راهکارهایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی در تابستان


قطعی برق کشاورزی کاشمر را تهدید جدی می کند

تهران (پانا) – برق یکی از پایدارترین منابع انرژی است، اما راه های صرفه جویی در مصرف انرژی چیست؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ روش های مختلفی برای صرفه جویی در مصرف انرژی وجود دارد که از طریق آنها می توانید مصرف خود را کنترل کنید. ما برخی از این روش ها را از هم جدا کرده ایم:

سبک

یکی از راه های صرفه جویی در مصرف برق استفاده از نور طبیعی برای روشنایی است، بهتر است تا حد امکان به جای نور مصنوعی از نور طبیعی خورشید استفاده کنید. چه در دفتر باشید و چه در خانه، این یک راه عالی برای صرفه جویی در انرژی است. استفاده از نور طبیعی شما را در محل کار و خانه خوشحال می کند. حتی می توانید با استفاده از چراغ مطالعه بخشی از نیاز برق را برطرف کنید و استفاده از پرده ها و کرکره های نازک به ورود نور بیشتر به اتاق کمک می کند.

لامپ های کم مصرف نصب کنید

لامپ‌های رشته‌ای را با لامپ‌های فلورسنت (CFL) یا چراغ‌های LED که نور بیشتری ارائه می‌کنند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند، بردارید. لامپ های رشته ای مقادیر زیادی از انرژی احتراق را به گرما تبدیل کرده و سپس تجزیه می شوند. لامپ های فلورسنت و LED انرژی بسیار کمی مصرف می کنند و عمر طولانی دارند.

چراغ ها را خاموش کنید یا خانه را بدون روشنایی رها کنید!

خاموش کردن چراغ ها یک راه بسیار ساده و کارآمد برای صرفه جویی در مصرف برق است. در شب که هوا تاریک است، هر یک از اعضای خانواده می توانند به جای نشستن در یک اتاق یک نفره و روشن کردن چراغ، یا در یک یا دو اتاق جمع شوند یا از نور استفاده کنند.در اتاق های دیگر مطالعه کنند. از طرفی هنگام خروج از خانه حتماً چراغ ها را خاموش کنید.

سایر وسایل برقی را پاک کنید

آیا می دانید وسایل برقی که خاموش می شوند، اما متصل هستند، از برق نیز استفاده می کنند؟ حتی دستگاهی مانند قهوه ساز برای مدت طولانی پس از روشن و خاموش شدن از برق استفاده می کند.

کامپیوتر خود را زمانی که از آن استفاده نمی کنید تجدید کنید. تلویزیون شما مجبور نیست ثابت بنشیند، ممکن است بیرون کشیدن تلویزیون احمقانه به نظر برسد، اما برای صرفه جویی در مصرف برق و هزینه ها به خوبی عمل می کند. سیستم صوتی و بلندگوها را بردارید.

شارژر تلفن، لوازم آشپزخانه، سشوار و هر چیز دیگری که نیاز ندارید را دور بریزید.

وسایل برقی قدیمی و پرکاربرد را با وسایل برقی ارزان قیمت حذف کنید

در گذشته، شرکت های الکترونیکی توجهی به مصرف انرژی محصولات خود نداشتند. امروزه انواع جدیدی از وسایل برقی به گونه ای ساخته و تولید شده اند که علاوه بر صرفه جویی در اقتصاد، از کیفیت بالایی برخوردار باشند. اگر یخچال، گاز، فر، ماشین ظرفشویی، ماشین ظرفشویی یا خشک کن قدیمی دارید، باید آن را تعویض کنید.

به دنبال دستگاه هایی با نقاط قدرت بالا باشید. لوازم برقی با گروه برق به شما کمک می کند تا هنگام خرید، میزان مصرف انرژی لوازم برقی را کنترل کنید. مسلماً، ابزارهای برقی اغلب گران‌تر از ابزارهای برقی مشابه هستند، اما به خاطر داشته باشید که هزینه‌هایی که برای خرید این دستگاه‌ها متحمل می‌شوید، در نهایت به طور کامل با هزینه کمتر پرداخت می‌شود.

در حین کار از قدرت کامل ماشین ظرفشویی استفاده کنید. در حین استفاده در فر را باز نکنید، زیرا باعث آزاد شدن گرما در فر می شود و انرژی زیادی برای بازگشت حرارت به مقدار تنظیم شده مصرف می شود.

قبل از باز کردن درب یخچال، تصمیم بگیرید که چه چیزی نیاز دارید. بستن سریع دست ها در یخچال از افت دمای یخچال جلوگیری می کند. همچنین بهتر است به طور مرتب درب های یخچال و فریزر را بررسی کنید و در صورت قدیمی بودن و از دست دادن خاصیت ارتجاعی آن ها را تعویض کنید.

از قدرت کامل ماشین لباسشویی استفاده کنید و تا زمانی که کاملاً پر نشده است آن را روشن نکنید. نگه داشتن سماور یا کتری آب همیشه لازم نیست.

خانه خود را عایق بندی کنید

این کار یکی از مهم ترین راه حل های اتلاف انرژی در داخل خانه از برق گرفته تا گرما و سرما است. علاوه بر درج، از تمام درزها و ترک های در و پنجره خانه نیز به خوبی مراقبت کنید تا از افت برق جلوگیری کنید. بسته شدن مناسب در داخل خانه، از آسیب دیدن هوای سرد تابستان و زمستان های گرم از طریق دهانه در و پنجره جلوگیری می کند.

می توانید از میله های آب بندی برای بازشوهای در و پنجره استفاده کنید. در زمستان نیز می توانید از ورقه های پلاستیکی بزرگ برای پوشاندن پنجره ها استفاده کنید تا انرژی کمتری هدر رود.

کمتر از آب گرم استفاده کنید

برای گرم کردن آب به انرژی زیادی نیاز دارد. البته این به معنای شست و شو با آب سرد نیست، بلکه در حین شستشو به دمای آب توجه کنید و آب را بیش از نیاز خود گرم نکنید. اطمینان حاصل کنید که لوله های آب گرم محافظت می شوند. این باعث می شود انرژی کمتری در حین انتقال آب هدر رود.

به جای استحمام طولانی مدت، بهتر است ۲۰ دقیقه با مصرف آب و انرژی کمتر استحمام کنید.

از تهویه مطبوع استفاده کنید

مسلماً در برخی موارد نمی توان بدون تهویه مطبوع زندگی کرد، اما دلیلی وجود ندارد که تار از ابتدای سال تا پایان تابستان سالم بماند. روش های خنک کننده دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال، شب هایی که هوا خنک است، اجازه دهید پنجره ها باز شوند.