23
مهر

رسول خدا سفر خود به میانمار را لغو کرد و روابط آسه آن را مختل کردبانکوک (AP) – دولت فعلی میانمار روز پنجشنبه اعلام کرد که نماینده ویژه ای که از طرف انجمن ملل آسیا منصوب شده است ، ناگهان سفر خود را در این هفته لغو کرد زیرا به آن اعلام کرد که نمی تواند با آنگ ، رهبر برکنار شده ، ملاقات کند.

به نظر می رسد لغو این سفر باعث ایجاد احساساتی در میان برخی از اعضای منطقه 10 کشور موسوم به ASEAN شده است تا میانمار را به دلیل جلوگیری از انجام ماموریت مجازات کنند. مالزی پیشتر پیشنهاد داده بود که ژنرال مین آنگ هلینگ ، رهبر میانمار ، اجازه شرکت در اجلاس آسه آن در این ماه را نداشته باشد.

دیپلماتهای آسیای جنوبی که در مورد ناشناس ماندن به دلیل عدم اجازه انتشار اطلاعات گفتند ، گفتند که جلسه مجازی عجولانه وزرای خارجه آسه آن جمعه شب در مورد این موضوع بحث خواهد شد.

بر اساس این گزارش ، میانمار با پذیرفتن سفر نماینده ویژه ، وزیر امور خارجه دوم ، اریوان یوسف ، در هفته جاری موافقت کرد ، اما پس از آنکه میزبانان وی به او اطلاع دادند که نمی تواند به تمام خواسته های او برسد ، آن را لغو کرد. ملی. سرویس.

در این اطلاعیه اشاره ای نشده است که ایروان می خواهد با چه کسی ملاقات کند ، اما او ماه گذشته گفت که آنگ سان سوچی در میان آنهاست. در ماه فوریه ، در پی اعتراضات مردمی و هیاهو ، وضعیت رای دهندگان وی توسط ارتش برکنار شد.

سرلشکر سخنگوی ارتش میانمار زاو مین تون قبلا توضیح داده بود که اریوان به دلیل اتهاماتش نتوانست با سوچی دیدار کند.

وزارت امور خارجه در بیانیه ای اعلام کرد: از آنجا که میانمار صلح و امنیت را در اولویت قرار داده است ، دریافت برخی از برنامه هایی که فراتر از مجوزهای موجود است ، دشوار است.

در این بیانیه آمده است: “قبلاً بهترین پیشنهاد ماموریت ویژه برای اجازه سفر به میانمار را پذیرفته است.”

وزیر امور خارجه آسه آن در آگوست اریوان را به عنوان نماینده خود برای کمک به میانجیگری برای پایان دادن به بحران در میانمار منصوب کرد. حتی قبل از سازماندهی این سفر ، برخی از اعضای ASEAN از عدم همکاری دولت میانمار ناراحت بودند.

سوچی از زمان بازداشت نظامی در زندان است و اکنون به اتهام تعدادی از اتهاماتی که طرفداران و تحلیلگران مستقل می گویند وی به عنوان تأسیس قانونی برای تصرف نظامی در نظر گرفته شده است ، تحت محاکمه است.

سیاست آسه آن بر اساس عدم دخالت در امور خارجی با کشورهای عضو و تصمیم خود در مورد اجماع نقض شده است ، به این معنی که تنها یک عضو می تواند تمام پیشنهادات را اجرا کند. اما برخی از اعضا احساس می کنند که این حرکت موجه است زیرا ناآرامی های عمده در میانمار می تواند باعث بی ثباتی در منطقه شود.

رهبران آسه آن در نشست ویژه ماه آوریل بیانیه ای صادر کردند و در مورد بحران میانمار “اجماع پنجگانه” اعلام کردند. وی خواستار پایان فوری خشونت ، گفتگو بین همه طرفها ، میانجیگری ماموریت ویژه آسه آن ، کمک از طریق کانال آسه آن و سفر نماینده ویژه به میانمار برای دیدار با طرفهای درگیر شد.

میانمار ، یکی از اعضای ASEAN ، به نظر می رسد برای دستاوردهای خود احترام چندانی قائل نیست ، اگرچه می گوید که به تسهیل کمک های بشردوستانه کمک کرده است.