دانشمندان NTU فناوری پیش‌بینی برای تشخیص افسردگی توسعه داده‌اندمحققان دانشگاه فناوری نانیانگ یک برنامه رایانه ای پیش بینی کننده ایجاد کرده اند که می تواند برای غربالگری افراد از نظر خطر افسردگی استفاده شود.

در مورد چیست

مدل Ycogni با قابلیت یادگیری ماشینی، خطر افسردگی افراد را با تجزیه و تحلیل فعالیت بدنی، الگوهای خواب و اندازه‌گیری ریتم شبانه‌روزی تشخیص می‌دهد که داده‌های آن از مراحل، ضربان قلب، انرژی و خواب دستگاه‌های پوشیدنی به دست می‌آید.

یک مطالعه با استفاده از این فناوری دقت ۸۰ درصدی را در شناسایی افراد در معرض خطر افسردگی و افراد بدون خطر نشان داده است. این مطالعه شامل ۲۹۰ بزرگسال شاغل بود که وظیفه داشتند به مدت دو هفته از دستگاه های Fitbit Charge 2 استفاده کنند و دو نظرسنجی سلامتی را تکمیل کنند. یافته های این تحقیق در مجله دانشگاهی JMIR mHealth و uHealth منتشر شده است.

چرا مهم است

در سنگاپور، بیماری همه گیر منجر به افزایش موارد سلامت روان از جمله افسردگی شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط موسسه بهداشت روان، در اطراف ۱۳ درصد از بیش از هزار بزرگسال گزارش کرده اند که از زمان شروع قرنطینه، علائم افسردگی یا اضطراب را تجربه کرده اند.

Josip Car، استاد دانشکده پزشکی NTU Lee Kong Chian و یکی از نویسندگان این مطالعه، امیدوار است که فناوری یادگیری ماشین آنها، همراه با محبوبیت روزافزون دستگاه‌های پوشیدنی، “روزی بتواند برای غربالگری به موقع و بدون مزاحم افسردگی استفاده شود”.

به گفته جورجیوس کریستوپولوس، دانشیار مدرسه بازرگانی NTU Nanyang که همچنین این مطالعه را رهبری کرده است، محققان همچنین معتقدند که مطالعه آنها می تواند به عنوان پایه ای برای استفاده از فناوری پوشیدنی برای کمک به بهبود سلامت ذهنی افراد استفاده شود.

جدای از شناسایی خطرات افسردگی، این مطالعه همچنین الگوهای رفتاری خاصی را در میان شرکت‌کنندگان با علائم افسردگی مانند احساس درماندگی و ناامیدی، از دست دادن علاقه به فعالیت‌های روزانه و تغییر در اشتها یا وزن مرتبط کرده است.

به عنوان مثال، افرادی که دارای ضربان قلب متفاوت هستند، مستعد ابتلا به علائم افسردگی شدیدتر هستند، که تایید می کند مطالعات گذشته که به تغییرات ضربان قلب در طول خواب به عنوان یک نشانگر فیزیولوژیکی معتبر افسردگی اشاره کرده بودند.

همچنین مشخص شد کسانی که الگوهای خواب کمتری دارند احتمالاً علائم افسردگی دارند.

با این یافته ها، پروفسور. Car گفت که آنها قصد دارند تحقیقات خود را گسترش دهند تا سایر علائم حیاتی در تشخیص خطر افسردگی مانند دمای پوست را شامل شود. دانشیار اضافه کرد: خستگی ذهنی حوزه دیگری است که می توانند به آن توجه کنند. پروفسور کریستوپولوس

تیم NTU همچنین قصد دارد با استفاده از داده‌های مربوط به آن، از جمله مدت زمان استفاده و اتکا به رسانه‌های اجتماعی، تأثیر استفاده از تلفن‌های هوشمند را بر علائم افسردگی و خطر ابتلا به افسردگی بررسی کند.

روند بزرگتر

هیئت ارتقای سلامت سنگاپور برای ارائه یک منبع قابل اعتماد از منابع در مورد بهزیستی روانی، در حال ایجاد یک پورتال آنلاینی که محتوای با سرپرستی متخصصان را میزبانی می کند. بر روی پلت فرم دولتی HealthHub راه اندازی خواهد شد.

در ماه دسامبر، پلت فرم سلامت روان ThoughtFull و Pfizer سنگاپور یک همکاری حرفه ای انحصاری برای ارائه دسترسی آزمایشی رایگان به پشتیبانی بهداشت روان در تلاش برای مقابله با انگ در مورد سلامت روان امضا کردند. برنامه ThoughtFull دارای محتوای نظارتی، ردیابی، و مربیگری و درمان رفتاری یک به یک است.

در همین حال، ارائه دهنده نرم افزار Opsis Emotion AI آزمایشی آخرین فناوری تجزیه و تحلیل احساسی آن با همکاری آژانس خدمات اجتماعی Lionsfrienders است. هدف این برنامه تشخیص دقیق مشکلات سلامت روان در بیش از ۴۳۰۰ سالمند در سنگاپور است. نرم افزار آن از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل پاسخ ها و حالات چهره و تعیین وضعیت روانی فرد که از طریق نقشه حرارتی نمایش داده می شود، استفاده می کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر