درباره درمان فیبروم رحمی صادقانه صحبت کنید – وبلاگ Credihealth


اکثر زنان تا سن ۵۰ سالگی حداقل یک فیبروم رحم دارند – یک تومور غیر سرطانی که در دیواره رحم تشکیل می شود. علیرغم شیوع این بیماری، دستیابی به اطلاعات درمانی دقیق یک چالش است. تصورات غلط زیادی در مورد درمان فیبروم رحم وجود دارد، از تأثیر آن بر باروری و اینکه آیا می تواند باعث سرطان شود. دکتر هریشیکش بای، با بالاترین کالیبر دکتر متخصص زنان در بمبئی، این حقایق با پشتوانه علمی در مورد فیبروم های رحمی به شما کمک می کند تا از استرس های غیرضروری جلوگیری کنید. دکتر هریشیکش پای متخصص باروری بسیار ماهر و با تجربه و یکی از بهترین پزشکان بمبئی است. متخصصین زنان و زایمان. او بیش از ۵۰ جایزه را برای رهبری خود در بسیاری از درمان ها و روش های پیشرفته در زمینه زنان و ناباروری دریافت کرده است. دکتر هریشیکش پای کسی نیست که به او آرامش دهد و دائماً به خود فشار می آورد تا برای سلامت زنان بیشتر تلاش کند. او عضو چندین سازمان برجسته است و چندین کتاب دارد. او همچنین به عنوان عضو هیئت علمی و سخنران در بسیاری از سمینارها و کنفرانس ها در سراسر جهان دعوت شده است. این مقاله تمام افسانه های مربوط به فیبروم رحم را پوشش می دهد و به شما کمک می کند حقایق مربوط به آن را درک کنید.

 1. افسانه: اگر فیبروم دارید، باید همه آنها را درمان کنید.

حقیقت: تا ۷۰ درصد از زنان فیبروم دارند، اما بسیاری از آن بی اطلاع هستند. دکتر بای توضیح می دهد: «اگر فیبروم ها به طور اتفاقی در سونوگرافی تشخیص داده شوند، همه به درمان نیاز نخواهند داشت. اکثر فیبروم ها هر سال از نیم سانتی متر تا یک سانتی متر رشد می کنند. اگر هیچ علامتی ندارید یا برای باردار شدن تلاش نکرده اید، می توانید یک استراتژی انتظار و دید را دنبال کنید. پزشک شما از معاینات معمول و آزمایشات تصویربرداری برای پیگیری پیشرفت آنها استفاده می کند. اگر شروع به احساس علائم کردید، می توانید با پزشک خود در مورد سایر گزینه های درمانی صحبت کنید.

 1. باور غلط: فیبروم ها خود به خود از بین می روند

حقیقت:فیبروم ها در اندازه ها و اشکال مختلف ظاهر می شوند و می توانند رشد کنند، کاهش یابند یا همیشه یکسان بمانند. آنها می توانند باعث خونریزی شدید و گرفتگی های دردناک و همچنین فشار بر مثانه و روده شوند که منجر به یبوست، بی اختیاری و درد در حین رابطه جنسی می شود. از سوی دیگر، برخی از زنان ممکن است در انکار باشند. زمانی که من آنها را می بینم، فیبروم های غول پیکری دارند.” این کارشناس می افزاید: “بخشی از آنها فکر می کنند، “اوه، من امیدوار بودم که به سادگی از بین برود”، “اما اینطور نیست.”

 1. افسانه: تنها گزینه درمانی هیسترکتومی است

به گفته دکتر پای، یک متخصص زنان و زایمان عالی در بمبئی، نحوه درمان فیبروم رحم به علائم، نگرانی های تولید مثل و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. به گفته دکتر بای، هیسترکتومی (همچنین به عنوان برداشتن رحم شناخته می شود) همیشه ضروری نیست، و در حالی که تنها درمان فیبروم رحم است، تنها گزینه درمانی نیست. سایر گزینه های درمانی عبارتند از:

 • هیستروسکوپی (که فیبروم ها را از حفره رحم خارج می کند).
 • ابلیشن آندومتر (که پوشش داخلی رحم را برای درمان تومورهای کوچک از بین می برد).
 • میومکتومی (که فیبروم ها را از حفره رحم خارج می کند) (فقط فیبروم ها را حذف می کند).

