روزه منقطع چیست؟

روزه داری متناوب که در حال حاضر محبوب ترین روش سلامتی و تناسب اندام در سطح جهانی است به نام IF نیز شناخته می شود. مردم از این روش به عنوان راهی برای کاهش وزن، بهبود سلامت کلی خود و همچنین ساده کردن سبک زندگی خود استفاده می کنند. اکثر مطالعات نشان می‌دهند که می‌تواند اثرات قدرتمندی بر سیستم‌های مختلف بدن و مغز داشته باشد و اجازه دهد تمرین طولانی‌تر شود. از طریق راهنمای زیر، ابتدایی ترین مطالب و مفاهیم مربوط به روزه داری متناوب را خواهید دانست.

اساساً روزه متناوب چیست؟

F یا روزه متناوب یک الگوی غذایی خاص در چرخه های بین جلسات روزه داری و غذا خوردن است. لزوماً مشخص نمی کند که کدام غذاها را در چرخه غذا خوردن باید بخورید. در عوض، به شما امکان می دهد بدانید در چه زمان هایی باید غذا بخورید. به این ترتیب، این یک رژیم غذایی در معانی واقعی نیست، بلکه بیشتر یک الگوی غذایی است. رایج ترین روزه متناوب شامل ۱۶ ساعت روزه گرفتن یا ۲۴ ساعت روزه گرفتن دو بار در هفته است.

روزه همیشه در اعمال رایج دوره تکامل بشر دخیل بوده است. شکارچیان باستانی هرگز یخچال، سوپرمارکت یا غذاهایی که در طول سال در دسترسشان باشد نداشتند. و خیلی وقت ها اصلاً چیزی برای خوردن پیدا نمی کردند. و در نتیجه، انسانها به گونه ای تکامل یافتند که زندگی خود را بدون هیچ گونه غذا برای مدت طولانی زندگی کنند. روزه گرفتن هر از گاهی یک روش طبیعی برای پرخوری بیش از ۳ تا ۴ وعده غذایی در روز است. روزه نیز بیشتر در اعمال مذهبی انجام می شود که شامل ادیانی مانند مسیحیت، اسلام، یهودیت و بودیسم است.

چند روش روزه داری متناوب چیست؟

روش‌های مختلفی برای تمرین روزه متناوب وجود دارد که بیشتر آنها شامل تقسیم آن در روز یا هفته به دوره‌های روزه‌داری و غذا خوردن است. در جلسات روزه داری ممکن است کمی غذا بخورید یا حتی کمی هم نخورید. محبوب ترین روش های روزه داری متناوب به شرح زیر است:

روش ۱۶/۸: به این پروتکل Leangains نیز گفته می شود که شامل نخوردن صبحانه و محدود کردن الگوی غذا خوردن روزانه فقط به ۸ ساعت، مانند ۱ تا ۹ بعد از ظهر است. سپس در طول جلسه باید ۱۶ ساعت ناشتا باشید.

خوردن توقف غذا: این فرآیند ۲۴ ساعت ناشتا بودن فقط یک یا دو بار در هفته است، یعنی از شام تا شام دیگر غذا نخورید. و بقیه هفته ای که سپری می کنید مانند زندگی روزمره شما عادی است.

رژیم ۵:۲: این روش شامل مصرف تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری در روزهایی است که یک هفته متوالی نیستند. شما معمولاً برای بقیه ۵ روز غذا می خورید.

با کاهش کل کالری دریافتی، همه این روش ها باید باعث کاهش وزن شوند تا زمانی که با خوردن بیش از حد در جلسات غذا خوردن جبران نکنید. بسیاری از مردم همچنین متوجه می شوند که روش ۱۶/۸ ساده ترین روشی است که باید دنبال شود. همچنین پایدارترین و آسان ترین است. از این رو محبوب ترین روش روزه داری متناوب است.

چگونه روزه داری متناوب بر سلول ها و هورمون های ما تأثیر می گذارد؟

وقتی روزه می گیرید، اتفاقات زیادی در سطح مولکولی و سلولی برای بدن می افتد. به عنوان مثال، بدن شروع به تطبیق با سطوح هورمونی می کند تا چربی ذخیره شده در بدن بسیار قابل دسترس تر شود. سلول های شما نیز فرآیند مهم ترمیم را شروع می کنند و بیان ژن ها را تغییر می دهند. چند تغییری که در بدن اتفاق می افتد به شرح زیر است:

هورمون رشد انسانی، یعنی HGH: رشد انسان در روزه داری متناوب تا چین ها افزایش می یابد. این فواید بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به کاهش سریع چربی و چند مورد اشاره به افزایش عضله اشاره کرد.

انسولین: حساسیت به انسولین بسیار بهتر می شود و سطح انسولین در روزه داری متناوب سریع می شود. سطوح پایین تر انسولین باعث می شود که چربی های ذخیره شده بدن در دسترس تر باشد.

ترمیم سلولی: زمانی که برای مدتی ناشتا باشید، سلول های شما فرآیند ترمیم سلولی را آغاز می کنند. این همچنین شامل اتوفاژی می شود که در آن این سلول ها هضم می کنند و پروتئین قدیمی را که شروع به ساختن می کند حذف می کنند.

بیان ژن: تغییرات زیادی در عملکرد ژانرها وجود دارد که با محافظت و طول عمر در برابر یک بیماری مرتبط است.

با دانستن اینکه روزه داری متناوب به بهبود سیستم بدن شما تا حد زیادی کمک می کند، آیا آماده هستید که این کار را در زندگی خود شروع کنید؟ هاردکور MuscleTech Hydroxycut

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر