صورت تمایل مشتری می تواند برای دریافت وسایل به صورت حضوری به بانه مراجعه کند و یا اینکه امکان ارسال کالا در بسته بندی های تقلبی با تاکسی و اتوبوس به خارج از شهر وجود دارد!

دسترسی به تجهیزات به هزینه ۳۵۰ دلار محدود نمی شود. این فرد می گوید مشتری استارلینک برای تهیه تجهیزات کامل باید ۱۵۰۰ دلار (۴۹ میلیون تومان) علاوه بر ۳۵۰ دلار قبلی بپردازد. همچنین طبق ادعای این فرد، حق اشتراک اینترنت ماهواره ای در ایران تا دو ماه رایگان است.

بنابراین طبق اظهارات این افراد، کاربران ایرانی در صورت تمایل به خرید تجهیزات اینترنت ماهواره ای باید حدود ۶۱ میلیون تومان هزینه کنند و از آنجایی که کالا به صورت غیرقانونی وارد می شود، هزینه آن بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه می شود.

برخی از تبلیغات وجود دارند که ادعا می کنند “اینترانت را به یک وب تبدیل می کنند”.

در همین حال، دستگاه Starlink در ایالات متحده با قیمت ۴۹۹ دلار به فروش می رسد. در حال حاضر کاربران عادی باید ماهیانه ۹۹ دلار برای دسترسی به شبکه ماهواره ای بپردازند. البته برای خرید تجهیزات اولیه مانند روترها و صفحات Starlink نیز به ۴۹۹ دلار نیاز است.

به گفته این فرد، اینترنت ماهواره ای هم اکنون در اختیار چند نفر از مردم کشور قرار دارد و سرعت دانلود آن حدود ۳۰۰ مگابایت بر ثانیه است.

اگرچه این فرد باید برای اثبات گفته های خود فیلم و عکس می فرستاد، اما سندی مبنی بر ورود تجهیزات استارلینک به کشور و قابل استفاده بودن آن وجود ندارد.

همچنین چندین کاربر در توییتر اعلام کردند که دسترسی به اینترنت ماهواره ای و امکانات آن در کشور با قیمت های متفاوتی موجود است.

آیا استارلینک در ایران قابل استفاده است؟

سه هفته پیش، ایلان ماسک اعلام کرد که به دنبال معافیت از تحریم های آمریکا برای استارلینک است. وزارت خزانه داری ایالات متحده نیز به این نقاب چراغ سبز نشان داد. پس از آن، ایلان ماسک ایران را به لیست خود در وب سایت استارلینک اضافه کرد و به کاربران اجازه داد تا پروفایل کاربری خود را ایجاد کنند.

اگرچه مسئولان از ابتدا اعلام کردند که فعالیت اینترنت ماهواره ای مستلزم اخذ مجوز از ایران است و قبل از داشتن مجوز، فعالیت آن غیرقانونی تلقی می شود. اما ایلان ماسک روز پنجشنبه ۲۱ اکتبر اعلام کرد که ماهواره های Starlink بیشتری در ایران فعال شده است.

در پروژه Starlink، هزاران ماهواره کوچک در مدار پایین زمین قرار می گیرند و سیگنال های اینترنت پرسرعت را به زمین ارسال می کنند. به طوری که با توجه به انتقال داده های خاص با سرعتی نزدیک به سرعت نور انجام خواهد شد. طبق آنچه ایلان ماسک اعلام کرد، اینترنت Starlink در هر نقطه از جهان قابل دسترسی است.

بزرگترین و بهترین بسته اینترنتی کشور اعلام شد!

گزارش ها همچنین نشان می دهد که شرکت شبکه ماهواره ای اسپیس ایکس برای اجرای این پروژه در ایران، تیرهایی به طول ۸۰۰ کیلومتر در ترکیه نصب کرده است.

پیش از این فرامرز روزگار، دبیر سندیکای صنعت مخابرات در گفت و گو با تجارت نیوز از قابلیت استفاده از تجهیزات نصب شده در کشور خبر داده بود. دسترسی داشته باشید. اینترنت Starlink به تجهیزاتی نیاز دارد که هر کسی که دارد بتواند به آن متصل شود.

اگرچه هنوز مشخص نیست چه افراد یا سازمان هایی به پایانه های نصب شده دسترسی دارند. اما به نظر می رسد که فرآیند قاچاق نیز باعث سهولت در نصب و استفاده بیشتر از این فناوری توسط کاربران می شود و به همین دلیل چندین کاربر دارای این خاصیت هستند.