22
مهر

تیمبوکتو در مالی از جهادگران می ترسد زیرا فرانسه ارتش خود را کاهش می دهدتیمبوکتو ، مالی (AP) – نه سال می گذرد که شبه نظامیان اسلام گرا در زهرا در شمال زهرا عبدو را به اتهام نشان دادن موهایش و پوشیدن لباس هایی که به گفته آنها تنگ است ، دستگیر کرده اند.

شبه نظامیان القاعده که مرکز بیابان را در سال 2012 به دست گرفتند ، عبدو را در حضور اطرافیانش کتک زدند. زن مسن سعی کرد ضرب و شتم را متوقف کند اما با خشونت متوقف شد.

او به یاد می آورد: “من ده ها نفر را در حضور جمعیت زیادی مورد ضرب و شتم قرار دادم و به خاطر درد بود که ناپدید شدم.” به ”

او گفت که این ضربه همچنان او را آزار می دهد. ترس او از زمانی افزایش یافته است که فرانسه در ژوئیه اعلام کرد که نیروهای خود را در مالی تا سال 2022 کاهش خواهد داد. پس از سالها رهبری مبارزه با جهادی ها در شمال مالی ، نیروهای فرانسوی پایگاه های خود را در آنجا خواهند بست. تیمبوکتو و دیگر مراکز شمالی.

با بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان ، عبدو گفت که می ترسد که اندکی پیش از آن افراط گرایانی که او را مجازات می کردند تیمبوکتو و دیگر شهرهای شمال مالی را تصرف کرده باشند.

او می گوید: “من می ترسم چنین اتفاقی در سال 2012 رخ دهد.” “به همین دلیل من لیسانس خود را نگرفتم ، این بسیار آسیب زا بود. من می خواهم تجارت بخوانم ، تجارت کنم.

“الان هم پاهایم درد می کند. فکر می کنم یک لیوان از آن هنوز آنجا نشسته بود. “

برای قرن ها ، تیمبوکتو مرکز دانشمندان مسلمان بوده است که بیشتر در سنت اسلامی هستند. در سال 2012 ، گروهی از افراط گرایان قدرتمند ، بسیاری از الجزایر ، خود را تشکیل دادند و از غیبت دولت مالی در شمال استفاده کردند.

افراطیون به زودی شروع به اجرای دقیق قوانین شرع اسلامی کردند ، زنانی مانند عبدو را کتک زدند و دست سارقان متهم را قطع کردند. مانند طالبان در افغانستان ، ستیزه جویان در مالی ، معروف به انصار دین ، ​​اماکن فرهنگی تاریخی را که بت پرستی می گویند ، هدف قرار داده و مقبره های باستانی و ارزشمندی را که از آثار یونسکو هستند تخریب کردند. میراث جهانی. آنها همچنین موسیقی را ممنوع کردند.

زنان موظفند سر خود را بپوشانند و دختران دیگر در یک کلاس با پسران آموزش نمی بینند.

برخلاف افغانستان ، حکومت شبه نظامیان در شمال مالی کوتاه مدت بود-فرانسه یک سال بعد وارد عمل شد که باعث شد انصار دین از تیمبوکتو و دیگر شهرهای شمالی به اوایل سال 2013 مجبور شود. تیمبوکتو در مجلس ملی مالی.

اما شبه نظامیان قدرتمند اسلامگرا به طور کامل شکست نخوردند ، در صحرا پراکنده شدند و در آنجا حملات متعددی را علیه سربازان مالي و صلح بانان سازمان ملل متحد انجام دادند.

ساکنان تیمبوکتو گفتند که معترضان از حومه شهر دور نیستند – آنها مردانی را دیدند که ریش های بلندی در یک کامیون تویوتا هایلوکس در نزدیکی خود داشتند. آنها گفتند که برخی از ستیزه جویان برای خرید در بازار به شهر می آیند ، اما هیچ کس از ترس قصاص جرات نمی کند از آنها شکایت کند.

هنگامی که فرانسه نیروهای خود را از تیمبوکتو خارج می کند ، هنوز تحت حمایت ارتش مالی و 800 حافظ صلح سازمان ملل متحد ، عمدتا از بورکینافاسو ، خواهد بود. ارتش فرانسه اعلام کرد که اردوگاه های فرانسه در تسالیت و کیدال نیز بسته خواهد شد.

ابوباکرین سیسه ، شهردار تیمبوکتو ، از تصمیم فرانسه برای توقف عملیات بارخان ناراحتی خود را پنهان نمی کند.

وی گفت: “نیروهای امنیتی و امنیتی ما تحت تأثیر وضعیت امنیتی تیمبوکتو قرار گرفته اند و خروج نیروهای متحد مانند بارخان خلأ ایجاد می کند که توسط تمام گروه های مسلح پر شده است.” و سیسه.

در هشت سال پس از فرار تروریست ها به صحرا ، زندگی دوباره به تیمبوکتو بازگشت. مقبره های تخریب شده بازسازی شده ، موسیقی از سر گرفته شده و رویدادهای فرهنگی بار دیگر هر آخر هفته برگزار می شود.

عقب نشینی قریب الوقوع ارتش فرانسه باعث ترس افرادی در تومبوکتو شده است که به شدت می خواهند شهر جایگاه خود را به عنوان یک مقصد گردشگری بین المللی بازگرداند.

سالهاست که شهر و مناطق اطراف آن هر ساله در ماه ژانویه جشنواره های موسیقی محبوب را میزبانی می کند که موسیقی دانان سراسر جهان را به خود جذب کرده است. و پیش از آنکه تروریستها به عنوان باج شروع به ربودن خارجی ها کنند ، صدها معترض به این محل هجوم آوردند و جلوی تابلو شهر عکس گرفتند ، زیرا تیمبوکتو کپی یکی از “انتهای زمین” است.

صلاحا مایگا ، مجری جوان جشنواره موسیقی محلی که آشتی را با اجرای فرهنگی ترویج داده است ، می ترسد که رفتن فرانسه “همه چیزهایی را که از سال 2012 ایجاد شده است خراب کند.”

وی گفت: “حتی در حال حاضر ، ارتش بیش از 30 کیلومتر (حدود 19 کیلومتر) خارج از شهر تیمبوکتو را کنترل نمی کند و 80 درصد استان اطراف تیمبوکتو تحت کنترل گروه های جهادی است.”

ایده ای که عبدو ، دختری که در سال 2012 به طور علنی شلاق خورد ، به اشتراک گذاشت. او اکنون ازدواج کرده است و می گوید که آرزو دارد بچه دار شود اما نگران این است که اگر شبه نظامیان دوباره تیمبوکتو را تحت کنترل بگیرند ، زندگی چگونه خواهد بود.

وی گفت: “جهاد در حال حاضر اینجا در تیمبوکتو است ، اما آنها قدرت اداره شهر را ندارند.” اگر قدرت نظامی در تیمبوکتو کافی نباشد ، مسلحاً مسلحان باز خواهند گشت ».

___

کریستا لارسون نویسنده آسوشیتدپرس در داکار سنگال شرکت کرد.