ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس


ساخت برج خنک کننده فایبر گلاس به منظور خنک سازی مایعات ساخته می شود و بدنه و حوضه ساخت انواع برج های خنک کننده معمولا از فایبرگلاس یا کامپوزیت می باشد. برج خنک کننده با ساختار یکپارچه منبع آب گرمی است که از چیلرها یا ماشین های صنعتی خنک می شود. برج های فایبر گلاس به مبدل های آب خنک کننده معروف هستند که این فرآیند را با هوا انجام می دهند (یعنی آبگرم داخل این سیستم ها توسط هوای محیط بیرون خنک می شود) و ساخت آنها به اشکال مختلف انجام می شود. امروزه ساخت برج های فایبر گلاس به دلیل مزایای فراوانی که دارد از جمله مقاومت بالا در برابر اشعه ماوراء بنفش، عدم رسوب گذاری و عمر طولانی بسیار محبوب شده است. بسیاری از شرکت های داخلی در حال حاضر ساخته شده اند انواع برج خنک کننده فایبرگلاس (مخروطی، مکعبی، سلولی) با ۱۰ تا ۶۰۰۰ تن به صورت ویژه در یخچال نگهداری می شوند.

ساخت انواع برج خنک کننده فایبرگلاس

ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس معمولاً در سه مرحله زیر است که هر کدام بر اساس شرایط محیطی و همچنین انرژی مورد نیاز طراحی می شوند:

 1. طراحی برج خنک کننده خشک بسته: طراحی این نوع برج فایبرگلاس به گونه ای است که مایع خنک کننده در مدار در برخورد با هوای خشک محیط کاملا بسته می شود. بنابراین به این نوع دستگاه تبرید مدار بسته یا خنک کننده خشک نیز می گویند. به دلیل تماس غیرمستقیم آب با هوای خشک، دمای مایع تحت تأثیر دمای معقول جو قرار می گیرد. یک برج خنک کننده خشک از یک سیم پیچ لوله مسی تشکیل شده است که مکانیزم تبادل حرارت را تشکیل می دهد. به طوری که آب هنگام عبور از لوله های کویل مسی توسط هوای فن خنک می شود.
 2. ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس در فضای باز: برج های خنک کننده مایع یک رابط مستقیم بین آب و هوا ایجاد می کنند تا دمای مایع را کاهش دهند. در چنین تجهیزاتی، بخشی از آب (۱.۵ تا ۲ درصد) به بخار تبدیل شده و برای مرطوب شدن و دوباره پر کردن هوای اطراف وارد هوای ورودی می شود. بنابراین، برج های مدار باز به عنوان خنک کننده آبی یا خنک کننده مرطوب نیز شناخته می شوند. سپس آب نازل یا آبپاش شروع به ریختن روی رسانه بسته بندی می کند، سپس در هنگام تماس با هوا دما کاهش می یابد.
 3. طراحی برج گرمایش هیبریدی: ساخت برج فایبرگلاس هیبریدی ترکیبی از هر دو سیستم مدار باز و سیستم مدار بسته است. یک نوع هیبریدی می تواند طراحی چند مداری برای کاهش هزینه های نصب داشته باشد. دکل های ترکیبی نسبت به دکل های مدار باز زباله کمتری دارند. همچنین به غیر از خنک کننده آب، مایعات دیگری مانند مایع، گاز و روغن را نیز خنک می کنند.

مشاوره: از نظر شکل ظاهری ساخت برج های خنک کننده فایبرگلاس شامل دو مرحله مخروطی (گرد) و مکعبی می باشد. نوع مکعبی فضای کمتری را اشغال می کند و می تواند به صورت مدار باز، مدار بسته و هیبریدی ارائه شود. اما خنک کننده مخروطی فضای زیادی را اشغال می کند و دارای سیستم اسپری آب چرخشی است. اغلب، برج های گرمایش مکعبی به دلیل هزینه کم ساخت و ساز و سایر اجزاء به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

مراحل ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس

شرکت کویل Dx مهر برج گرمایش فایبرگلاس طبق مراحل زیر تولید و جهت خدمت رسانی به مشتریان عزیز در بازار عرضه می گردد:

 • ابتدا برای ساخت بدنه (سازه) قسمت های داخلی برج های فایبرگلاس ایجاد می شود.
 • پس از آن، قطعات قالب‌گیری شده در نزدیکی نور خورشید پخت می‌شوند (به این ترتیب رزین فایبرگلاس جامد می‌شود).
 • سپس با چرخاندن و ریخته گری قطعات فلزی (کاهنده، نازل، چکه گیر، تسمه، لوله و …) داخل برج خنک کننده فایبرگلاس ساخته می شود.
 • مرحله چهارم تولید و تزریق قطعات پلاستیکی به سیستم با اکسترودر است.
 • در نهایت، اجزا در ساختار یا بدنه برج خنک کننده مونتاژ می شوند.

توجه داشته باشید : شرکت دی ایکس مهر برای طراحی و ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس از بهترین مهندسین فنی بهره می برد. همچنین محاسبات را با استفاده از جدیدترین نرم افزارهای طراحی انجام می دهد. بنابراین عملکرد دستگاه های خنک کننده ساخت این شرکت بدون عیب بوده و مایع معمولی را کاملا خنک می کند.

مقایسه ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس با فولاد گالوانیزه

دلایل زیر برج های فایبرگلاس یا کامپوزیت را نسبت به انواع فولاد گالوانیزه سنگین تر می کند:

 • فایبرگلاس قابلیت اسید شویی ساختار و پایین آوردن مواد داخلی را دارد.
 • در مقایسه با فولاد، مدل فایبر گلاس گرفتگی، پوسیدگی، زنگ زدگی و پوسیدگی نخواهد داشت.
 • حمل، نصب و تعمیر کابل های کامپوزیت به دلیل وزن سبک تر نسبت به نوع گالوانیزه آسان تر است.
 • برج های فولادی بر خلاف فایبرگلاس به دلیل ارتعاشات بدنه و همچنین نوع سیستم تهویه نامناسب بسیار پر سر و صدا هستند.

هزینه ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس

عوامل مختلف قیمت نهایی ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس اختیاری است، برخی از این پارامترهای فعال شامل موارد زیر است:

 • طراحی برج گرمایش (مدار باز، مدار بسته، هیبریدی، مخروطی، مکعبی)
 • ظرفیت برودتی
 • نوع پروانه، نوع پره های استفاده شده، تعداد پره های فن
 • هزینه مواد اولیه مانند الیاف رزین
 • گروه ورودی حرارت، نوع موتور (زیمنس یا موتوژن)، گروه حفاظت موتور
 • مدل فیبر و رزین مورد استفاده برای تولید برج
 • برای اثبات مدل و درجه اخذ شده برای ساخت مناطق خنک کننده
 • تعداد لایه های الیاف و رزین، ضخامت نهایی سازه