رئیس انجمن صنایع کوچک از بخش خصوصی خواست برای احیای بخش‌های راکد کمک کنند


جمعه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ – ۱۵:۲۳

با رئیس کل بانک مرکزی دیدار کرد

تهران (پانا) – رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی گفت: تمرکز بر همکاری بخش خصوصی برای احیای گروه های ایستاده با ایجاد ارتباط بین این گروه ها و گروه های توانمند است.

به گزارش ایسنا، علی رسولیان با بیان اینکه تاکنون حداقل ۷۸۰ واحد ثابت مرمت شده است، تصریح کرد: هفته گذشته برنامه احیای واحدهای ثابت در هر استان و میزان شناخت آنها به دولتمردان ارائه شد. این برنامه شامل دو قسمت برای بازیابی قطعات ثابت و افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت واحدهای تولیدی است که با انرژی کمتر کار می کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس توافق وزارت دفاع، اقتصاد و بانک مرکزی منابعی برای احیای بخش هایی که همچنان پابرجاست در نظر گرفته شده است، گفت: همکاری سازمان های خصوصی نیز انجام شده است. بررسی شود تا بتوان با بخش خصوصی همکاری کرد. با ایجاد ارتباط بین این واحدها و واحدهای توانمند، واحدهای ایستاده را بازیابی کنید. برای مثال اگر واحدی در حوزه فرآورده های شیمیایی تعطیل شود، می توانید از کارگروهی که در این زمینه موفق است کمک بگیرید. همچنین، نوسازان بخش خصوصی برای بازسازی و ارائه واحدهای مستقل راه اندازی کرده اند.

رسولیان پاسخی نداد که آیا احتمال شکست مجدد واحدهای ایستاده وجود دارد؟ وی تصریح کرد: مرمت یک واحد ثابت به این معنا نیست که همان تولید اولیه احیا شود و از همان ماشین آلات استفاده شود. برخی از واحدهای تولیدی مدل تولید را به کلی تغییر داده اند، زیرا ممکن است برخی کالاها دیگر بازاری نداشته باشند.

وی همچنین گفت: مرکزی که زمین و آب و برق خود را دارد تعطیل نشود. هدف این است که واحدهایی با زیرساخت و گاهی ماشین آلات خوب برای تولید محصولات رقابتی و مرتبط توزیع شود.

امسال احیای ۱۶۰۰ واحد تولیدی مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی در سراسر کشور هدف گذاری شده است و پیش بینی می شود با احیای این تعداد واحد برای ۲۸ هزار و ۸۰۰ نفر شغل ایجاد شود. همچنین بر اساس اعلام انجمن صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، قرار است ۴۰۰ واحد تولیدی مستقر در خارج از شهرها و نواحی صنعتی احیا شوند.

لازم به ذکر است نتایج طرح پایش صنایع غیرفعال کل کشور نشان می دهد که ۱۲ هزار و ۶۷ واحد شامل ۶۸۱۴ واحد داخل شهرها و مناطق صنعتی و ۵۲۵۳ واحد خارج از آنها تغییری نکرده است. ۶۲ درصد واحدهای صنعتی ویژه شناسایی شده با روش های توانبخشی فنی قابل راه اندازی هستند که در صورت تحقق بیش از ۱۶۷ هزار فرصت شغلی ایجاد می شود.

همچنین به گفته مدیران بنگاه های اقتصادی باثبات کشور، ۴۴ درصد از بخش های غیرفعال مشکل کمبود بودجه، ۱۶ درصد مشکل کمبود تقاضا و بازار، ۱۱ درصد کمبود مواد اولیه، ۱۰ درصد مشکل کمبود مواد اولیه دارند. مشکلاتی دارند مشکلات خرابی مکانیکی، ۹ درصد مشکلات قانونی با سازمان ها و تجهیزات دارند.