سامانه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور اعلام شد


دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ – ۱۸:۱۵

سازمان تامین اجتماعی

تهران (پانا) – مدیرکل امور بیمه سازمان امنیت ملی کشور با بیان اینکه امکان پرداخت بیمه برای همه ایرانیان خارج از کشور فراهم شده است، گفت: ایرانیان خارج از کشور اعم از شاغل یا عدم کار و تحصیل، می توانند پرداخت کنند. می توان پوشش داد. با امنیت عمومی

مهدی شکوری با حضور در برنامه مشاور شبکه جهانی جام جم که به بیمه ایرانیان خارج از کشور اختصاص داشت، می افزاید: تامین اجتماعی یک سازمان بیمه اجتماعی است که بیش از ۷۰ سابقه دارد و مهم ترین نهاد کشور محسوب می شود. ، بر اساس مشارکت و هماهنگی بیمه شدگان کارفرما و دولت تشکیل می شود. اکنون این سازمان نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد.

وی افزود: در کشور ۱۵ میلیون بیمه شده اولیه پرداخت کننده بیمه و ۳ میلیون و ۶۰۰ میلیون پرونده مستمری بگیر اعم از مستمری بگیر، از کارافتاده و بازماندگان داریم که با احتساب افراد تحت تکفل بیمه و مستمری، حدود ۴۵ میلیون نفر در کشور زندگی می کنند. این کشور دارای خدمات تامین اجتماعی است.

مدیرکل امور بیمه ای انجمن تامین اجتماعی رسالت مهم این سازمان را گسترش و پوشش تمامی انواع بیمه های اجتماعی برشمرد و خاطرنشان کرد: تامین اجتماعی سازمانی مستقل است که به دنبال دریافت بودجه دولتی نیست و منابع آن از محل تامین اجتماعی تامین می شود. جمع آوری حق بیمه در این سازمان، دولت وظیفه کنترل، تضمین و تعادل منابع و هزینه ها را بر عهده دارد و اگر این سازمان به هر دلیلی دچار بحران شود. دولت اعتبار و ثبات صندوق را تضمین می کند و جای نگرانی نیست. دولت در بخش بیمه اجباری سه درصد سهام دارد و برای ایرانیان خارج از کشور ۲ درصد حق بیمه پرداخت می کند و این تضمین کننده تداوم تعهد و خدمات سازمان در آینده است.

شکوری خاطرنشان کرد: بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی برخورداری از مزایای بازنشستگی، ازکارافتادگی، حمایت در دوران پیری، بی خانمانی، مراقبت های پزشکی و بهداشتی حق همگان و وظیفه دولت و ایفای این شغل است. از طریق سازمان های بیمه گر از جمله سازمان تامین اجتماعی در دسترس است. بیمه با ابلاغ سیاست های تامین اجتماعی از سوی مقام معظم رهبری، اهمیت گسترش پوشش های بیمه ای که در سیاست های ابلاغی نیز بر آن تاکید شده است، دوچندان شده است. در این سیاست ها بر استقرار نظام رفاهی و تامین اجتماعی کارآمد، کارآمد، عادلانه، آبرومند، یکپارچه و فراگیر تاکید شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم پرداخت مزایای بیمه ای از سوی برخی کارفرمایان و وضعیت کارکنانی که حق بیمه آنها از سوی کارفرما پرداخت نمی شود، گفت: کارفرما موظف است لیستی از مزایای کارکنان بیمه را در موعد مقرر ارسال و پرداخت کند. در صورت استنکاف کارفرما از این امر، طبق ماده ۳۶ قانون تامین اجتماعی، مسئولیت سازمان ساقط نمی شود و مسئولیت بیمه ای برای این کارفرما و برای بیمه شده محاسبه می شود. اما این موضوع فقط مشمول افرادی است که ملزم به بیمه شدن هستند و بیمه ایرانیان خارج از کشور اختیاری است و متقاضی به صورت داوطلبانه قرارداد می بندد و حق بیمه، سازمان و بیمه شده ای را که برای انجام وظایف خود متعهد می شود، پرداخت می کند.

مدیرکل امور بیمه ای کانون تامین اجتماعی گفت: ۳۱ نماینده حقوقی تامین اجتماعی در خارج از کشور در ۱۸ کشور دنیا داریم که نام، مشخصات و شماره تلفن آنها در سایت سازمان تامین اجتماعی به نشانی www. تامین ir و متقاضیان پرداخت بیمه، جمع آوری سوابق، درخواست بازنشستگی و سایر خدمات می توانند به آنها مراجعه کنند. هزینه خدمات این سازمان ها توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود و شهروندان کشور هیچ وجهی بابت درخواست و دریافت خدمات پرداخت نمی کنند. این تشکل ها برای نیاز شهروندان ایرانی مقیم کشورهای مختلف ایجاد شده و ما آمادگی داریم این سازمان ها را در تمامی کشورهای مورد نیاز توسعه دهیم.

شکوری افزود: اتباع خارج از کشور می توانند علاوه بر مراجعه به سازمان های رسمی خارج از کشور با مراجعه به سامانه خدمات آفلاین سازمان به نشانی ex-eservices.tamin.ir نسبت به ثبت درخواست قرارداد بیمه تامین اجتماعی و همچنین درخواست خدمات بیمه ای اقدام کنند. . همچنین سایت بین المللی سازمان امنیت عمومی به آدرس mss.tamin.ir نیز در خدمت این عزیزان می باشد و در تهران شعبه بیست و هفتم امنیت عمومی به موضوع بیمه ایرانیان خارج از کشور اختصاص دارد. به ادعای هموطنان خارج از کشور به صورت ویژه رسیدگی می کند.

شکوری افزود: مردم من می توانند از طریق این سازمان با پرداخت حق بیمه مقرر و با انتخاب یکی از دو نرخ ۱۴ و ۱۸ درصدی و در صورت تمایل متقاضی جدای از نرخ های مقرر با پرداخت ۹ درصد درمان، خود را تامین کنند. او می تواند خدمات پزشکی در کشور دریافت کند. حق بیمه دریافتی از متقاضیان بیمه ایرانی در خارج از کشور و همچنین پرداخت مستمری بر اساس واحد پول ملی انجام می شود و پس از رسیدن به شرایط بازنشستگی و مستمری، مستمری به حساب افتتاح شده آنها در کشور واریز می شود.