22
مهر

تنش های تایوانی ترس از درگیری آمریکا و چین در آسیا را برانگیخته استبانکوک (AP) -پس از اینکه روز ملی چین چندین هواپیمای نظامی برای تعقیب تایوان فرستاد ، پکن سرکوب خود را کاهش داده است اما تنش ها همچنان ادامه دارد و سخنرانی ها و استدلال ها پشت صحنه تمرین است.

کارشناسان متفق القول هستند که بعید است در حال حاضر درگیری مستقیم وجود داشته باشد ، اما با غبارآلود شدن آینده دولت خودگردان ، در صورت تضاد آرزوها ، نادرستی یا محاسبات اشتباه می تواند منجر به درگیری شود. چینی ها و آمریکایی ها.

چین قصد دارد جزیره مهم استراتژیک و نمادین را دوباره تحت کنترل خود درآورد و ایالات متحده تایوان را در دنیایی از چالش های بیشتر و بیشتر چین می بیند.

هنری بوید ، تحلیلگر امنیتی در بریتانیا با موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک ، می گوید: “از دیدگاه ایالات متحده ، تصور یک رقابت بزرگ قدرت با چین این دستور کار را هدایت کرده است.”

نیاز به ایستادگی در برابر چین یک انگیزه قوی است که عدم آغاز این جنگ خیانت به منافع ملی آمریکا تلقی می شود. “

چین تایوان را متعلق به خود می داند و کنترل جزیره عنصر اصلی تفکر سیاسی و نظامی پکن است. رهبر شی جین پینگ در تعطیلات آخر هفته تأکید کرد که “اتحاد کشور باید و باید محقق شود” – هدفی که بیست سال پیش با پیشرفت های اساسی در ارتش چین به واقعیت تبدیل شده است.

در پاسخ ، حمایت ایالات متحده از تایوان افزایش یافته و تمرکز آن بیشتر بر منطقه هند و اقیانوس آرام متمرکز شده است. ند پرایس ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه با تاکید بر اینکه حمایت آمریکا از تایوان “قوی” است ، گفت: “همچنین واضح است که ما متعهد به افزایش روابط خود با تایوان و تایوان هستیم.”

سیاست دیرینه واشنگتن ارائه کمک های سیاسی و نظامی به تایوان بوده است ، اگرچه هیچ وعده صریحی برای محافظت از آن در برابر تجاوز چین نداده است.

دو طرف شاید نزدیکترین حمله به سال 1996 بودند ، زمانی که چین ، با توجه به چشم انداز خود در مورد حمایت ایالات متحده از تایوان ، تصمیم گرفت عضلات خود را در تمرین بدنی که شامل موشک اندازان در آب بود ، در 30 کیلومتری تایوان دور کند. ساحل قبل از اولین انتخابات ریاست جمهوری محبوب تایوان.

ایالات متحده با نشان دادن قدرت ، دو گروه ناو هواپیمابر را به منطقه اعزام کرد. در آن زمان ، چین هیچ ناو هواپیمابر و تجهیزات کمی برای پشتیبانی از کشتی های آمریکایی نداشت ، بنابراین عقب نشینی کرد.

چین از فصل بیدار شد ، اصلاحات نظامی را آغاز کرد و 25 سال بعد ، دفاع موشک هایی را که به راحتی باز می گردند ، بهبود بخشید و هواپیماهای خاصی ساخت یا ساخت.

گزارشی از وزارت دفاع آمریکا در آخرین کنگره اشاره کرد که در سال 2000 ، نیروهای مسلح چین “ارتش بزرگ اما مسلح” برآورد می شد ، اما در حال حاضر یک رقیب است ، زیرا از نیروهای آمریکایی در برخی مناطق ، از جمله کشتی سازی که دارای بزرگترین نیروی دریایی جهان است.

شمارش کشتی ها بهترین راه برای مقایسه قابلیت ها نیست – به عنوان مثال نیروی دریایی ایالات متحده دارای 11 ناو هواپیمابر برای دو چینی است – اما اگر در تایوان درگیری وجود داشته باشد ، می تواند تقریباً کل نیروی دریایی چین را تشکیل دهد. بوید ، شریک در ارزیابی تعادل نظامی IISS ، گفت که موشک های زمینی نیز برای کمک به جنگ در اختیار دارد.

“ایده چین برای کار در تایوان این است که آیا آنها می توانند حضور ایالات متحده در مبارزه را به تاخیر بیاندازند یا تعداد آنها را در مبارزه محدود کنند زیرا می توانند دارایی های خود را حفظ کنند. ما کسانی هستیم که از خطرات کمی جلوتر هستیم ، آنها می توانند قبل از اینکه آمریکایی ها با قدرت کافی برای انجام هر کاری در این زمینه ظاهر شوند ، تایوانی ها را شکست دهید. “

استراتژی خود تایوان تصویر آینه است – ایالات متحده و متحدانش از ظهور چین در قدرت برای مدتی عقب می افتند. از قدرت نظامی قابل توجهی برخوردار است و از مزیت مبارزه با لاک پشت های بومی خود برخوردار است. یک مقاله سیاسی اخیر نیز به ضرورت اقدامات نامتقارن اشاره کرده است که می تواند شامل مواردی مانند حمله موشکی به سرزمین اصلی چین یا نشت نفت باشد.