روش‌ها و داروهای غیرجراحی نیز برای کنترل خونریزی شدید و کوچک کردن فیبروم موجود است.

 1. افسانه: هیسترکتومی روش موثری نیست.

حقیقت: به گفته دکتر بای، هیسترکتومی پیامدهای عاطفی عمیقی برای بسیاری از زنان دارد، نه تنها از دست دادن پدر و مادر، بلکه معنای زن بودن را نیز دارد. زنان و پزشکان آنها رویکردی جامع به سلامت خود توصیه می کنند. در مورد عواقب هورمونی و فیزیکی هیسترکتومی با پزشک خود مشورت کنید. این چه تاثیری بر میل جنسی من دارد؟ عدم وجود رحم چگونه خواهد بود؟ او ادامه می‌دهد: «من دلیلی نمی‌بینم که اگر زن می‌خواهد اندام خود را حفظ کند، نبایستی خواسته‌های او را برآورده کنیم، و از نظر پزشکی این کار بی‌خطر است».

 1. باور غلط: جراحی فیبروم باعث گسترش سرطان می شود.

فیبروم های رحمی تومورهای خوش خیم هستند. به گفته دکتر بای، کمتر از ۱ درصد از زنانی که تحت عمل جراحی فیبروم قرار می گیرند، به سارکوم مخفی رحم، نوعی سرطان، مبتلا می شوند. استفاده از تجهیزات جراحی به نام ابلیشن نیروی لاپاروسکوپی در طول میومکتومی و هیسترکتومی در افراد مبتلا به سرطان پنهان ممکن است باعث گسترش سرطان در خارج از رحم شود. با این حال، در نتیجه، دستگاه دیگر به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 1. فیبروم های افسانه ای باید برداشته شوند

حقیقت: سونوگرافی متمرکز با هدایت MRI که فیبروم را تا زمانی که تبخیر شود گرم می کند و آمبولیزاسیون شریان رحمی که شریان را که باعث رشد فیبروم می شود متوقف می کند، دو روش غیر جراحی برای کوچک کردن فیبروم هستند. درمان هایی مانند قرص های ضد بارداری و آی یو دی حاوی پروژسترون نیز می توانند به مدیریت علائم کمک کنند. دکتر پای، متخصص زنان برجسته در بمبئی می گوید: «همه این موارد به مدیریت خونریزی مرتبط با فیبروم بدون افزایش اندازه فیبروم کمک می کند.

 1. باور غلط: فیبروم ها باید قبل از بارداری برداشته شوند

حقیقت: حتی اگر فیبروم ها برداشته نشوند، اکثر زنان مبتلا به فیبروم می توانند بارداری سالمی داشته باشند. فیبروم های زیر مخاطی – آنهایی که در حفره رحم هستند – یک استثنا هستند. دکتر بای توضیح می دهد: “ما توصیه می کنیم این فیبروم ها را قبل از بارداری از بین ببرید زیرا ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهند.” فیبروم ها می توانند در دوران بارداری افزایش یابند و به لگن فشار وارد کنند. به گفته دکتر بای، فیبروم ها معمولا پس از تولد کاهش می یابند.

 1. باور غلط: فیبروم را می توان با دارو و جراحی درمان کرد.

حقیقت: داروهای فیبروم به کاهش اندازه فیبروم کمک می کنند، اما آنها را از بین نمی برند. فیبروم ها، همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، سرسخت هستند. دکتر بای می‌گوید: «این فیبروم‌ها را کوچک می‌کند، اما پس از قطع مصرف آنها دوباره رشد می‌کنند. فیبروم ها حتی پس از برداشتن با جراحی می توانند دوباره ظاهر شوند. اگر فیبروم دارید، به معاینات منظم و آزمایشات تصویربرداری نیاز دارید تا مطمئن شوید که فیبروم جدیدی ندارید.

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و اظهارات در این نشریات صرفاً مربوط به نویسندگان و همکاران است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. برای انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه درمان از مراکز مختلف و بروز رسانی به موقع پزشکی کمک بگیرید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر