رئیس دفتر رهبری قم: امام انتخاب رهبری، رئیس جمهور و نمایندگان مجلس را حق الناس دانستند – مرکز خبر


بر اساس گزارش ها پایگاه خبری حجت الاسلام المسلمین محمد محمدی عراقی رئیس دفتر مقام معظم رهبری قم از نمایشگاه «روز صد سالگی» قم بازدید کرد.

خلاصه ای از مصاحبه های انجام شده در این بازدید به شرح زیر است:

– ببینید چند سالی از تربیت اخلاقی امام به عنوان فیضیه قم می گذرد و محصول ایشان در کتاب «چهل حدیث» نوشته شده است. شب قبل جلسه ای در دفتر حضرت آقا بود. یکی از شاگردان امام چهل حدیث را قرائت کرد و آن ها را از نظر اخلاقی بیان کرد که طبق کتاب، مرحله اول، مرحله تفکر است و اینکه تفکر در راه امام به چه معناست. مرحله دوم ذکر است که چهل حدیث تا اینجا بابى آورده اند و توضیح داده اند که این کلمه کلام قرآن است.

میمه قبل از اینکه رهبران سیاسی شوند معلم معجزات و اخلاق بودند. به نظر من این مهم ترین درسی است که امروز از مکتب امام می توانیم بگیریم. جامعه امروز ما بیش از هر زمان دیگری به معجزات و اخلاق امام نیاز دارد. مهمترین وظیفه ما این است که از خدا بخواهیم که امام بداند در نسل جدید چگونه است.

– من می توانم توضیح دهم که مقام معظم رهبری برای امام می میرد. مهمترین، عمیق ترین و قوی ترین سخنرانی او در طول سال، سخنرانی ۱۴ خرداد در حرم امام است. شرایطی وجود دارد که نمی توانم احساس ایشان نسبت به شخصیت منحصر به فرد امام را بیان کنم. و نمی توان در مورد طرز تفکر آنها نسبت به شخصیت امام زیاد گفت. ایشان یک بار در این زمینه فرمودند: «عده ای از امامان انقلاب تعبیر می کنند. این خوب و درست نیست، اما این انقلاب فقط یک امام داشت».

– ما چند بازیکن بزرگ داشتیم. برخی از این افراد به سرعت به شهادت رسیدند مانند شهید بهشتی و شهید مطهری که آنها نیز تعابیر مختلفی از امام داشتند. امام درباره شهید مطهری فرمودند ثمره زندگی من بود. اما می بینیم که برخی از اظهارنظرهایشان در مورد آقا در آینده مشخص شد. خداوند مرحوم حاج احمد آقا را رحمت کند که بعد از رحلت امام در یک جلسه علمی افکار و احساسات امام را آشکار کرد که نشان داد این رابطه دو رابطه است.

– همیشه خود را شاگرد مکتب امام می داند. این برای ما درس بزرگی است که بدانیم حوزه علمیه امام چنین شاگردانی تربیت کرده است و بحمدالله امام هنوز زنده است. امروز امام، شهید مطهری و شهید بهشتی نداریم، اما این معجزه باقی مانده از امام در پیشگاه مقام معظم رهبری است و از نظر اخلاقی هم همین است. در مسائل بین الملل هم اکثریت ایشان شبیه امام و همسو با ارزش های انقلاب است و همین موضع امام را در برابر آمریکا و اسرائیل می بینیم. ما باید خدا را به خاطر این نعمت شکر کنیم.

– می بینید که مردم چگونه آهنگ “سلام فرمانده” را نشان دادند. از ۴ سال تا زن و مرد بزرگتر؛ بچه ها پدربزرگ و مادربزرگشان را به ورزشگاه آزادی آوردند. حزب اللهی و غیر حزب اللهی، حتی زنی که صلاحیت پوشش نداشت، عاشق امام زمان (عج) شد. به نظر من همه اینها از فضایل امام است.

– ائمه به نقش مردم به معنای واقعی اعتقاد داشتند و خود را خدمتگزار مردم می دانستند. وقتی امام فرمودند من را خادم بگو نه رهبر; مداحی نشد، این موضوع از اعماق جان امام می آید. برخی از موبدان و مقدسین به امام می گفتند که چرا امام زن را مهم می داند. امام به انتخابات درست و صحیح راضی بودند، انتخابات را تشریفاتی نمی دانستند. او واقعاً انتخاب رئیس جمهور و نماینده مجلس و حتی رهبر را حق مردم می دانست.