روش اطفاء حریق ساختمان چیست؟ چگونه کار می کند


خطرات آتش سوزی یکسان است. به همین دلیل، مردم از دیرباز به دنبال راه هایی برای جلوگیری از آتش سوزی و محافظت از جان و مال خود در برابر آتش بوده اند. امروزه با ظهور علم ساختمان سازی و روش های مقابله با بلایای طبیعی، این مشکل تقریباً کاهش یافته است. یکی از مهمترین مناطق برای اطفای حریق ساختمان ها هستند. در این راستا نیز انجمن مدیریت مهندسی مقررات آتش نشانی را وضع کرده است. بعضی از آنها … هستند؛ هر طبقه از ساختمان باید دارای یک جعبه آتش نشانی، یک کپسول آتش نشانی آبپاش و یک کپسول آتش نشانی باشد.

یکی از مهم ترین نکات در بحث پیشگیری از آتش سوزی ساختمان استفاده از کاور آتش نشانی می باشد، چون موضوع این مقاله به آن مربوط نمی شود، پیشنهاد می کنم در مورد قیمت روکش آتش نشانی اطلاعات و اطلاعات بیشتری کسب کنید. شرکت آذر ایستا با بیش از ۸ سال سابقه در زمینه آتش نشانی می تواند مشاوره خوبی به شما ارائه دهد.

قیمت پوشیدن اسکلت فولادی غیر قابل احتراق

کپسول های آتش نشانی ساختمان اغلب دارای کپسول های آتش نشانی هستند که معمولاً به تنهایی کار می کنند. با سیستم های مختلف به طور کلی، اطفاء حریق به اقداماتی اطلاق می شود که برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی، خاموش کردن آن و ایجاد حداقل خسارت به اموال و جانی ضروری است. روش اطفاء حریق ساختمان به دو صورت روش اطفاء حریق استاندارد و روش اطفاء حریق دستی انجام می شود.

سیستم خود خاموش کننده

همانطور که از نام آن مشخص است، یک کپسول آتش نشانی متوسط ​​با افراد تداخلی ندارد و به گونه ای کار می کند که با اعلام حریق می توان از آن کم استفاده کرد و از تشدید آتش جلوگیری کرد و در نهایت باعث خاموش شدن آتش می شود. با تمام این تعاریف، سیستم اطفاء حریق استاندارد دارای ویژگی های متنوعی است که به طور جداگانه به شرح هر یک می پردازیم.

راس با اطفاء حریق

سیستم اطفاء حریق مستقل Vertex به صورت مخلوطی از گاز نیتروژن و بخار آب کار می کند. عملکرد این نوع کپسول آتش نشانی اتوماتیک به گونه ای است که آب در اثر فشار نیتروژن به ذرات بسیار ریز کاهش می یابد. پس از مخلوط شدن با گاز نیتروژن از دهانه مخصوصی خارج می شود. این سیستم هیبریدی آب و گاز نیتروژن را به طور همزمان آزاد می کند و از آتش سوزی جلوگیری می کند. به طور کلی ذرات آب باعث خنک شدن می شوند و نیتروژن سطح اکسیژن را کاهش می دهد و آتش را خاموش می کند.

کپسول های آتش نشانی آب مه

سیستم بخار آب یکی از ساده ترین راه ها برای اطفاء حریق است که با استفاده از آب بسیار تمیز (مانند گرد و غبار آب) می باشد و در این سیستم قطرات کوچک آب باعث خاموش شدن آتش می شود. این کار باعث خنک شدن شعله ها و گازهای محیط آتش می شود.

فوم

این سیستم معمولاً برای کپسول های آتش نشانی نیز استفاده می شود و از آب و فوم تشکیل شده است که به یکدیگر متصل شده و سپس با لوله هایی از نازل ها خارج شده و برای جلوگیری از نفوذ اکسیژن در محل قابل اشتعال قرار می گیرند.

آئروسل

این سیستم مبتنی بر گاز و پودر است. وقتی حسگرها دو را تشخیص می دهند. کپسول های آئروسل شروع به کار می کنند و ذرات جامد ریز را در آتش به صورت مه پراکنده می کنند و از گسترش آتش جلوگیری می کنند.

سالن گاز

در این سیستم مستقل از انواع گازهای مورد استفاده در مراکز داده برای جلوگیری از آتش سوزی و گسترش آن استفاده می شود. دیتاسنترهای راجب به اجزای کوچکتر آن مانند NOVEC، IG، CO2، FM200 نیز قابل انتقال هستند.

درخت

این نوع سیستم یک کپسول آتش نشانی ساده است و معمولاً به صورت سیستم پاشش بر روی پشت بام نصب می شود. و به جلوگیری از آتش سوزی کمک می کند که در مناطقی مانند پارکینگ ها، مخازن سوخت، انبارها، هتل ها و غیره کاربرد زیادی دارد.

انواع عملیات اطفاء حریق

به طور کلی سیستم کپسول آتش نشانی دارای ۳ حالت است و به همین دلیل به کپسول آتش نشانی سه بعدی معروف است. شاید این ضرب المثل را شنیده باشید که آتش یک فرآیند سه بعدی است: سوخت، گرما و اکسیژن. این سه موضوع برای توسعه آتش ضروری است. و البته اگر یکی از آنها را بردارید آتش خاموش می شود و در نتیجه با حذف یکی از این سه بعد می توان کپسول آتش نشانی انجام داد.

خفگی (قطع اکسیژن)

برای اطفای حریق، اکسیژن محیط به حداقل می رسد که می تواند از گسترش آتش جلوگیری کند. این فرآیند معمولاً در گازهای خنثی مانند دی اکسید کربن انجام می شود.

خنک کننده (دما حذف شده)

با استفاده از روش هایی که در بالا توضیح داده شد، دما را به زیر نقطه آتش برسانید.

حذف مواد قابل احتراق (جداسازی)

در مواردی که آتش با آب یا گاز وارد می شود، مثلاً با بستن شیر گاز، آتش خاموش می شود. به طور کلی کپسول های آتش نشانی خنک و کپسول های آتش نشانی هستند و عموما آلودگی هوا را کاهش می دهند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. اگر می خواهید با برخی از آتش سوزی های ساختمان در این ساختمان آشنا شوید، آذر ایستا را به شما پیشنهاد می کنیم متخصص ایمنی آتش نشانی این یک بازدید است.