در ارزیابی اداره امنیت تایوان از قابلیت های چین که در ماه آگوست به پارلمان ارائه شد و توسط آسوشیتدپرس به دست آمد ، گفته شد که این بندر از قبل دارای ظرفیت پلمپ است. روز به روز بهتر شدن

در سیاست مدیریت استراتژیک جدید هفته گذشته ، کارلوس دل تورو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده ، چین را “مهمترین” چالش بلند مدت نامید.

این روزنامه می گوید: “برای اولین بار در حداقل یک نسل ، ما یک رقیب استراتژیک با قابلیت های دریایی در مقابل خود داریم و به دنبال استفاده از نقاط قوت خود برای به چالش کشیدن اصول ، همکاری و رفاه ایالات متحده هستیم.”

چین ، در جشن های تعطیلات ملی در اواخر ماه گذشته ، 149 هواپیمای نظامی را در تشکیل گروه ضربتی به جنوب غربی تایوان – در حریم هوایی بین المللی ارسال کرد ، اما به سمت منطقه حاشیه جزیره حرکت کرد و باعث شد تایوان با سختی مبارزه کند.

روز دوشنبه ، چین اعلام کرد که در حال انجام تورهای ساحلی و آزمایشات عمومی در استان اصلی است که بیشترین ارتباط را با تایوان دارد.

ما شیائوگوانگ ، سخنگوی وزارت خارجه تایوان ، اقدامات روز چهارشنبه را تأیید کرد که توسط “نیروهای مستقل تایوان” تشویق به همکاری با “نیروهای خارجی” شد.

هو تیانگ بون ، هماهنگ کننده برنامه های چین در مدرسه مطالعات بین المللی S. Rajaratnam در سنگاپور می گوید: “در هر مرحله چینی ها در تلاش هستند تا وضعیت را تغییر دهند و وضعیت را از طریق این برش سالامی بهبود بخشند.” آنها می دانند که نمی توانند کاری در این زمینه انجام دهند و خطر این است که محاسبه یا محاسبه ای اشتباه انجام شود. ”

تایوان و چین در سال 1949 در یک جنگ داخلی از هم جدا شدند که در آن چیانگ کای شک ناسیونالیست با تسلط مائوتسه دون کمونیست به جزیره گریخت.

در یک مقاله سفید در دفاع از سال 2019 ، پکن گفت که از “وحدت مسالمت آمیز کشور” دفاع می کند-جمله ای که شی در آخر هفته تکرار کرد-اما این موضوع بحث برانگیز نیست. همچنین برای هدف آن.

این روزنامه می گوید: “چین باید و باید گرد هم بیاید.” ما قول نمی دهیم که استفاده از زور را کنار بگذاریم و این اختیار را برای انجام همه اقدامات لازم برای خود محفوظ می داریم. ”

در همین حال ، تسای اینگ ون ، رئیس جمهور تایوان ، بیشتر از مسائل جهانی حمایت می کرد و در آخرین شماره روزنامه ارز خارجی نوشت که “در صورت سقوط تایوان ، عواقب آن امنیت منطقه ای و سیستم دموکراتیک را به خطر می اندازد.”

او نوشت: “شکست در محافظت از تایوان تنها یک فاجعه برای تایوانی ها نیست.” این زیرساخت های امنیتی را که به مدت هفت سال به صلح و توسعه اقتصادی چشمگیر در منطقه دامن زده است ، از بین خواهد برد. “

قوانین ایالات متحده این کشور را ملزم می کند تا تایوان را در حفظ توانایی های دفاعی خود و تبدیل تهدید به این جزیره به عنوان یک مسئله مهم یاری رساند.

واشنگتن به تازگی اذعان کرد که نیروهای ویژه ایالات متحده با توانایی های آموزشی در این جزیره هستند و بسیاری از عملیات ملی منطقه را به عنوان بخشی از به اصطلاح “هند باز و آزاد اقیانوس آرام” بهبود بخشیده است. آنها یک ورزش شامل 17 کشتی از شش نیروی دریایی – ایالات متحده ، انگلستان ، ژاپن ، هلند ، کانادا و نیوزلند را ترک کردند که اوایل ماه جاری جزیره اوکیناوا ژاپن را ترک کردند.

واشنگتن همچنین ماه گذشته موافقت نامه ای را با بریتانیا برای ارائه زیردریایی هسته ای به استرالیا امضا کرد که به گفته چین “صلح و امنیت را به طور کامل از بین می برد”.

هوو گفت: “آمریکایی ها سعی می کنند متحدان خود را به همبستگی برسانند.” پرونده تایوان در حال جهانی شدن است. “

بوید گفت ، در حال حاضر ، هر دو ارتش آمادگی کامل برای جنگ با تایوان را ندارند ، اما در نهایت این تصمیم آنها نیست.

وی گفت: “این بستگی به ارتش ندارد.” “این برای سیاستمداران است.”

_____

متیو لی نویسندگان آسوشیتدپرس در واشنگتن و هویژونگ وو در تایپه ، تایوان در تهیه این گزارش مشارکت داشتند.