دولت آمریکا نه یک حامی بلکه یک ناقض بزرگ حقوق بشر است


وزارت امور خارجه

تهران (پانا) – وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای اعلام کرد که ایران نظام سیاسی حقوق بشر و استفاده از دو معیار حقوق بشر توسط آمریکا را محکوم می کند و دولت را تحویل می گیرد نه حامی. اما یک ناقض بزرگ حقوق بشر.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه از معرفی بیانیه ای در مراسم هفته حقوق بشر آمریکایی (۶ تا ۱۲ ژوئیه) خبر داد: مستقیم این هفته در سال های پس از اسلام. انقلاب، جنایات مستقیم و غیرمستقیم غرور جهانی به رهبری آمریکا علیه مردم ایران از جمله ترور نافرجام مقام معظم رهبری در ۶ تیر ۱۳۶۰، ۶ تیر و انفجار حزب جمهوری اسلامی و ترور آیت الله بهشتی و ۷۲ مسئول و مردم شهید کچویی رئیس زندان اوین ترور آیت الله صدوقی امام جمعه یزد و عملیات تروریستی. شلیک موشک و پایین آوردن هواپیمای مسافربری ایران ایر بر فراز آبهای نیلگون خلیج فارس.

در ادامه این بیانیه آمده است: در هفته حقوق بشر ایالات متحده آمریکا (۶ تا ۱۲ جولای) طی بیانیه ای حمایت از حقوق بشر یکی از مهمترین شعارها و اظهارات مقامات آمریکایی در مدیریت بین الملل بوده است. جمهوری اسلامی ایران که بر یکجانبه‌گرایی آمریکا و اعمال تحریم‌های پولی با هدف تغییر سیاست‌های دولت تاکید می‌کند، نقض جدی و سیستماتیک حقوق بشر، اقدام آمریکا در سوء استفاده از منابع اقتصادی برای اعمال فشار است. وی استقلال سیاسی کشورها را مصداق بارز نقض حقوق بشر و استفاده از تروریسم اقتصادی برای دستیابی به اهداف سیاسی می داند و معتقد است که این موضوع نیز مشکلات پیچیده ای را در آداب و رسوم و رویه های شناخته شده حقوق بشر ایجاد کرده است.

وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را از سرکوب حقوق بشر و اعمال تحریم‌های آمریکا متضرر کرده و به ابزار نقض قوانین طبیعی و قانونی تبدیل شده است. مردم ایران از جمله حق زندگی.» سلامت، حق برخورداری از استانداردهای زندگی مناسب، حق آموزش و فناوری، حق توسعه، و نقض جدی حقوق زنان و کودکان. سالمندان و افراد دارای معلولیت.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است: به خطر انداختن امنیت غذایی، عدم همکاری شرکت های عرضه کننده کالا و خدمات در مراکز درمانی و بهداشتی با شرکت های ایرانی، جلوگیری از خرید داروهای بیماری های نادر و جدی، جلوگیری از پژوهشگران و پزشکان ایرانی. از دسترسی به تجهیزات پزشکی در ایران. کتابخانه ملی پزشکی (NLM) و سرورهای PubMed به ویژه در روزهای شیوع ویروس کرونا، صنعت هوانوردی و مولفه های هوافضا، طرح ایمنی هوانوردی ایران را به خطر انداخته است، ناتوانی در دسترسی به سیستم مالی بین المللی، اختلال در سیستم پرداخت و امتناع خارجی ها. پذیرش ضمانت‌نامه‌های ارزی بانک‌های ایرانی توسط شرکت‌ها، فشار مضاعف اقتصادی بر زنان خارجی شاغل با سرپرست خانواده، کاهش قدرت خرید سالمندان و دسترسی افراد دارای معلولیت جسمی و ذهنی به داروهای مناسب و تجهیزات پزشکی و درمانی مناسب. تنها نمونه هایی از بسیاری از موارد نقض حقوق بشر جنایاتی که مردم ایران مرتکب می شوند از مجازات های واحد ایالات متحده ناشی می شود.

وزارت امور خارجه افزود: ایران تنها کشوری نیست که دچار دو مورد نقض حقوق بشر و نقض حقوق بشر توسط ایالات متحده است و این کشور مدعی است که یک سازمان حقوق بشری است.

۱. در داخل ایالات متحده، توجه مستقیمی به نقض حقوق اقلیت هایی مانند مسلمانان و رنگین پوستان وجود ندارد و نفرت بیشتر توسط مقامات و پلیس تداوم می یابد.

۲. این کشور بزرگترین حامی دولت فتح شده اسرائیل است که با حمایت ظاهری و نامرئی خود از رژیم، زمینه تداوم نقض حقوق بشر در سرزمین های اشغالی را فراهم می کند.

۳. مردم مظلوم و ناامن یمن هر روز در کشورهای خشن و جنگ زده هدف تسلیحات آمریکایی برای مقاصد تجاری و تجاری قرار می گیرند و در عین حال مخالف عاقبت و یا چه فاجعه ای در این کشور هستند.

۴. ایالات متحده با استفاده از هر دو ایدئولوژی حقوق بشر و تروریسم به عنوان ابزار، سلبریتی ها و قهرمانان جنگ علیه تروریسم را حذف کرده است که آخرین آن در پی کشتار سردار آلمان توسط دولت ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ بود.

بر اساس اعلام شورای حقوق بشر سازمان ملل، ترور سردار سلیمانی نقض حق حیات و نقض مفاد میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و اعلامیه بین‌المللی حقوق بشر است.

در بیانیه وزارت امور خارجه خاطرنشان شد: در راستای موارد فوق و دلایل متعدد دیگری که هر روز بر آن افزوده می شود، جمهوری اسلامی ایران نیز رویکردی سیاسی در قبال حقوق بشر و اعمال حقوق دوگانه بشری اتخاذ کرده است. استانداردهای ایالات متحده، این دولت را نه یک حامی، بلکه به عنوان یک ناقض اصلی حقوق بشر محکوم می کند و بر نقش سازمان ها و سازمان های بین المللی حقوق بشر در مبارزه با این نقض آشکار حقوق بشر، ضروریات کشورهای مستقل تاکید می کند.