رتینوپاتی دیابتی چیست – علل، علائم و درمان – وبلاگ Credihealth


بیماری های چشمی مانند آب مروارید، گلوکوم، استرابیسم، عیوب انکساری و غیره. علل اصلی نابینایی و کم بینایی در بین مردم در سراسر جهان هستند. از سوی دیگر، رتینوپاتی دیابتی یکی دیگر از این بیماری‌ها است که یکی از علل اصلی کاهش بینایی در بزرگسالان است.

رتینوپاتی دیابتی عارضه ای است که در آن سطوح بالای قند خون به عروق خونی شبکیه آسیب می رساند. این رگ‌های خونی ممکن است نشت کنند یا بسته شوند و مانع از عبور خون شوند. در برخی موارد، رگ های خونی غیرطبیعی روی شبکیه رشد می کنند و حتی ممکن است دید شما را بدزدند. در این مقاله، اجازه دهید علل، علائم و درمان آن را درک کنیم رتینوپاتی دیابتی.

علائم رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه هیچ علامتی نشان نمی دهد. ممکن است تا زمانی که وضعیت شدید نشود، هیچ تغییری را تجربه نکنید. علائم معمولا می آیند و می روند. علائم رتینوپاتی دیابتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تحریف یا تاری دید
  • دیدن نقاط تاریک یا شناورها
  • شب کوری
  • مشکل در تشخیص رنگ ها
  • مشکل در خواندن یا دیدن اشیاء دور

انواع رتینوپاتی دیابتی

سطح بالای قند در خون می تواند منجر به انسداد رگ های خونی شبکیه شود و جریان خون را قطع کند. به گفته ی چشم، رگ های خونی جدید رشد می کند، اما این رگ های جدید به درستی رشد نمی کنند و به راحتی نشت می کنند. در زیر به دو نوع رتینوپاتی دیابتی اشاره می کنیم:

  • رتینوپاتی دیابتی اولیه

این شکل رایج رتینوپاتی دیابتی است که به عنوان رتینوپاتی دیابتی غیر تکثیری (NPDR) نیز شناخته می شود. در این نوع عروق خونی جدید رشد نمی کنند. دیواره‌های رگ‌های خونی کوچک ضعیف می‌شوند و برآمدگی‌های ریز بیرون می‌آیند که گاهی خون و مایع به شبکیه نشت می‌کند. عروق بزرگ شروع به گشاد شدن می کنند و قطرهای نامنظم ایجاد می کنند که باعث می شود با مسدود شدن رگ های خونی بیشتر، وضعیت از خفیف به شدید بدتر شود.

  • رتینوپاتی دیابتی پیشرفته

این نوع شدیدتر از رتینوپاتی دیابتی است که به عنوان رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو نیز شناخته می شود. رگ های خونی آسیب دیده مسدود می شوند و باعث رشد رگ های خونی غیر طبیعی جدید در شبکیه می شوند. این عروق جدید ضعیف هستند و به ماده ژله مانندی نشت می کنند که قسمت مرکزی چشم شما را پر می کند.

درمان رتینوپاتی دیابتی

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی چندین فاکتور را هنگام تهیه یک برنامه درمانی برای رتینوپاتی دیابتی در نظر می‌گیرد. این عوامل ممکن است شامل سن، سابقه پزشکی، حدت بینایی و غیره باشد. روش های مختلف برای درمان این بیماری چشمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروهای موجود در تزریق برای درمان رتینوپاتی دیابتی می توانند شامل داروهای ضد فاکتور رشد اندوتلیال عروقی یا کورتیکواستروئیدها باشند. هنگامی که به چشم تزریق می شود، می تواند به کاهش سرعت پیشرفت بیماری و بهبود بینایی کمک کند.

جراحی لیزر برای رتینوپاتی دیابتی می تواند به کاهش تورم در شبکیه و رشد رگ های خونی جدید کمک کند. به طور خلاصه، لیزرها رگ های خونی را کوچک می کنند یا نشت را متوقف می کنند.

ویترکتومی یک جراحی سرپایی چشم است که می تواند برای درمان رتینوپاتی دیابتی استفاده شود. یک برش کوچک در این جراحی برای ترمیم رگ های خونی و برداشتن بافت های اسکار در چشم ایجاد می شود.

راه خود را در بیمارستان چشم دکتر آگاروال بیابید

بیمارستان چشم دکتر آگاروال دارای ۱۰۰+ بهترین بیمارستان مراقبت از چشم در ۱۱ کشور است. در هند، آنها به عنوان یک مرکز معتبر مراقبت از چشم با بیمارستان هایی در چندین ایالت مانند چنای، تامیل نادو، کارناتاکا، ماهاراشترا، آندرا پرادش و غیره شناخته می شوند. بیمارستان چشم دکتر آگاروال با بیش از ۶۰ سال تجربه در درمان بیماری های چشمی دیابتی از جمله رتینوپاتی، خانه چندین پیشگام در درمان رتینوپاتی با کمک آخرین فناوری و تجهیزات بوده است.

هنگامی که صحبت از خدمات مراقبت های بهداشتی به میان می آید، گزینه های مختلفی وجود دارد. با این حال، عاقلانه است که به دنبال درمان و مشاوره با دکتر باشید. بیمارستان چشم آگاروال، زیرا آنها طیف گسترده ای از درمان ها را همراه با بهترین فناوری و زیرساخت پزشکی در کلاس ارائه می دهند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد امکانات مراقبت های بهداشتی آنها، امروز سایت آنها را کاوش کنید!

سلب مسئولیت: اظهارات، نظرات و داده‌های موجود در این نشریه‌ها متعلق به نویسندگان و مشارکت‌کنندگان فردی است و نه از Credihealth و سردبیر(ها).

با ۹۹۴-۹۹۴-۸۰۱۰ +۹۱ تماس بگیرید و با کارشناسان پزشکی Credihealth صحبت کنید. رایگان. در انتخاب پزشک متخصص و کلینیک مناسب، مقایسه هزینه درمان از مراکز مختلف و بروز رسانی به موقع پزشکی کمک بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر