دنیای شگفت انگیز فلز


بیم یک محصول صنعتی پرمصرف است که به دلیل ویژگی های منحصر به فردش کاربردهای زیادی دریافت کرده است. لکه ها در واقع به عنوان پروفیل هایی شناخته می شوند که برای مقاومت در برابر تنش های ناشی از نیروهای برشی مختلف و لنگرهای خمشی استفاده می شوند. تیرآهن به عنوان پروفیل پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد و مراحل تولید آن متفاوت است. برای تولید تیرآهن از سیستم نورد گرم استفاده می شود و برای تولید انواع تیرچه مراحل مختلفی وجود دارد که به تیرآهن استاندارد و تیرآهن آنها معروف است. استفاده از تیرآهن در ساختمان ها بسیار زیاد بوده و بسته به اندازه بال ها و عرض بال ها دارای دسته بندی های مختلفی می باشد. این سازه فلزی بسیار پرکاربرد است و به دلیل عملکردی که انجام می دهد، به انواع مختلف IPE INP، IPB و نوع عسل معروف است.

تیرها معمولاً از آلیاژهای مختلف فولاد ساخته می شوند و از این پروفیل برای ایجاد اسکلت فلزی ساختمان برای تعیین بهترین بار برای ورود به ساختمان و تحمل این بار استفاده می شود. علاوه بر حمل بار، از تیرها برای طراحی ستون ها و تیرها و همچنین خرپاهایی مانند دوغاب عملکردی استفاده می شود. صحن دارای دو قسمت به نام بال و باد است که قسمت اصلی آن یا به عبارتی قسمت مرکزی آن باد و اضلاع آن را بال می گویند.

استفاده از تیرآهن در هنگام ساخت مزایای بسیاری دارد پس از استفاده از درخت و تکمیل ساختمان می توان آن را بهبود بخشید. لکه ها می توانند نقش فعالی در اتصال چند قطعه به یکدیگر داشته باشند. بیم از پیش طراحی شده است و عملکرد و عملکرد آن با سرعت بالا همراه است و به همین دلیل به عنوان یکی از رکوردهای موثر شناخته می شود. این محصول به طور گسترده برای کارهای در ارتفاعات استفاده می شود.

تیرها در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند. تیری از چوب IPE یا معمولی با ظاهری ساده و بال آن دارای ضخامت دائمی است. ضخامت در نظر گرفته شده برای بال اول و آخر این تیر به همین ضخامت است.

تیر INP که ظاهری مشابه نوع معمولی دارد اما با ضخامت بال تفاوت دارد و با خروج از هوا ضخامت بال کاهش می یابد.

بال بال یا هش یک جسم فلزی است که به دو صورت سبک و سنگین و همچنین برای وزن و گونه هایی با بال برابر زندگی وجود دارد که هش نامیده می شود.

نوع دیگری از درخت به نام لانه زنبوری شناخته می شود که در آن بیماری با ذوزنقه قطع می شود و می تواند تحمل بالایی برای لنگرهای انعطاف پذیر داشته باشد. حفره های توخالی که در زندگی دیده می شود، آن را شبیه کندوی عسل می کند. این سوراخ سوراخ دار محل مناسبی برای نصب لوله های برق می باشد بنابراین برای استفاده مناسب است.

به طور کلی استفاده از تیرآهن دارای مزایای بسیاری است اما معایبی نیز دارد. پوسیدگی فلزات در اثر عوامل خارجی مختلف باعث کاهش اندازه قطعات فلزی می شود، بنابراین برای محافظت از سازه ها باید هزینه زیادی صرف کنید.

به طور کلی قطعات فلزی تمایل به ترک دارند، بنابراین این مشکل یک ضعف محسوب می شود. برای بستن قطعات فلزی از پرچ و پیچ استفاده می شود و در ایران بیشتر این اتصالات با جوشکاری انجام می شود و اگر جوشکارها مهارت صحافی کافی نداشته باشند بعداً مشکلاتی به وجود می آید. از آنجایی که تیرآهن ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، قیمت این محصول برای هزینه نهایی ساختمان اعمال می شود. تیرآهن در اصفهان در اشکال و فرآیندهای مختلفی ارائه می شود و قیمت آن به روش های مختلف متفاوت است.

میلگرد یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است که در ساخت انواع ساختمان ها در قسمت های مختلف کاربرد فراوانی دارد. میلگرد یک دارایی با ارزش برای ساختمان است و در صورت استفاده در ساختمان در نهایت در صورت افزایش قیمت، هزینه های ساخت نیز افزایش می یابد. میلگرد در واقع نوعی میله فولادی در اندازه های مختلف است و استفاده از آن برای تقویت و تقویت بتن حائز اهمیت است. به منظور افزایش قابل توجه استحکام ساختمان از میلگردها برای افزایش قابل توجه مقاومت در برابر فشار وارده به ساختمان استفاده می شود. البته به دلیل مقاومت بالای بتن به عنوان مصالح اصلی ساختمان، اما محدودیت هایی نیز دارد. بتن مقاومت بالایی در برابر مقاومت و نیروی دورانی اعمال شده به آن ندارد، بنابراین از میلگردها برای جبران این ضعف به طور موثر استفاده می شود. یکی از عوامل کلیدی در افزایش مقاومت ساختمان با استفاده از میلگرد، هنگام زلزله است، به طوری که میلگردها باعث افزایش قابل توجه مقاومت بتن می شوند. در این صورت بتن آسیبی نمی بیند و آسیبی نمی بیند و در نتیجه به عنوان محافظ ساختمان عمل می کند و حفاظ مناسبی در ساختمان ایجاد می کند.

