حسین راغوفر: این روزها کارگران ساده هم مهاجرت می کنند – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه متاسفانه روند اقتصاد ما به نفع سرمایه داران است، گفت: نابرابری دستمزد کارگران عامل مهمی در کاهش بهره وری و سقوط تولید و سردرگمی پرداخت دستمزدها به ویژه است. در بخش دولتی همچنین به دلیل نبود اراده سیاسی لازم برای تحکیم نظام پرداخت است.

حسین راغوفر گفت: کار برابر باید دستمزد مساوی دریافت کند.

وی افزود: دلیل این تفاوت ها تشخیص این سردرگمی در نظام تصمیم گیری در کشور است. دولت ها اقداماتی انجام داده اند که امکان نابرابری شدید پرداخت ها را در داخل کشور ایجاد کرده و نتیجه آن ایجاد نظام پرداخت دوگانه است.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: امروز بودجه بنگاه های دولتی بسیار بیشتر از بودجه عمومی کشور است. این موسسات دولتی برای برخی از کارمندان دولتی برای دریافت مبالغ نجومی از مردم به زندگی خصوصی تبدیل شده است و بیشتر این پرداخت ها به افراد دارای مناصب بالا تعلق می گیرد.

به گفته راغوفر، حقوق کارگران تفاوت چندانی ندارد زیرا این گروه ها قدرت مذاکره را نداشتند و دولت از این فرصت استفاده کرد.

افزایش دستمزدها دلیل تورم نیست

وی در پاسخ به این سوال که چرا همیشه گفته می شود افزایش دستمزد کارگران باعث افزایش پول و تورم می شود؟ در تصمیم‌گیری تفکر اشتباه زیادی وجود دارد و بس، مشکل اینجاست که دستمزدها که یکی از عوامل اصلی و مؤثر در بهره‌وری است، در سی سال گذشته همچنان سرکوب شده است و شکاف بین حداقل مطالبات کارگران و حقوق پرداختی به این قشر روز به روز افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: علت اصلی تورم در کشور ما افزایش دستمزد نیست، بلکه افزایش قیمت پول است که توسط دولت ها انجام شده و با تصمیمات آنها ممکن شده است.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: چنین فرآیندی بیش از هر چیز نشان از روش های مدیریت اقتصادی در راستای حفظ منافع صاحبان صندوق ها دارد.

وی افزود: امروزه سهم درآمد حاصل از تولید در کشور ما به ۲۰ درصد کاهش یافته است و این رقم در مقایسه با بسیاری از کشورهای صنعتی دنیا از ۶۰ تا ۷۰ درصد فراتر رفته است که نشان می دهد چرا دستمزدها سرکوب می شود و چرا. کاهش تولید در بخش تولید داخل.

راغوفر گفت: کاهش شدید تولید یکی از دلایل تعطیلی شرکت ها و ناتوانی در رقابت با تولیدکنندگان خارجی است و توضیح می دهد که چرا فروپاشی اقتصاد در سال های اخیر عمیق و رو به رشد است و دلیل اصلی آن این است که کارگران انگیزه لازم برای تلاش و تلاش زیاد را ندارند.

وی بیان کرد: اگر باید قیمت ها را طبق تعبیر مسئولان سنجید، قطعا یکی از این قیمت ها، قیمت نیروی کار و دستمزد است، زیرا نیروی کار نقش تعیین کننده ای در موفقیت یا شکست فعالیت های شرکت دارد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: متأسفانه در کشور ما تشکل های صنفی، حامیان کارگری و صنفی وجود ندارد و به همین دلیل به راحتی می توانند از نظام دستمزد متفاوتی برای دیدن استفاده کنند.

