ترفند های قبولی در مدارس تیزهوشان!


مدارس تیزهوشان جز بهترین مدارس کشور هستند و عده زیادی علاقه دارند که در این مدارس تحصیل نمایند؛ اما قبولی در این مدارس کار راحتی نیست و نیاز به تلاش و کوشش زیادی دارد. مدارس تیزهوشان در دو مقطع ششم به هفتم و نهم به دهم اقدام به برگزاری آزمون می کند که به آزمون تیزهوشان ششم و آزمون تیزهوشان نهم مشهور هستند. امروز در این مطلب قصد داریم نکات بسیاری مهمی درباره مدارس تیزهوشان با شما در میان بگذاریم و ترفندهای قبولی در مدارس تیزهوشان را به شما آموزش دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.


مدارس تیزهوشان چه نوع مدارسی هستند و چه تفاوتی با مدارس عادی دارند؟

هر ساله سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به منظور جذب دانش آموزان نخبه و با استعداد اقدام به برگزاری آزمون می کند. پس می توان گفت در مدارس تیزهوشان تمام دانش آموزان از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و از یک فیلتر سطح بالا عبور کرده اند. در حالی که در مدارس عادی همه جور دانش آموزی وجود دارد. همچنین هزینه مدارس تیزهوشان در مقایسه با دیگر مدارس برتر که عمدتا مدارس غیرانتفاعی می باشند اختلاف زیادی دارد و بسیار مقرون به صرفه است. به طور مثال میانگین هزینه ثبت نام در مدارس تیزهوشان بین ۳٫۵ تا ۸ میلیون می باشد اما این مبلغ در مدارس غیرانتفاعی بین ۱۵ تا ۴۰ میلیون است!

دبیرانی که در مدارس تیزهوشان تحصیل می کنند همواره از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و جز بهترین دبیران کشور هستند. همچنین در مدارس تیزهوشان دانش آموزان مشاور و برنامه ریز دارند که به آن ها مسیر درست درس خواندن را آموزش می دهد. حدودا ۶۷ درصد نفرات برتر کنکور از دانش آموزان مدارس تیزهوشان هستند و این یعنی با تحصیل در مدارس تیزهوشان شانس قبولی شما بسیار بالا می رود. اما در مدارس عادی شاید در کل مدرسه یک الی دو نفر جز نفرات برتر کنکور باشند و شما کار بسیار سختی دارید تا جز آن ها باشید.


آزمون تیزهوشان در چه مقاطعی برگزار می شود و در کدام پایه شانس قبولی بیشتر است؟

آزمون تیزهوشان در دو مقطع برگزار می شود. بار اول در انتهای مقطع دبستان یعنی پایه ششم و هفتم و بار دوم در انتهای مقطع متوسطه اول یعنی پایه نهم به دهم برگزار می شود. نکته مهم و حائز اهمیتی که در مورد آزمون تیزهوشان باید بدانید این است که قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم به مراتب آسان تر از قبولی در آزمون تیزهوشان نهم به دهم می باشد. شاید فکر کنید دلیل این موضوع سطح سوالات است اما در اشتباهید!

دلیل دشوار بودن قبولی در تیزهوشان نهم به دهم ظرفیت کمتر و همچنین تعداد داوطلبان بیشتر آزمون می باشد. خیلی از افراد از برگزاری آزمون تیزهوشان در پایه ششم بی اطلاع هستند و برخی دیگر نیز به تصور اینکه زود است فرزندشان از پایه ششم به مدارس تیزهوشان برود، از ثبت نام در آزمون تیزهوشان امتناع می کنند.


چه کسانی در تیزهوشان قبول میشوند؟

با توجه به سطح نسبتا بالایی که سوالات تیزهوشان دارند، شما صرفا با دانستن مطالب کتاب و جزوه مدرسه قادر به پذیرفته شدن در آزمون تیزهوشان نیستید. معمولا دانش آموزانی در تیزهوشان قبول می شوند که علاوه بر اینکه بر کتاب و جزوه مدرسه مسلط هستند، مطالب بالاتر از سطح کتاب را نیز می دانید. همچنین با توجه به تستی بودن سوالات آزمون سمپاد، مهارت تست زنی بالا نیز به قبولی شما در تیزهوشان کمک می کند.


برای قبولی در تیزهوشان چند ساعت درس بخوانیم؟

برای پاسخ به این سوال نمی توان یک جواب کلی داد و باید گفت با توجه به توانایی ها و هوش یادگیری هر شخص، زمانی که نیاز دارد، تفاوت می کند. اما اگر بخواهیم میانگین زمان لازم برای درس خواندن که به قبولی در تیزهوشان منجر شود را بگوییم، در طول هفته روزانه ۳-۴ ساعت و در آخر هفته بین ۸-۱۰ ساعت می باشد.


منابع آزمون تیزهوشان چیست؟

مهم ترین گام برای قبولی در هر آزمونی آگاه بودن از منابع آن آزمون است. در ادامه با هم منابع آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

منابع آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

یکی از نکات جالب توجه در مورد آزمون تیزهوشان ششم این موضوع است که هیچ سوال مستقیمی از مطالب درسی و کتاب دانش آموزان مطرح نمی شود و سوالات اکثرا جنبه تحلیلی و هوش دارند تا بتوانند استعداد و میزان بهره هوشی دانش آموزان را با هم مقایسه نمایند.

