توان پالایشی ایران از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیارد بشکه فراتر رفته است


یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ – ۱۱:۲۹

قیمت دلار

تهران (پانا) – توان پالایشی ایران با بیش از ۴۰۰ هزار بشکه افزایش روزانه در یک دهه گذشته به ۲ میلیون و ۲۰۲ میلیارد بشکه رسیده است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در گزارش سالانه خود که هفته گذشته منتشر شد، قدرت پاکسازی جهانی کشورهای مختلف را بررسی کرده است.

بر اساس این گزارش، ظرفیت تصفیه ایران در سال ۲۰۲۱ معادل ۲ میلیون و ۲۰۲ هزار بشکه است که نسبت به سال ۲۰۲۰، ۱۰۰۰ بشکه اضافه شده است. ظرفیت تصفیه ایران تا سال ۲۰۲۰ معادل ۲ میلیون بشکه و ۲۰۱ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس گزارش سالانه اوپک، ظرفیت پالایشی ایران از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱ بیش از ۴۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. ظرفیت پالایشی ایران در سال ۲۰۱۱ معادل ۷۱۵ میلیون بشکه در روز بود.

ظرفیت پاکسازی اوپک ۳۳۲۷ بشکه در روز برای عربستان سعودی، ۲۶ میلیارد بشکه برای ونزوئلا (با احتساب ظرفیت سازی)، ۱۲۷۲ بشکه در روز برای امارات و ۱۱۱۶ میلیون بشکه در روز برای عراق است. سال ۲۰۲۱ اعلام شد. ظرفیت پاکسازی کشورهای عضو اوپک کمتر از یک میلیون بشکه در روز است.

بر اساس گزارش سالانه اوپک، ایالات متحده ۱۷ میلیون و ۷۵۵ هزار بشکه در روز، چین با ۱۶ میلیون و ۴۶۲ هزار بشکه و روسیه با ۷ میلیون و ۱۰۵ هزار بشکه در روز، بزرگترین صنعت پاکسازی جهان هستند.