درخواست از رئیس شوراها برای برخورد با مجرمان قطع درختان پایتخت


محدی پیرهادی

تهران (پانا) – رئیس کمیسیون خدمات محیطی و خدمات شهری شورای شهر تهران نسبت به قطع درختان و آزادی مجرمان هشدار داد و از رئیس محترم قوه قضائیه خواست در این زمینه به اطلاع مردم تهران برسند.

مهدی پیرهادی روز یکشنبه در هشتاد و نهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران درباره قطع درختان نوشت: سوال من به عنوان نماینده مردم تهران از وزیر ورزش و جوانان این است که جناب وزیر نهایتا هدف کار این وزارتخانه جدای از سلامت و آیا ارتقای کیفیت زندگی است و آیا این هدف با اقداماتی که اخیرا در یکی از مجموعه هایی که دارید منافاتی ندارد؟

پیرهادی ادامه داد: خشک شدن و قطع درختان چه عمدی و چه به دلیل سهل انگاری در نگهداری آنها جز آسیب رساندن به محیط زیست، کاهش کیفیت هوا و در نتیجه ایجاد خطر برای سلامتی شهروندان ثمربخش نیست.

یکی از اعضای شورای شهر تهران تاکید کرد: تبلیغ بدتر از گناه، تلاش برای انحراف افکار عمومی و رفع اتهام سهل انگاری است به طوری که روابط عمومی توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور در این باره گفت: قطع درختان مرکز القلاب: قطع درختان ورزشگاه. این تغییر به هیچ وجه صحت نداشت و تنها چند درخت با توجه به توصیه کارشناسان اصلاح شدند.

وی ادامه داد: موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا این مجموعه متولی سیستم های شهرداری را به خوبی می شناسند؟ آیا نمی دانید که تمام اطلاعات مربوط به درختان مکتوب و مستند است؟ از سوی دیگر این روزها با کمک شبکه های اجتماعی و همفکری شهروندان برای نجات و حفظ فضای سبز نمی توان این گونه اقدامات را کتمان کرد.

وی همچنین گفت: متأسفانه خشک کردن و قطع درختان به دلیل تسامح یا سوء استفاده افراد دیگر تبدیل به یک رویه شده است که به یاری خداوند از این کار جلوگیری می کنیم و از این پس با هزینه های این امر به همین شکل عمل خواهیم کرد. کار بیش از ثواب خواهد بود.» فرصت آن برای مردم نصرافد.

رئیس کمیسیون خدمات زیست محیطی و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: در خصوص این ساختمان با توجه به بازدید کارشناسان سازمان پارک ها و فضای سبز در تاریخ ۸ آبان ۹۵ تعداد ۱۷ اصله درخت از محوطه خارج شد. سمت جنوب. از زمین تنیس بانوان بدون اجازه انتقال. ضمناً در بازدید و قطع درختان در ۹ دی ماه ۹۸ تعداد ۱۹۳۳۷ اصله درخت سبز، ۱۳۰ اصله خشک، ۲۶ اصله ریزش، ۱۲ اصله قطع و ۳ اصله درخت کاشته شد. در بازدید بعدی کارشناسان انجمن باغبانی از کمیته ملی المپیک در آبان ماه ۱۳۹۸، در مجموع ۳ درخت خشکیده و ۴۰ درخت دیگر حذف شد.

پیرهادی افزود: در نهایت طی تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان محترم قضایی در سال های ۹۵ تا ۹۹ تنه ۲۵۳ اصله درخت به دلیل عدم نگهداری و کم آبی خشک یا قطع شد.

وی گفت: لازم به توضیح است که خشک شدن درختان به هر دلیلی، بر اساس ماده ۸ آیین نامه اداری قانون حفاظت و گسترش فضای سبز شهرها، قطع، جابجایی و ریشه کن کردن درختان نیازمند مجوز از ماده است. ۷ کمیسیون و شهرداری و اهالی مکلف نیستند قبل از کسب مجوز، اجازه قطع درخت، کندن و جابجایی آن را نخواهند داشت.

به گفته وی، در نخستین تحقیقات پرونده مورد نظر، علیرغم محتویات پرونده و شواهد نشان داده شده، با وجود همه این موارد که تصور روشنی از تخریب باغ دارند، بدون اینکه با وجود تلف شدن یک تعداد زیادی از درختان، تنها با توجه به بررسی عمدی کارشناس، حکم برائت متهم را صادر کردند.

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران منتشر کرد: بر اساس تبصره ۱ ماده ۴ قانون حفاظت و گسترش فضای سبز، قطع درختان در هر منطقه با هر مساحتی به جز کسب مجوز و رعایت مقررات ممنوع است. این قانون . بر اساس گزارش ۴ ماده یک مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز، محکومیت متخلفین به قطع، انهدام درخت با مجازات قانونی و پرداخت خسارات وارده به هنگام منع پرداخت مزبور. مبالغ در این قانون

وی خطاب به حجت الاسلام آژه ای رئیس قوه قضائیه گفت: صمیمانه از شما می خواهم مطالبات به حق مردم و نمایندگان شهرستان را با جدیت پیگیری کنید و دستی محکم در روند عدالتخواهی مجرمان و مجرمان باشید. که قانون را زیر پا می گذارند حقوق مدنی هر گروه