تورم افزایش یافته و رئیسی می گوید کاهش می یابد


اعتماد نوشت: آقای رئیسی سومین بار در ۵ ماهه سال ۱۴۰۱ است که آمارهایی را ارائه می کند که انتقاد بینندگان را برمی انگیزد و از سوی دیگر موجی از حمایت رسانه های مرتبط و دولت را نیز دنبال می کند. رسانه‌هایی که باید با هدف اطلاع‌رسانی دقیق و راستی‌آزمایی اطلاعات ارائه‌شده شروع کنند، سپس از منظر «سیاسی» از امواج سیاسی حمایت کنند.

برای اولین بار در فروردین ۱۴۰۱ آقای رئیسی از کاهش ۱۳ درصدی نرخ تورم در ۸ ماه خبر داد، اظهاراتی که تیتر روزنامه «کهان» شد. رئیس جمهور تیرماه امسال در گفت و گوی تلویزیونی با مردم گفت: کشور را در کشوری برد که قیمت ماهانه آن ۶۰ درصد بود و برای سومین بار نشست خبری دیروز که تورم ۶۰ درصدی بود. دوباره رقم اعلام شد

به نظر می رسد در این سه مورد، رئیس جمهور به آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی که محرمانه است، اشاره کرده است. اما مشخص نیست چرا نرخ تورم محاسبه شده توسط بانک مرکزی (که در سایت این موسسه قرار نمی گیرد و انتشار عمومی آن ممنوع است) بیش از ۱۶ درصد از نرخ تورم محاسبه شده اداره آمار چیست؟

افزایش قیمت نقطه به نقطه در دولت رئیس جمهور

تورم میزان تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری یا روستایی در یک ماه معین نسبت به ماه مشابه سال قبل است. مثلاً میزان تورم تیرماه ۱۴۰۱ با مقدار قیمت در تیر ۱۴۰۰ مقایسه شده و میزان کاهش یا افزایش آن به صورت نقطه به نقطه تورم در نظر گرفته می شود.

تورم نقطه به نقطه از این جهت مهم است که تصویری کلی از افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم در کوچه و بازار ارائه می دهد. با مقایسه قدرت خرید مردم شهرهای بزرگ و روستاها در یک سال می توان متوجه شد که افزایش قیمت چقدر در زندگی مردم تاثیرگذار بوده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه در دولت آقای رئیسی نه تنها کاهش نیافته بلکه در حال افزایش است. در مرداد ماه سال گذشته، یعنی زمانی که یک گروه اقتصادی جدید تأسیس شد و قدرت را در دست گرفت. نرخ نقطه به نقطه (طبق آمار ارائه شده توسط سازمان آمار) ۴۳.۲ درصد بوده است. اداره آمار همین یک هفته پیش اعلام کرد که نرخ نقطه به نقطه در مرداد ۱۴۰۱ به ۵۲.۲ درصد رسیده است. به عبارت دیگر مردم برای خرید محصول در این فصل باید ۹ درصد بیشتر هزینه کنند.