میلگردها فلزی هستند و وضعیت فلز به کار رفته در آنها متفاوت است. ماهی هایی که برای طراحی میلگرد استفاده می شوند به این میلگردها اجازه می دهند که به شدت به داخل بتن نفوذ کنند و در نهایت در برابر فشارهای مختلف وارد شده به آن به خوبی عمل کنند. اگر به مرکز بتن فشار وارد شود، بتن فشرده به راحتی می شکند. میلگرد علاوه بر استفاده برای تقویت بتن می تواند برای کاهش ضخامت بتن نیز استفاده شود. در صورت استفاده از میلگرد در بتن برای تشکیل مقاومت نیازی به بتن ریزی ضخیم نیست. در نهایت با استفاده از میلگرد ترک خوردگی کاهش یافته و نصب آن آسانتر می شود. نتیجه کلیدی این فرآیند کاهش هزینه ها و صرفه جویی است. میلگردها در اشکال و اندازه های مختلف با طیف وسیعی از ظاهر از جمله دنده های ساده و ناهموار و پیچیده یا یکپارچه موجود هستند. هر یک از این انواع میلگرد دارای نقاط قوت و ضعف متفاوتی بوده و نوع آجدار دارای ابزارهای زیادی برای بتن ریزی و ایجاد مقاومت اضافی با بتن می باشد.

میلگردها از نظر استحکام نیز تیم های مختلفی دارند و به روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. انواع آن عبارتند از فولاد اروپایی و کربنی، روکش اپوکسی و پوشش فایبر گلاس و همچنین فولاد ضد زنگ. قیمت میلگرد با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف و بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود. تعیین قیمت میلگرد نیز می تواند در تعیین هزینه های ساخت موثر باشد. میلگرد استنلس استیل یکی از گرانترین محصولات در بین انواع میلگرد است و به عنوان یکی از بهترین آرماتورها برای بسیاری از کاربردها برای مصارف مختلف استفاده می شود. این میلگرد در حین کار انعطاف پذیر بوده و استفاده از آن آسان است. با توجه به اینکه مصالح مشترک بین فولاد و بتن زیاد است، از فولاد برای ساخت میلگردهای تقویت کننده استفاده می شود. به همین ترتیب، چون ضریب انبساط حرارتی بین بتن و فولاد نرمال است، استفاده از فولاد برای بتن در شرایط دمایی مختلف از تخریب بتن جلوگیری می کند. میلگرد در اصفهان در اشکال مختلف تولید و عرضه می شود تا برای استفاده در صنعت ساختمان مناسب باشد.

گل میخ یکی از همه کاره ترین ابزار در صنعت است. از ناودان ها در صنعت ساختمان سازی نیز استفاده می شود. در واقع گودال از قطعات فلزی باز ساخته شده و دارای دو قسمت به نام بال است و دو بال هماهنگ با یکدیگر ساخته شده اند. گل میخ دارای U شکل بوده و کاربرد خاص خود را در صنایع مختلف دارد. ناودان ها مواد مختلفی دارند و از مواد مختلفی ساخته می شوند و به همین ترتیب اندازه های در نظر گرفته شده برای ناودانی ها نیز متفاوت است. ناودانی در اندازه ها و متریال های مختلف به عنوان پرکاربردترین ابزار در بازار تولید می شوند و هر کدام قیمت و کاربرد خاص خود را دارند. متداول ترین نوع سیمی که توسط آهن های ناودانی و طناب های ساخته شده از فلز ساختمانی به فروش می رسد، آهن های ناودانی نیز نامیده می شوند. برای تولید ناودانی باید استانداردهای خاصی رعایت شود. قیمت ناودانی با توجه به روش تولید متفاوت است. به عنوان مثال قیمت ناودانی های پارچه ای بر اساس قیمت روز فلز انتخاب می شود. ناودانی چاپ با توجه به قیمت ورق مشکی و ورق روغنی و همچنین ورق فلزی با قیمت های متفاوتی عرضه خواهد شد.

ناودان ها به طور گسترده ای در ساختمان ها برای قاب در و پنجره مورد استفاده قرار می گیرند. از ناودان ها برای تولید قاب های صنعتی و فونداسیون تجهیزات صنعتی نیز استفاده می شود. از گل میخ ها در ساخت ساختمان ها و سکوها نیز استفاده می شود. این محصول در صنعت راهسازی نیز کاربرد خاص خود را دارد.

استفاده از ناودانی برای ساختمان فواید زیادی دارد از جمله اینکه باعث مقاومت در برابر استرس می شود. از آنجایی که گل میخ ها قادر به مقاومت هستند، می توانند استرس را تحمل کنند. سرعت نصب ناودانی ها نیز بالا بوده و اتصال آنها در انواع مختلف اتصالات قابل مشاهده است. اگرچه ناودانی ها قدرت بالایی دارند، اما فضای کمی را اشغال می کنند و در یک منطقه استفاده شده به خوبی کار می کنند. ناودانی های ضربه ای همچنین دارای ظرفیت حمل بالا و افت کم هستند، بنابراین یکی از موثرترین مصالح ساختمانی به حساب می آیند. ناودان ها را نیز بر اساس شکل ظاهری طبقه بندی می کنند که می توان آن ها را ناودان های ساده و مشبک نامید. با توجه به وزن ناودانی، سبک و سنگین تولید می شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از ناودان ها برای ساخت فلزی که در کامیون ها یا ماشین آلات سنگین یافت می شود نیز استفاده می شود و کاربرد آنها در فولاد، فولاد و ستون های ساختمان های مرتفع دیده می شود. کوه های اصفهان به روش های مختلف با قیمت های مختلف برای صنایع مختلف تولید و عرضه می شود.

انواع توری در صنعت و کاربرد آنها در صنعت ساختمان