رامین مهمانپرست: به تعویق لطمه نزنیم – پایگاه خبری مدارا


بر اساس گزارش ها دکه روزنامه مدارا؛ سطح مذاکرات در نتیجه تصمیم اخیر شورای حکام تقریباً نامشخص شده است و مشخص نیست که آیا امکان ادامه و احیای برجام و رفع تحریم ها وجود دارد یا خیر.

رامین مهمانپرست سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در این خصوص گفت: منافع ملی داشته باشید. ما توانسته ایم در مذاکرات حضور پررنگی داشته باشیم و بدانیم حتی اگر طرف مقابل با مذاکرات ریاکارانه مذاکرات را به تعویق بیندازد، بازنده نخواهیم شد زیرا آنها مجبور به تغییر شرایط هستند، اما غرب در تلاش برای ایجاد توافق است. از ایران آنها باید در جریان مذاکرات جزئیات کوچکی را به ایران بدهند.»

وی ادامه داد: مردم در غرب فکر می کنند که ایران دو قدرت مهم دارد؛ نقطه قوت دوم ما صنعت موشکی ما است و می دانند که اگر به تنهایی تصمیم بگیرند باید هزینه زیادی بپردازند زیرا تیرهای ایران قدرت خیلی بالاست. «در نتیجه می‌خواهند با سوء استفاده از این دو نیرو ما را تضعیف کنند. جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده است که درباره این دو موضوع مذاکره نخواهد کرد.

این کارشناس سیاست خارجی همچنین گفت: در عین حال تنها نقطه ضعف ما را اقتصاد ملی می دانند و با فشار زیاد می خواهند این ورق را از طرف خودشان برگردانند و در این بین باید تلاش کنیم تا بهبود وضعیت اقتصادی از طریق بهبود استراتژیک در مدیریت اقتصادی و به عنوان مثال کاهش هزینه ها در بخش دولتی و سرمایه گذاری در بخش خصوصی چاره ای جز تقویت پایه های اقتصاد و ایجاد یک تغییر اساسی از درون نداریم. اقتصاد داخلی ما و پایان دادن به ارزیابی غرب مبنی بر ضعیف بودن اقتصاد ایران.»

دریافت کننده در پایان خاطرنشان کرد: با افزایش تنش و تشدید تنش، نشان دهنده نزدیک شدن موضوع به موضوع نهایی است که به هر نحوی می تواند منجر به یک نتیجه مشترک یا پایان برجام شود. بستگی به تولید گروه ها هم دارد. وی گفت: اگر طرف‌ها بخواهند برجام دوباره برقرار شود، نتیجه حاصل می‌شود، اما در غیر این صورت، اراده‌ای وجود نخواهد داشت که چیزی را از روند مذاکره باز دارد و طبیعتاً برجام از بین می‌رود.