22
مهر

دانشمند هلندی Geert Jan van Oldenborgh در سن 59 سالگی درگذشت


هاگ ، هلند (AP)-دانشمند محترم هلندی Geert Jan van Oldenborgh ، بنیانگذار گروهی که به سرعت تأثیرات احتمالی تغییرات آب و هوایی را بر رویدادهای شدید بررسی کرد ، در “تولد 59 سالگی” خود ، موسسه هواشناسی سلطنتی هلند درگذشت. گفت (پنجشنبه) به

کار پیشگامانه ون اولدنبورگ با شبکه World Weather Attribution ماه گذشته وی را به همراه فریدریک اتو بنیانگذار او به عنوان یکی از 100 نفر شناخته شد. مجله تایم در سال 2021 قدرتمندترین بود.

مجله از آنها به خاطر ایجاد یک تیم تحقیقاتی جهانی که بتواند داده های شدید آب و هوایی را به سرعت تجزیه و تحلیل کند ، قدردانی کرد.

ون اولدنبورگ پس از اینکه هشت سال پیش با بیماری کالر یا مولتیپل میلوما ، نوعی سرطان خون تشخیص داده شد ، کار خود را از سر گرفت. به گفته موسسه هواشناسی هلند ، وی روز سه شنبه درگذشت.

در طول تابستان ، تیم به این نتیجه رسیدند که گرم شدن مخرب در شمال اقیانوس آرام ایالات متحده “بدون تغییر آب و هوا ناشی از انسان” غیرممکن است. این شبکه همچنین گفته است که باران های شدید که سیل هایی را به دنبال داشت که منجر به مرگ و ویرانی در سراسر آلمان و بلژیک در ماه ژوئیه شد ، “باعث تغییر آب و هوا” شده است.

وان اولدنبورگ ، که در دانشگاه لیدن در رشته فیزیک تحصیل می کرد ، در سال 1996 وارد موسسه هواشناسی هلند شد و در آنجا پیش بینی های آب و هوای ال نینو را در منطقه اقیانوس آرام مطالعه کرد. در همکاری با موسسات هلندی ، او همچنین به گزارش سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا کمک کرده است.

در اوایل دهه 2000 ، او یک پلتفرم ایجاد کرد که به آن “Climate Explorer” می گویند تا اطلاعات آب و هوا را مطالعه کند.

“او این کار را به تنهایی انجام داد و بودجه زیادی نداشت. این یکی از مفیدترین ابزارها برای دسترسی و تجزیه و تحلیل داده های آب و هوایی جهانی است. ” “تمایل او برای به اشتراک گذاشتن همه کارهایی که انجام داده است ، و دسترسی به علم ، داده ها و ابزارها برای علم آب و هوا و این بدان معناست که پاسخ ها به راحتی در دسترس عموم مردم است.”

گروه گفت که این صداقت ، مهربانی و رفتار ون اولدنبورگ نبود که در زندگی و کار او درخشید و به دانشمندان ، دانشجویان و دوستان خود اجازه داد او را از دست بدهند ، اما از دانش و همکاری با آنها سپاسگزار بودند. میراث او عالی خواهد بود. ”

مراسم تشییع جنازه بلافاصله اعلام نشد.

___

تمام پوشش آب و هوایی AP را در https://apnews.com/hub/climate-change دنبال کنید