راغوفر موافقت کرد: به دلیل سلسله مراتبی بودن این سیستم پرداخت، تنها مشاغل برتر را در نظر می گیرد و کارکنان را که بخش اصلی نیروی کار هستند در نظر نمی گیرد و تنها در مورد فرصت های موجود به نفع این گروه ها تصمیم گیری می کند. گرفتن

وی در ادامه موضوع فوق افزود: به همین دلیل دستمزدها در سال های گذشته به ویژه پس از جنگ به طور مداوم کاهش یافته و فاصله بین نرخ تورم و حداقل دستمزد برای تامین نیازهای معیشتی کارگران بوده است. افزایشی که اثرات زیادی بر اقتصاد دارد که از جمله آنها می توان به کاهش بهره وری، تعمیق رکود اقتصاد کشور و رشد مشاغل غیرمولد و سفته بازی اشاره کرد.

قیمت کار نیز باید واقع بینانه باشد

راغوفر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا مسئولان اقتصادی مدام از لزوم قیمت گذاری واقعی بویژه قیمت انرژی در ایران و گرانی این کالاها در کشورهای دیگر صحبت می کنند اما از نرخ تورم چیزی نمی گویند؟ این کالاهای دستمزدی در همین کشورهاست.وی خاطرنشان کرد: خود خدمتگزاران ما هم می دانند که دستمزدشان بیست برابر کشور ماست. وقتی صحبت از قیمت بالای انرژی در آن کشورها می شود، خودشان می دانند که بین دستمزد و قیمت تعادل وجود دارد.

وی ادامه داد: در اغلب موارد قیمت کالاهای اساسی مانند برنج، روغن و سایر اقلام اساسی که مردم استفاده می کنند با قیمت گران ترین کالاهای کشورهای اروپایی برابری می کند در حالی که دستمزدها اصلا قابل مقایسه نیست.

این کارشناس اقتصادی گفت: ناآگاهی مسئولان برای کارگران رها می شود و بسیاری از مدعیان تحصیل در رشته اقتصاد نیز از این تفکر دفاع می کنند و به مسائل نگاه دقیق می کنند و معتقدند حقوق هزینه های تولید را افزایش می دهد. از طرفی از اقتصاد آزاد دفاع می کنند!

وی تصریح کرد: اگر فرض بر این است که آزادی اقتصادی وجود دارد و قیمت ها آزاد است، باید این قیمت ها در بازار آزاد تعیین شود. نه اینکه دولت ها بتوانند با اعمال فشار بر افزایش دستمزدها از صاحبان سرمایه حمایت کنند و کارگران بدون حمایت دولت بمانند.

راغوفر افزود: در سال‌های اخیر شاهد خروج سرمایه‌های علم و فناوری از کشور بوده‌ایم و نخبگان به سرعت و به زور از کشور خارج شدند، حتی کارگران ساده مهاجرت که دلیل اصلی آن سرکوب دستمزد کارگران است. سیستم تصمیم گیری

وی تصریح کرد: استثمار کارگران تنها به کارگران محدود نمی شود، بلکه نارضایتی در دولت و کارکنان دولت زیاد است و این نارضایتی در بهره وری پایین نهادها، دولت و تجارت خود را نشان می دهد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، با توجه به افزایش هزینه های معیشت کارگران، بهره وری این گروه کاهش یافته و این امر باعث می شود شرکت ها از فعالیت های تولیدی کناره گیری کنند و ثبات و بیکاری گسترش یابد و سرمایه گذاران همه چیز را از دست بدهند. دارایی و پول آنها را از کشور خارج می کنند یا کارهای غیرمولد مانند خرید و فروش سکه و پول انجام می دهند که عمدتاً افزایش قیمت است.

راغوفر ضمن ادامه موضوع فوق افزود: صاحبان وجوه، اموال و پول آنها تحت تأثیر بهره قرار می گیرد که بهره وری کشور را از بین می برد.

وی گفت: بیکاری در حال افزایش است و جامعه با مشکلات اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی و سیاسی زیادی مواجه است که امروز بر همگان روشن است. بنابراین موضوع تبعیض دستمزد یکی از جنبه های اصلی ثبات اجتماعی و سیاسی در همه جوامع است.

این کارشناس اقتصادی در پایان تاکید کرد: دولت ها در همه جای دنیا تلاش می کنند مشاغل کافی در جامعه را مدیریت کنند تا کارگران بتوانند حداقل نیازهای زندگی خود را تامین کنند.