تل‌آویو: ندا امین، روزنامه‌نگار ایرانی الاصل به مقامات اطلاعاتی ایران پیوست / اسرائیل/ نگرانی‌های صدور فرمان اخراج کیهان – رسانه مدرا


بر اساس گزارش ها دکه روزنامه مدارا؛ روزنامه کیهان در نسخه فعلی خود نوشت: پس از کشف چندین مورد اخیر از نفوذ و جاسوسی در میان سایر وزرا، سرمایه گذاران و مقامات سیاسی اسرائیل از طرف ایران، امنیت این دولت از جمله برخی از پناهجویان ایرانی هم اکنون در شک.”

به گزارش تایمز اسرائیل، ندا امین روزنامه نگار پناهنده پس از پنج سال اخراج شد. یک روزنامه نگار در سال ۲۰۱۷ از اسرائیل درخواست پناهندگی کرد، اما اکنون با خطر اخراج توسط وزیر کشور ایلت شاکد مواجه است. ندا امین به خبر شبکه ۱۲ اسرائیل گفت که از رفتاری که با او می شود شوکه شده است و جایی برای رفتن ندارد.

شاباک، اداره اطلاعات و اطلاعات اسرائیل به پناهنده گفت که در حال مذاکره با مقامات اطلاعاتی ایران است و به او دستور داده شده که اسرائیل را ترک کند. اما وکیل وی این اتهام را “پوست گردو” خواند و گفت که این “دلایلی” برای مجبور کردن امین از اسرائیل است. وکیل امین گفت: «او در گذشته مورد بازجویی قرار گرفته، اما دستگیر نشده، اقدامی علیه وی صورت نگرفته و تهدیدی هم نداشته است.

تایمز اسرائیل می‌افزاید: «در گذشته، کمیته‌ای که درخواست امین را برای وضعیت قانونی در اسرائیل بررسی می‌کرد، به اتفاق آرا با اعطای اقامت دائم به او موافقت کرده بود. نامه ای از وزارت دادگستری به کمیته گفته بود که او در ایران «تحت تعقیب» است و جانش در ایران در خطر است و او کاندیدای «مناسب» برای اقامت دائم است. امین در سال ۲۰۱۴ ایران را به مقصد ترکیه ترک کرد و برای اسرائیل تایمز وبلاگ نوشت. او در تابستان ۲۰۱۷ با تایمز اسرائیل تماس گرفت و گفت که جانش در خطر است. به گفته وی، قرار دادن وب سایتی برای این وب سایت اسرائیلی و سایر نشریات وی در جاهای دیگر، پلیس ترکیه را برانگیخت تا از او سؤال و پاسخ دهد و سپس به او گفت که از ترکیه اخراج شده است. او گفت که می ترسد مقامات ترکیه او را به ایران بازگردانند، جایی که جانش در خطر باشد.

مقامات اسرائیلی به دلیل همدردی با وضعیت اسفناک او، بررسی های لازم را تسریع کردند و وزیر کشور وقت به وی ویزای اسرائیل اعطا کرد. مقامات سفارت اسرائیل در ترکیه نیز مقدمات ورود وی به اسرائیل را فراهم کردند. او به اسرائیل تایمز گفت که آرزو داشت می‌توانست به یهودیت تبدیل شود، اما به دیوار برخورد کرد.

به محض ورود به اسرائیل، او باید ویزای «اقامت موقت» خود را هر سه ماه یکبار تمدید می کرد و مقامات را به چالش می کشید تا برای او شغلی طولانی مدت پیدا کنند.

دوشنبه گذشته فاش شد که وزیر کشور اسرائیل دستور برکناری وی را صادر کرده است. شاباک در بیانیه‌ای آنلاین گفت که امین در زمان حضورش در اسرائیل همچنان به دلیل تماس با مقامات اطلاعاتی ایران تحت بازجویی قرار داشت و علیرغم هشدارهای صریح همچنان در حال مذاکره با مقامات است.

شبکه ۱۲ به نقل از امین گفت: آنها قلب را به من آموخته اند. منطقی نیست که دولت بگوید خطری برای شهروندان است. «وقتی به اسرائیل آمدم، برای من درخت قرمزی مانند شاهزاده خانم و ملکه ساختند.