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم

بر خلاف آزمون تیزهوشان ششم، آزمون تیزهوشان نهم به دهم شامل دو بخش است. یک بخش مربوط به دروس دانش آموزان و بخش دیگر مربوط به استعداد تحلیلی که برای سنجش استعداد و هوش دانش آموزان می باشد.

نتیجه گیری

پس می توان گفت اگر قصد قبولی در آزمون تیزهوشان را دارید علاوه بر کتاب و جزوه مدرسه نیاز به کتاب و جزوات مربوط به تیزهوشان نیز نیاز دارید. یکی از بهترین راه های قبولی در آزمون تیزهوشان، شرکت در کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان می باشد.


قبولی تضمینی تیزهوشان با شرکت در کلاس های آمادگی تیزهوشان!

برخی از موسسات آموزشی با شعارهایی نظیر قبولی تضینی و از این دست شعارها قصد فریب دانش آموزان و جذب بیشتر افراد را دارند اما باید بدانید که هیچ موسسه‌ای نمی تواند به شما تضمین دهد. به عنوان مثال دانش آموزی را در نظر بگیرید که تقریبا به مطالب تیزهوشان مسلط است اما در روز آزمون به دلیل استرس و اضطرابی که دارد نمی تواند به خوبی آزمون دهد و قبول نمی شود، در صورتی که موسسه به او تضمین داده بود!

پس این نکته را در نظر داشته باشید که بهترین موسسات و آموزشگاه ها نیز تنها ۵۰ درصد کار هستند و نیم دیگر بسته به خود دانش آموز دارد. در ادامه قصد داریم که معیارهایی که به شما در انتخاب یک موسسه خوب کمک را معرفی نماییم.

معیارهای انتخاب یک موسسه خوب برای قبولی در تیزهوشان

مهم ترین معیارهایی که باید برای شرکت در کلاس های آمادگی تیزهوشان به آن توجه داشته باشید عبارتند از:

۱) اساتید و دبیران متخصص تیزهوشان

اولین و مهم ترین مسئله ای که باید به آن توجه نمایید وجود دبیران متخصص در تیزهوشان می باشد. دبیران مدارس عادی و دولتی که صرفا در حد مباحث کتاب می توانند به دانش آموزان کمک کنند، خیلی کمکی به دانش آموزان در زمینه تیزهوشان نمی تواند بکند. متاسفانه برخی موسسات برای اینکه پول کمتری خرج کنند تا سود بیشتری داشته باشند، از دبیران تازه کار و بی تجربه و یا دبیران بازنشسته استفاده می نمایند. اما دبیران متخصص در زمینه تیزهوشان به خوبی با انواع سوالات و طرز فکر طراحان آشنا هستند و کمک بسیار خوبی به شما خواهند نمود.

۲) هزینه منطقی و معقول به نسبت امکانات

با توجه به شرایط اقتصادی موجود، مسئله‌ای که به خصوص برای خانواده ها می تواند مهم باشد، هزینه منطقی و معقول این کلاس ها به نسبت امکاناتی است که به شما ارائه می دهند. پس اگر خواستید هزینه کلاس های آمادگی تیزهوشان دو موسسه را با هم مقایسه نمایید حتما امکانت و ویژگی هایی که به شما ارائه می دهند در نیز در نظر داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است که یک موسسه قیمت پایین تری داشته باشد اما به خدماتی همچون مشاوره و آزمون های شبیه ساز را به شما ارائه ندهد.

۳) آزمون های شبیه ساز تیزهوشان

شما با شرکت در آزمون های شبیه ساز تیزهوشان که معمولا هر دو هفته یکبار برگزار می شوند به خوبی می توانید خودتان را محک بزنید و با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شوید و در جهت برطرف کردن نقاط ضعف خود اقدام نمایید.

۴) مشاور و برنامه ریز

وجود یک مشاور و برنامه ریز که کارهای شما را پیگیری نموده و به شما برنامه تخصصی متناسب با توانایی خودتان بدهد کمک قابل توجهی به شما خواهد کرد.

۵) ظرفیت کم و محدود کلاس

ظرفیت کلاس باید به گونه‌ای باشد که دبیر بتواند با همه دانش آموزان ارتباط برقرار کند و آن ها را با کلاس همراه کند. همچنین دانش آموزان نیز هر گاه سوالی داشته باشند، در صورتی که ظرفیت کلاس کم باشد به راحتی می توانند سوال خود را مطرح نمایند.


بهترین کلاس آمادگی آزمون تیزهوشان کجاست؟!

با در نظر گرفتن نکات فوق و بررسی های لازم به این نتیجه رسیدیم که یکی از بهترین موسسات در زمینه آموزشی، موسسه فرهنگی آموزشی موفقیت می باشد. این موسسه از پایه ششم تا کنکور برای دانش آموزان کلاس دارد. طبق بررسی های به عمل آمده حدود ۷۰ درصد از دانش آموزان ثبت نام شده در سال گذشته توانستند در آزمون تیزهوشان و سایر مدارس برتر قبول شوند که این نتایج بسیار درخشان و فوق العاده است. موسسه موفقیت علاوه بر این موارد در زمینه پانسیون مطالعاتی و اردو عید، کلاس کنکور و انتخاب رشته نیز فعالیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد موسسه موفقیت و شرکت در کلاس های آمادگی آزمون می توانید با شماره های موسسه موفقیت تماس حاصل فرمایید. (تلفن: ۰۲۱۲۲۸۹۱۸۴۰ – ۰۲۱۲۲۸۷۱۴۹۶)